1 °C Budapest
Tőzsdei pénzügyi tőzsde és kereskedési grafikon technológiai koncepció

Elismerte Nagy Márton a magyar GDP kapcsán: küzdünk a gazdasági növekedésért

2025. május 22. 14:33

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Portfolio Hitelezés 2025 konferenciáján kifejtette, hogy Magyarországnak rövid távon fogyasztásvezérelt, hosszú távon beruházásvezérelt növekedésre kell törekednie, miközben fenntartja a költségvetési stabilitást - tudósított a Portfolio.

A miniszter előadásában hangsúlyozta, hogy a kormány a lehető legmagasabb gazdasági növekedésért küzd. Kiemelte, hogy míg a belső kereslet erős, a külső kereslet gyenge, és a következő negyedévekben továbbra is a fogyasztás marad a GDP-növekedés fő hajtóereje, a beruházások pedig várhatóan 2025 végétől erősödnek.

A fogyasztás növekedését támogató kulcstényezők között Nagy Márton kiemelte a stabil munkaerőpiacot, a dinamikus reálbérnövekedést, az adócsökkentő politikát, a bővülő lakossági hitelezést és az alacsony inflációt. Megjegyezte, hogy a foglalkoztatottak száma rekordmagas, míg az inaktívak száma történelmi mélyponton van.

A miniszter szerint 2024-ben 9,2%-kal növekedtek a reálkeresetek, és a következő években 5% körüli növekedés várható. Elismerően szólt a bankokról a lakáshitelezés területén elért eredményeikért, kiemelve, hogy a piaci kamatozású hitelezés vált a lakáshitelezés első számú motorjává.

Az inflációval kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a kormány továbbra is küzd az indokolatlan áremelések ellen. Az árréscsökkentésben érintett élelmiszerek forgalma 10%-kal, míg a nem érintetteké csak 5%-kal növekedett. A kiskereskedelmi árréscsökkentés alá eső élelmiszereknél 19,9%-os, a piperáruknál 24,9%-os átlagos árcsökkenés tapasztalható.

A beruházások ösztönzésére a kormány több programot is elindított. A Demján Sándor Program keretében a Széchenyi Kártya már 3%-os kamattal érhető el. Az 1+1 Program első ütemében 183 vállalkozást támogatnak, míg a 100 milliárd forintos Demján Sándor Tőkeprogram a kkv-k versenyképességét fejleszti.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A 150 Gyár Program több mint 10 ezer milliárd forint beruházást érint, és minden vármegyében legalább egy új gyár épülhet. A projektek 55 százaléka magyar vállalatokhoz tartozhat, és kiemelt figyelmet kap az élelmiszeripar, amely a program gyárainak közel harmadát teszi ki.

A költségvetési fegyelem kapcsán Nagy Márton kiemelte, hogy a magyar költségvetés elsődleges egyenlege nulla körül várható. A védelmi kiadásokhoz kapcsolódó új EU-s mentesítési szabályok révén 1,5%-os GDP-arányos költségvetési mozgástér keletkezhet, így 2025-ben a hiány 2,9% helyett 3,7% lehet.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. január 28. 17:48
Egri Viktor, az ATV Csatt és Csatt.2 című vitaműsorának eltávolított műsorvezetője Lampé Ágnesnek ad...
Bankmonitor  |  2026. január 28. 15:01
Megvan álmaid autója, de ki kell pótolni a vételárat? Itt jön az örök dilemma: autólízing, vagy autó...
Holdblog  |  2026. január 28. 09:34
Az elmúlt 15 évben legalább két új sportág, az amerikai futball és a darts érkezett meg a szélesebb...
Kasza Elliott-tal  |  2026. január 25. 16:37
Mindjárt írok az AT&T chartról is, de az előbb visszanéztem a régi posztjaimat a cégről, és elég nag...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. január 28. szerda
Károly, Karola
5. hét
Ajánlatunk
  • Jön a Planet Expo 2026 (x)

    Világhírű előadóval és magyar fejlesztésű energetikai innováció bejelentésével indul a Planet Budapest üzleti programja.

KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Green Transition & ESG 2026
Bemutatjuk a legjobb, a nettó zéró kibocsátást elősegítő fenntarthatósági megoldásokat
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
Digital Compliance 2026
Adat és MI: minden napra egy változás?
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. január 28. 20:31