Ez lesz az utolsó óraátállítás? Végre kiderült az igazság, sokan nem fognak majd örülni
Könnyen lehet, hogy elérkeztünk az utolsó téli óraátállításhoz, ám a végleges döntést az Európai Bizottságnál fogja meghozni -jó régóta náluk pattog a labada-. Sok kérdést kell ugyanakkor átrágni, egyfelől ott a tudomány álláspontja, másfelől az embereké, és harmadsorban a politikáé, nevezetesen hogy az egységes piacok ne legyen kárvallottjai annak, ha például az EU-n belüli országok más és más időszámításra állnak át. Belesetek, alvászavarok, stressz, meteorológiai gondok, mi az igazság az óraátállításról, és mi mellett kellene döntenünk?
Vajon ez a harc lesz a végső? Ezt sajnos egyelőre még nem tudni, de könnyen megeshet, hogy a mostani, október 25-re virradó, a téli időszámításra való átállás lesz a legutolsó ilyen átállás az óraátállítások évtizedhosszú sorában.
Mégpedig azért, mert mint ismeretes az Európai Parlament 2018 februárjában európai polgárok kezdeményezésére felkérte a Bizottságot, hogy tekintse át a nyári időszámításra vonatkozó irányelvet, és szükség esetén javasolja annak megváltoztatását. A Bizottság az ezt követően elvégzett konzultáció során 4,6 millió választ kapott európaiaktól, akiknek 84 százaléka az időátállítás ellen foglalt állást.
Ezt a szavazás hatására be is látták a törvényhozók, így az Európai Parlament meg is hozta döntését, és a tavaszi és őszi, egy órás óraátállítás 2021-től kezdődő eltörlése mellett döntött. Ennek következtében az uniós tagállamok, akik a nyári időszámításra szeretnének áttérni, legutoljára 2021. március utolsó vasárnapján válthatnak nyári időszámításra, míg akik a télit preferálnák, ők 2021. október utolsó vasárnapján abszolválhatnák ugyanezt.
Az óraátállítás bökkenője
Az addig rendben van, hogy a Parlament döntött, azonban a képviselők egymás közötti egyeztetésre kérték a tagállamokat és a Bizottságot annak érdekében, hogy az egységes piac működését ne forgassa fel az, hogy egyes országok a téli, míg mások a nyári időszámítás mellett döntenek. Ez azt jelenti, hogy ha a Bizottság úgy látja, az egyes tagállamok tervei jelentős és folyamatos fennakadást okoznak az egységes piac működésében,
A labda tehát most a Bizottság térfelén pattog, úgyhogy lehet az egész hajcihőből nem lesz semmi, és majd csak 2022-re áll be véglegesen a nép akarata, nevezetesen, hogy az óraátállítást tessék eltörölni a fenébe. A döntés tehát egyre csak halasztódik a végleges megállapodás kérdésében, annak ellenére is, hogy
- írta legfrissebb állásfoglalásában a Magyar Alvásszövetség, akik hangsúlyozták, a "polémia, hogy a nyári vagy a téli időszámítás legyen, egyelőre a közbeszédben téma, az egyéni állásfoglalások jelentős mértékben függnek szubjektív megítélésektől, sokféleképpen megközelítve ezt a kérdést, amelynek végső eldöntéséhez az érintett országok kormányzati szintű összehangolása kívánatos."
Az óraátállítás vitája
Az biztos tehát, hogy a magyarok gyűlölik az óraátállítást. Ahogy az az Európai Bizottság által kiadott statisztikai adatokból is látszik 10 emberből 9 azonnal kiiktatná az óramutató kötelező előre vagy visszatekergetését.
Igen ám, abban viszont egyáltalán nincs teljes konszenzus, hogy 2021-től fogva örökké a télire vagy pediglen a nyárira álljunk-e át. A közvélekedés általában a nyári időszámítást pártolja. Ahogy egyébként a Pénzcentrum olvasói is. Szavazásunkon a válaszadók több mint a fele a nyári időszámítás mellette tenné le örökösen a voksát, kicsit kevesebb, mint feleennyiien viszont a téli mellett döntenének.
Milyen kár hogy ebben az esetben a tudomány és a szakemberek véleménye nem a többséggel egyezik meg. Hiszen például a Magyar Alvásszövetség azt vallja, hogy "alváskutatási tapasztalatok, a baleseti statisztikák és még sok minden más arra figyelmeztet bennünket, hogy az eredeti időzónánknak megfelelő idő visszaállítása lenne a legésszerűbb élettani, egészségügyi szempontból:
Az alvásszakemberek tehát a kisebbség oldalán állnak ebben a csatában, de mit mondanak a meteorológusok?
Lelőjük a poént, ugyanezt. Hiába szeretik az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) munkatársai, ha sokáig van világos, attól még a meteorológia, mint szakma az "univerzális korrigált világidőt használja (UTC), és az időjárási modellek fő futásai döntően 00, 06, 12 és 18 UTC-hez igazodnak. Szakmai szempontból emiatt olyan érvek merülnek fel, amelyek egyértelműen a téli időszámítás rögzítését részesítik előnyben" - írta korábban az OMSZ. És hogy milyen galibák lennének egy esetleges "rossz választásból":
- Magyarország jelenleg a nyári időszámítás esetén (7 hónapon keresztül) egy órával "később" kapja meg a legfrissebb modell futásokat pl. 06 UTC nyáron (UTC+2 óra) magyar időben 8 órát jelent, míg télen (UTC+1 óra) 7 órát.
- Nyáron tehát az élet- és vagyonvédelmi szempontból is fontos zivatarok előrejelzésénél egy órával "hamarabb" meglennének a modellek futásai, amelyeket mi előrejelzők hamarabb felhasználhatnánk.
- A modellekhez kapcsolódó minden előrejelzés a nyári félévben is a téli menetrend szerint meglenne, vagyis egy órát nyernénk
- Ha úgy döntünk, hogy a nyáriban maradunk, akkor télen is egy órával később lesz meg minden számítás, eltűnik az az órás előny, amely eddig adott volt például a veszélyes téli helyzeteknél (ónos eső, hófúvás stb.).
Nem utolsó sorban pedig a mi földrajzi hosszúsági körünkön a téli időszámítás szerint van közelebb a legmagasabb napállás a délhez (időponthoz).
TÍZEZREKET SPÓROLHATSZ BANKVÁLTÁSSAL!
A bankszámla mindennapi életünk része. A munkabér, nyugdíj, ösztöndíj jellemzően bankszámlára érkezik. Segítségével kényelmesen intézhetjük a pénzügyeinket, akár otthonról is. Ahhoz azonban, hogy bankszámlád valóban azt nyújtsa, amire szükséged van, körültekintően kell választanod. Mielőtt kiválasztanád bankszámládat, nézz szét a Pénzcentrum megújult bankszámla kereső kalkulátorában! Állítsd be a személyes preferenciáidat, és versenyeztesd a pénzügyi szolgáltatókat, hiszen a megalapozott döntés a Te érdeked! Egy testre szabott bankszámlával a költségeken is rengeteget spórolhatsz! (x)
Az óraátállítás nem tudomány
Hiába azonban a tudomány óvó ernyője, az embereknek úgy látszik fontosabb a hosszantartó világosság ereje, mint holmi bioritmusok, évezredek vagy miegymás. Lássuk tehát, mit élvezhetnénk akkor, ha a téli vagy a nyári frakciók nyernék meg a csatát:
Forrás: timeanddate.com; Pénzcentrum
Amennyiben a téli időszámításra állnánk át véglegesen, a legfeltűnőbb változás az lenne, hogy nyáron (vagyis inkább áprilistól októberig) egy órával korábban sötétedne és természetesen egy órával korábban is kelne fel a nap. Emiatt június 15-én például már háromnegyed négykor világos lenne, ami így elsőre elég megdöbbentően hangzik. Viszont októberben már valamivel 17:00 előtt sötétedne hat óra helyett. Továbbá sosem lenne olyan hónap, amikor 20:00 után menne le a nap (a nyáriban 3 ilyen is van, május-június).
Forrás: timeanddate.com; Pénzcentrum
Ezzel szemben, ha ez EU vezetői a nyári időszámítás mellett tennék le a voksuk, akkor elbúcsúzhatnánk a délután négy előtti besötétedéstől, hisz még december közepén is körülbelül ötig világos lenne. Ennek viszont ára van. Októbertől márciusig hét előtt nem jönne fel a nap, decemberben és januárban ráadásul nem lennének ritkák a fél kilenc körüli napfelkelték sem.
Ők döntenek az óraátállításról
Bárhogy is vélekedjen a tudomány vagy a lakosság, a döntés a tagállami vezetők kezében van. Ők pedig úgy fognak dönteni, hogy
Ez lesz tehát a perdöntő, amiben persze szóba jöhet a népakarat is. Ha ugyanis a legnagyobb országok lakói is inkább a nyári időszámítást preferálnának, sőt mi több, még a kisebbeké is, akkor aligha mennének szembe az államhatalmak a népakarattal egy ilyen, gyakorlatilag minden állampolgárt konkrétan érintő kérdésben.
Nem nagy merészség tehát úgy matekozni, látva a magyarok, illetve más nemzetek lakóinak a vélekedését, hogy
Na persze csak akkor, ha ez az egész hajcihő nem csúszik egy évvel el. Ez azonban már csak az EU-n múlik, az emberek ugyanis már döntöttek. Nem akarnak több óraátállítást, és leginkább a nyári időbeállítást szeretnék megtartani örökre. Azt, ami hazánkban például az eredményezi, hogy nyáron van, amikor még 20:42-kor is világos van.
Ne feledd tehát az órádat vasárnap, október 25-én hajnali három óráról kettőre visszatekerni. Lehet ez lesz az utolsó október, amikor erre szükség lesz!
Hatalmas siker a birsalmafa-örökbefogadó program, az a cél pedig, hogy közösséget építsenek, egyre inkább beérni látszik.
Sokakat vonz az, hogy a saját főnöke legyen, ráadásul többen éreztük már úgy, hogy olyan ötlettel rukkoltunk elő, ami tényleg felpörgetné a piacot.
A mostani gazdasági helyzetbe szinte bármit megtennénk, hogy spóroljunk, azonban sokan tapasztalhatják azt, hogy hiába igyekeznek, még így is elfolyik a pénz a bankszámlájukról.
Közösségi finanszírozással adnák ki újra a 2012-es év gyerekkönyvét, a Dobozvárost.
-
Jó, ha tudjuk: ezek az árulkodó jelek, ha csalók akarják megszerezni a pénzünket
Az OTP szakértője szerint a legprofibb próbálkozást is felismerhetjük néhány apróságról.
- Nagy dobás: Halász Bence ezüstérmes az Európa-bajnokságon
- Feladták a leckét: a magyar szülők kérnek házi feladatot
- Ilyen lesz az utolsó szelfi a világvége előtt
- Új miniszteri biztosok foglalkoznak a Mátrai Erőművel és a lignittermeléssel
- Hornung Ágnes: már videobeszélgetésben is lehet érdeklődni a családtámogatásokról
- Óriási terület áll lángokban Táborfalvánál, és van egy furcsaság is
Portfolio Future of Finance 2022
Energy Investment Forum 2022 - A MEKH szakmai támogatásával
Private Health Forum 2022


