5 °C Budapest

Figyelem! Ítéletidővel érhet véget a kánikula

MTI
2013. július 29. 18:08

Porviharral érhet véget a forróság - írta az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) hétfőn a honlapján.

A meteorológia szerint most van az év legmelegebb időszaka, annak is legmelegebb napja: a hőmérséklet Magyarország egyes részein hétfőn a 40 Celsius-fokot is elérheti. A rendkívüli melegnek egy gyors mozgású hidegfront vet véget, amely az esti órákban éri el az ország északnyugati határait.

A viharos széllel érkező front az országban több helyen okozhat porvihart, hiszen a nagy sebességgel érkező hideg levegő először a légkör legalsóbb rétegeiben tör előre, a csapadék pedig csak később érkezik meg, ráadásul nem is mindenhová. A porvihar sivatagos területeken mindennapos jelenség, Magyarországon jellemzően csak akkor fordul elő, ha aszályos időszakban feltámad a szél.

Kiemelték, hogy a nagy hőség és a hosszú száraz időszak miatt - kisebb területeket leszámítva - a talaj felső 50 centiméteres rétegében gyakorlatilag nincs a növények számára hasznosítható vízkészlet. A dél-alföldi régiókban a gazdák arról is beszámoltak, hogy már 60-70 centiméter mélyről is "csontszáraz talajrögöket forgatnak ki a mezőgazdasági erőgépek" - írta az OMSZ.

Az előrejelzések szerint az érkező hidegfront hatására nagyjából hétfő este 9-10 óra körül először Mosonmagyaróvár és Sopron térségében, majd fokozatosan az ország más részein is északnyugatira fordul és átmenetileg viharossá fokozódik a szél. A legerősebb széllökések a Balaton és a Bakony környékén, illetve a Kisalföldön várhatók. A fronthoz nagyobb területen kapcsolódhatnak majd záporok, de lesznek szárazon maradó területek is.

Az északnyugatira forduló szelet a Dunántúlon és a középső megyékben óránként 70 és 100 kilométer körüli széllökések kísérik majd. Nyugaton, északnyugaton egy-egy heves zivatar is kialakulhat, amelyet óránként 90 kilométeres erősségű szél és két centiméternél is nagyobb jégdarabokkal jégeső is kísérhet.

A hidegfront hatására keddre csaknem 10 fokkal mérséklődik a nappali felmelegedés, így 26 és 32 Celsius-fok közötti maximum-hőmérséklet várható.

JÓL JÖNNE 3,1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 107 405 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 66 220 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 67 312 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Az országos tiszti főorvos által kiadott harmadfokú hőségriadó hétfő éjfélig van érvényben.

A nagy hőség miatt hétfőre is tizenöt megyére a legmagasabb fokú, piros, az északkeleti megyékre pedig másodfokú, narancssárga figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat. Több megyében a viharos széllökések és heves zivatarok miatt ugyancsak másodfokú figyelmeztetés van érvényben.

 

NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

NAPTÁR
Tovább
2025. március 16. vasárnap
Henrietta
11. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. március 15. 19:21
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33