0 °C Budapest
Palm Beach, 2024. július 12.A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor miniszterelnök (j) és Donald Trump találkozója a korábbi amerikai elnök, republikánus elnökjelölt floridai rezidenciáján, Mar-a-Lagóban 2024. július 11-én.MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Jöhet a tőzsdebumm 2025-ben? Erre számítsanak a befektetők Trump beiktatása után

2024. december 11. 09:27

Januárban ismét Donald Trumpot iktatják be az Egyesült Államok elnöki székébe, és ez a makrogazdaságban, illetve a részvénypiacokon is változásokat hozhat - ez hangzott el a Concorde Értékpapír mai sajtótájékozatóján.

A dereguláció és a versenyképesség növelése lehet a két olyan cél, amiért az amerikai részvénypiacok dolgozni fognak a következő évben - erre a következtetésre jutottak a Concorde Értékpapír Zrt. elemzői, ezt pedig egy sajtótájékoztatón ismertették. Elhangzott az is, hogy a piacokon hozamcsökkenés várható, és ezért a FED kamatvágásait lehet majd okolni. 

Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója szerint a történelmi csúcson lévő amerikai részvénypiacon is nagyon várják azt, hogy mit hoz Donald Trump második elnöki ciklusa. Rámutatott, hogy az USA két nagy politikai pártja, vagyis a demokraták és republikánusok egyetértenek a Kínával szembeni keményebb bánásmóddal - ennek viszont ellentmond, hogy továbbra is hatalmas a kínai import az országba. 

Szóba jött az is, hogy Kínában a történelem talán eddigi legnagyobb ingatlanbuborékát fújják, sokkal inkább a gyártásra helyezik a hangsúlyt, az ingatlanberuházások viszont észrevehetően hiányoznak. Ugyanakkor fontos látni, hogy míg a kínai gazdaság a legrosszabb esetben is stagnál, az EU folyamatosan halad az eljelentéktelenedés felé.

Ezután Móró Tamás, a Concorde vezető stratégája bővebben beszélt arról, hogy mióta Trumpot megválasztották, mindenki igyekszik Floridába, hogy tárgyaljon vele. Trump gondolkodásáról ugyanakkor tudni kell, hogy nem az orosz-ukrán háború van a fókuszban, sokkal inkább Kínával foglalkozik.

Nem lesz azonban újdonság, hogy az USA merkantilista politikát folytat, ugyanis már a Biden-kormány is az amerikai teremlést helyezte a fókuszba. Ez pedig az európai cégeknek rossz hír, de főleg a munkavállalóknak, ugyanis az európai cégek is elindultak Amerikába beruházni.

Móró Tamás hozzátette, hogy Trump olyan hatalmat kap majd a kezébe, amelyre még soha nem volt példa az amerikai történelem során. Trump szerinte a kiismerhetetlenségre fog építeni, ami persze visszaüthet. Az adminisztráció kimondottan heterogén lesz, viszont extrém módon lojális az elnökhöz.

Elhangzott, hogy bár Trump valóban magas importvámokat vezet majd be, arra biztosan figyelni fog, hogy az árakat ne nagyon bobja meg, félhet ugyanis attól, hogy az infláció tovább emelkedhet. Ez pedig számára megengedhetetlen, ugyanis a választási győzelmében nagy szerepet játszott az évek óta vágtató amerikai infláció.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,22 százalékos THM-el, havi 143 171 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,42%, a Magnet Banknál 6,76%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,79%, míg a Raiffeisen Banknál pedig 7%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Jobbágy Sándor, a Concorde vezető makrogazdasági elemzője arra mutatott rá, hogy a magyar fogyasztói bizalom még mindig nem az igazi, arra azonban már elégséges, hogy az inflációt féken tartsa. Kevés ugyanakkor ahhoz, hogy a gazdasági növekedést a fogyasztáson keresztül segítse, bár a reálbér növekedése is segíthet ebben - persze csak akkor ha nem lesz megint 20 százalék feletti az infláció.

Az elemző elmondta azt is, hogy szerinte nem várható a forint visszatérése az euróval szembeni 400-as szintre. A covid és a háború kitörésekor bár szintén voltak komoly árfolyamkilengések, de utána mindig vissza tudott korrigálni - és ez utóbbi fog elmaradni. Jobbágy Sándor szerint

a jövő év végére 420 forint körüli euróárfolyam is lehetséges.

címlapkép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán, MTI/MTVA 

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MNB Intézet  |  2026. február 3. 15:35
Számtalan becslés született arra vonatkozóan, hogy milyen a monetáris politika hatása a gazdaságra....
MEDIA1  |  2026. február 3. 13:34
Egy helyen lesznek elérhetők a közönségkedvenc műsorok.
Bankmonitor  |  2026. február 3. 10:45
Decemberben 268,78 milliárd forint lakáshitelre kötöttek szerződést a magyarok. Ez nem rekord, de íg...
Holdblog  |  2026. február 3. 09:30
Az elmúlt időszakban több helyen járva azt tapasztalom, hogy elképesztően negatív a magyar gazdaságr...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. február 3. kedd
Balázs
6. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?