Új ízzel bővült a Kronenbourg 1664 sörkínálata, ráadásul az új sört elsőként a Lidl-ben lehet megvásárolni.

A kenyérhulladékból készült sör új életre kelti az ősi mezopotámiai receptet, miközben környezetbarát megoldást kínál az élelmiszer-pazarlás problémájára. A londoni Toast Brewing vállalat 2016-ban indította el projektjét, amely a pékségekből megmaradt kenyereket hasznosítja újra a sörgyártásban, csökkentve ezzel a szén-dioxid-kibocsátást és az élelmiszer-hulladék mennyiségét - tudósított a BBC.
Az ősi sumérok már 4000-6000 évvel ezelőtt is készítettek sört kenyérből, amit egy agyagtáblába vésett recept is bizonyít. A Toast Brewing alapítói, Tristram Stuart és Louisa Ziane ezt az ősi hagyományt elevenítették fel, miután szembesültek a gyárak és szupermarketek által termelt hatalmas mennyiségű élelmiszerhulladékkal.
"Egy nagy kuka állt odakint, ami tele volt kenyérszeletekkel" - idézi fel Ziane egy szendvicsgyárban tett látogatásukat, ahol becslések szerint 13 000 szelet kenyér volt a szemetesben. Ez a tapasztalat inspirálta őket arra, hogy a kidobott kenyérből értékes sört készítsenek.
Íme, a 6 ezer éves sör receptje
A Toast Brewing által választott recept a gabona 25%-át kenyérrel helyettesíti, ami jelentősen csökkenti a sörgyártás környezeti lábnyomát. Stefan Schaltegger, a németországi Lüneburgi Leuphana Egyetem Fenntarthatósági Menedzsment Központjának alapítója szerint a gabonatermesztés több szempontból is negatívan hat a környezetre, beleértve az üvegházhatású gázok kibocsátását és a vízhasználatot.
A Toast kiszámította, hogy 2016 és 2022 között a kenyérhulladék felhasználásával 61 tonna CO2-egyenérték kibocsátását kerülte el. A vállalat célja, hogy 2030-ra nettó nulla szén-dioxid-kibocsátást érjen el.
A kenyérhulladék felhasználása nemcsak a sörgyártás környezeti hatását csökkenti, hanem megakadályozza a metán felszabadulását is, amely akkor keletkezik, amikor a kenyér hulladéklerakóban bomlik. A Toast az elhasznált gabonát és kenyérmorzsát állati takarmányként hasznosítja újra.
A Toast sör szén-dioxid-kibocsátása 604 g literenként, szemben az Egyesült Királyságban mért 700 g és az Egyesült Államokban mért 900 g literenkénti átlaggal. A vállalat most áll át az üvegpalackokról a dobozokra, ami várhatóan megfelezi a csomagolásból származó szénlábnyomot.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 616 989 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 141 676 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,78% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,28%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Bár a kenyérhulladék felhasználása a sörgyártásban innovatív megoldás, Schaltegger szerint fontos mérlegelni, hogy ez-e a legjobb módja a régi kenyér hasznosításának. Az optimális megoldás az lenne, ha a kenyérhulladékot megehetnénk, és így megakadályoznánk, hogy új kenyeret gyártsanak.
A Toast célja, hogy a nagy kereskedelmi sörfőzőket is meggyőzze a kenyér beépítéséről a receptjeikbe. "Ha rá tudjuk venni a sörfőzőket, hogy a malátaalapjuk mindössze 10%-át cseréljék kenyérfeleslegre, akkor az Egyesült Királyságban a felére csökkenthetjük a kenyérhulladékot" - mondja Ziane.
A Toast nyereségének 100%-át környezetvédelmi jótékonysági szervezeteknek ajánlja fel, amelyek a túltermelés megszüntetéséért küzdenek. A vállalat reméli, hogy a kenyéralapú sörök normává válnak, és ezáltal hozzájárulnak az élelmiszer-pazarlás csökkentéséhez és a környezettudatosabb fogyasztói magatartás kialakításához.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Még idén elérheti a százmilliárdos álomhatárt ez a magyar étrend-kiegészítő gyártó
Lévai Bálintot, a BioTechUSA vezérigazgatóját és társtulajdonosát kérdeztük.
-
Megtérülhet egy csúcskategóriás robotporszívó? A Dreame X50 Ultra Complete válasza meglepő! (x)
Elsőre két dologgal érdemes tisztában lennünk! Az első kérdés, hogy Ön olyan átlagos háztartások közé tartozik-e, amelyek évente több száz órát töltenek takarítással? A második kérdés, hogy mennyit ér Önnek a szabadidő?
-
Minőség és hagyomány a Gyulahúsnál a kiváló termékekért (x)
A Gyulahús Kft. Gyulai Pokol szalámija kiérdemelte a Kiváló Minőségű Élelmiszer (KMÉ) védjegyet, bizonyítva a tradicionális gyártás kiválóságát.
-
Állampapír? Globális piacok? TBSZ? - A szakértő válaszol (x)
A Lightyear befektetési platform március 5-én webináriumot szervezett az állampapírokról és a tartós befektetési számla (TBSZ) előnyeinek kihasználásáról.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


