Hungarian Currency: 500 Forint Banknote: Prince sovereign Ferenc II Rákóczi

Rengeteg magyar dolgozó maradhat hoppon: lőttek a tisztes béremelésnek 2024-ben?

2024. február 15. 09:39

A munkáltatók közel fele szerint kevés a képzett jelölt a piacon, akik közül válogathatnak, ráadásul a fizetési igények irreálisak. A hazai cégek java idén 5 és 10% közötti béremelést tervez, csaknem 30%-uk 10 és 15% között növelné a fizetéseket. A munkaerőpiacon aktívabbak lehetnek majd azok, akiknek érdemben nem nőtt a reálkeresetük.

Bár a válaszadók közel negyede szerint több álláskereső van most a piacon, mint a korábbi években, a nehézséget a képzettség hiánya és a bérigények okozzák - derült ki a Hays Hungary több mint 2600 munkáltató és munkavállaló megkérdezése alapján készült felméréséből. A munkáltatók közel fele szerint kevés a képzett jelölt a piacon, akik közül válogathatnak, ráadásul a fizetési igények irreálisak - írja a Portfolio. A kutatás szerint a szakember, specialista, szenior, illetve menedzser pozíciókat a legnehezebb betölteni.

10-ből 4 munkáltató idén 5 és 10% közötti béremelést tervez, csaknem 30%-uk 10 és 15% között növelné a fizetéseket. Tavaly még a 10-15%-os sáv volt a leginkább jellemző, idén azonban már kisebb emelést terveznek a cégek. 15%-nál nagyobb béremelésre idén a munkavállalók mindössze 6%-a számíthat. A portál megjegyzi, hogy míg a tavalyi 10-15%-os béremelés az inflációt sem kompenzálta – így csökkentek a reálbérek –, addig az idei évre tervezett 5-10%-os növekedés már elérheti az inflációt. Mindenesetre valószínű, hogy sok dolgozó nem elégszik meg 5-10%-os emeléssel a tavalyi reálbércsökkenés után, így a munkaerőpiacon is aktívabbak lehetnek azok, akiknek nem nő érdemben a reálkeresetük.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
laskainelli  |  2026.06.10 12:47
A határhúzás nehézsége és a napi mikrostressz adagunk összefügg. Van kliensem, aki azt mondja, hogy...
hrdoktor  |  2026.06.02 06:33
Az ételintolerancia hasonló tüneteket okozhat, mint az ételallergia, ezért az emberek gyakran összek...
legacykft  |  2026.05.22 19:14
Az elmúlt években nagyon sok vezetőt támogattunk abban, hogy a vezetői szerepükben minél inkább kite...
coachco  |  2026.05.05 20:26
Izgalmas téma az 1989-es rendszerváltás. Azért is, mert sokan a mostanit is annak reméljük. [...] B...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
NAPTÁR
Tovább
2026. június 23. kedd
Zoltán
26. hét
Június 23.
Szentivánéj
Június 23.
Olimpiai világnap
EZT OLVASTAD MÁR?