Mennyibe kerül egy klíma beszerelése? Mennyi a klíma költsége összesen, hol tartanak a klíma árak és a klíma beszerelés ára? Tudd meg, a klíma beszerelés...

Miért vásárolunk sokszor olyasmit is, amire nincs szükségünk – és hogyan befolyásolják ezt a kínai óriáswebshopok? A Pénzcentrum új, a számok-statisztikák mögötti világot feltáró vlogja, azaz a NAPICSÁRT legújabb része az online vásárlás láthatatlan mechanizmusait boncolgatja: impulzusvásárlás, generációs különbségek, visszaküldési spirál és a fast fashion mögötti kegyetlen valóság. Miközben a Temu és a Shein letarolja a magyar piacot, észre sem vesszük, hogy már nem mi irányítjuk a kosarunkat – hanem az algoritmusok.
Beugrottál egy csomag kávékapszuláért a webshopba, de fél óra múlva már új cipő, póló és egy műbambuszos váza is landolt a kosárban? Ismerős? Nem vagy vele egyedül. Az online vásárlás mára nem egyszerű tranzakció, hanem impulzusokra és algoritmusokra épített élmény, amely észrevétlenül alakítja át a döntéseinket – és ezen keresztül a fogyasztói identitásunkat is.
A NAPICSÁRT legrisseb adása éppen ezt a témát boncolgatja: hogyan vásárolunk, miért vásárolunk, és kinek az érdeke, hogy egyáltalán vásároljunk? Szó esik benne generációs különbségekről, statisztikai érdekességekről, visszaküldési szokásokról és a fast fashion mögötti lesújtó valóságról is. Ha te is érezted már, hogy „csak egy valamit akartál venni”, de valahogy mégis 12 tétel lett belőle, akkor ez a videó neked készült.
Temu, Shein – A kínai webshop-óriások árnyéka
A videó ugyan nem nevesíti, de megkerülhetetlen a tény: az olyan kínai webáruházak, mint a Temu és a Shein alapjaiban rajzolták át a magyar online költési térképet. Villámgyors szállítás, „ingyenes” visszaküldés, végtelen termékkínálat és elképesztően alacsony árak – sokak szemében ezek a szolgáltatások egy új korszakot nyitottak.
Valójában viszont komoly aggályok merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a kínai kacat-webshopok működése csak felpörgetett túlfogyasztásról, kétes eredetű árukról és globális környezeti terhekről szól. De nem csak a kínai multik működnek hasonlóan: a legismertebb világmárkák fast fashion darabjait például átlagosan mindössze hétszer viseljük, mielőtt a szemétbe kerülnek.
És akkor még nem beszéltünk arról, hogy minden negyedik ember visszaküld legalább egy ruhadarabot, minden hatodik pedig cipőt – ezek a számok pedig évente több százmilliárd dolláros veszteséget jelentenek globálisan.
Vásárlási vágy vagy algoritmikus reflex?
Ahogy a videóban is elhangzik: az online vásárlás ma már nemcsak szükségleteink kielégítéséről szól, hanem arról, hogy hogyan reagálunk a ránk zúduló ajánlatokra, hírlevelekre, mobilappokra és közösségi médiában elrejtett reklámokra. Az Eurostat szerint a legnépszerűbb online termékek az utazások, háztartási eszközök és rendezvényjegyek – de a divatcikkek, főleg a nők körében, továbbra is dominálnak.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Közben pedig egyre többször gondoljuk meg magunkat a vásárlás után. Vajon tényleg erre van szükségünk? Vagy csak a rendszer úgy van kitalálva, hogy úgy érezzük: kell?
NAPICSÁRT: grafikonok, számok, érdekességek a Pénzcentrum YouTube-csatornáján
Ha érdekel, miről mesélnek a számok, iratkozzatok fel a Pénzcentrum YouTube csatornájára. A NAPICSÁRT hetente többször - hétfőn, szerdán és pénteken - friss adatokkal, érdekes témákkal, és olyan nézőpontokkal jön, amik segítenek jobban átlátni, hogyan változik a világ körülöttünk, és benne mi magunk is.

Mégse ment ki a divatból a borravaló? Úgy jattolnak a magyarok a futároknak, mintha nem lenne holnap
A legtöbben már megelőlegezve, a kiszállítás előtt adnak és a rendelésszámokhoz arányosan Budapesten kapják a legtöbb borravalót a futárok.

Kivételes akciót robbant a Lidl a héten: ilyen leárazás nem sokszor van, indulhat a roham a boltokba
Beütött a kánikula, az Aldi után most a Lidl akcióz le hűsítő berendezések.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


