Meg kellett kezdeni végre a bérfelzárkózást az autóiparban, ezért lehetséges, hogy már a félmilliós bruttó bér is elérhető ebben a szegmensben.

Tegnap jelentek meg az idén augusztusi átlagbérek, ami alapján a bruttó fizetés itthon 497 200 forint volt, míg a nettó átlagbér 342 ezer forint volt. Az átlag azonban csalóka lehet, ugyanis a fizetések között óriási eltérések lehetnek nem csak földrajzilag, hanem a különböző foglalkoztatási területek szerint is. Megnéztük, hogy a több mint 4 millió 700 ezer foglalkoztatott közül hány embernek éri el a fizetése az országos nettó bér szintjét, és kiknek marad csak álom hazavinni az átlagfizetést.
Tegnap közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) az idén augusztusi átlagbéreket, a friss adatokból pedig azt mutatták, hogy a bruttó átlagbér 497 200 forint volt, ami 16,6%-kal nőtt a tavalyi év azonos időszakához, a nettó átlagbér pedig 342 900 forint. Ha viszont ezt összevetjük azzal, hogy augusztusban 15,6% volt az infláció, szeptemberben pedig 20,1%. akkor ez az átlagos bérnövekedés nem is tekinthető annyira jelentősnek, hiszen a drágulása szinte teljesen elviszi a 2022-es emelések értékét, még úgy is, hogy idén a szokásosnál magasabb mértékben nőttek itthon a fizetések.
Azonban a bruttó országos átlagfizetés nagyon sok mindent nem mutat meg, hiszen óriási eltérések tapasztalhatóak a különböző területek között, erre jó példa, hogy az IT-szakemberek bőven 600-700 ezres bruttó kezdő fizetésre számíthatnak, miközben a több évtizedes tapasztalattal rendelkező pedagógusok vagy egészségügyi szakdolgozók, ennek akár a felénél is kevesebbet keresnek. Most megnéztük, mennyit kaptak kézhez a különböző nemzetgazdasági ágakban dolgozók idén augusztusban, és hányan keresték meg az országos nettó átlagfizetést.
Kétharmad az átlag alatt
Ha a nemzetgazdasági ágakra bontva nézzük a béreket, akkor jól látszik, hogy az átlaghoz képest nagy a szórás a különböző munkaerőpiaci területeken között a nettó béreket tekintve. Idén augusztusban 19 nemzetgazdasági szektor közül csak hatban érte el a bruttó átlagfizetés az országos a szintet.
Ez azt jelenti, hogy a hazai munkavállalók többségének csak álom marad marad a nettó 342 ezer forintos átlagbér.
Az ábrán jól látszik, hogy csak a bányászat, az energiaipar, az információ és kommunikáció, a tudományos tevékenység, a közigazgatás és a feldolgozóipar területés dolgozók kaptak augusztusban többet a nettó átlagbérnél. A béregyenlőtlengésgeket az is jól mutatja, hogy ezeken a területeken augusztusban 1 millió 851 ezer főt foglalkoztattak, ami a 4 millió 713 ezer fős munakerőpiac csupán 40%-át jelentette. Ráadásul például a feldolgozóiparban éppen csak maghaladják a fizetések az országos nettó bérszintet.
Ez azt is jelenti, hogy a foglalkoztatottak 60%-a, a 2 millió 862 ezer fő bőven alatta volt a nettó átlagos fizetésnek. Ugyan 2022 sok területen voltak béremelések, azonban jól látszik, hoyg ez egyrészt nem volt elég arra, hogy a magyar dolgozók nagy részénak a fizetése elérje az átlagbér szintjét. Másrészt a rekordmagas infláció miatt a bérkorrekció szeptemberre szinte eltűntek, és már ott tartunk, hogy négy év után először megint reálbércsökkenés lehet.
JÓL JÖNNE 2 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 2 millió forintot igényelnél, 60 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 54 087 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,29 %), de nem sokkal marad el ettől az MKB Bank 54 721 forintos törlesztőt (THM 14,57%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Az emberhiány is komoly gond lesz
Ugyan itthon mostanában sokszor került szóba, hogy magas foglalkoztatottság mellett van több területen emberhiány, a nemzetgazdasági ágakra vonatkozó foglalkoztatási adatokból az derül ki, hogy bizonyos szektorokban tavaly óta elbocsátások voltak.
Például az egészségügyben idén június-augusztusban 9 ezerrel kevesebben dolgoztak, mint 2021 azonos időszakában, az oktatásban 10 ezerrel voltak kevesebben, de a közigazgatásban is 16 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma egy év alatt.
Ezek egyébként általánosan olyan területek, ahol alacsony fizetések jellemzőek, és ez előző ábrán is jól látszott, hogy bőven a nettó bér alatt vannak a fizetések ezekben a szektorokban. Mindebből jól látszik, hogy az itthon dolgozók közel kétharmadának szinte luxusnak tűnik az átlagbér szintjének elérése, miközben az idei infláció miatt már ott tartunk, hogy rengeteg emebrnek kevesebbre elég a pénze, mint egy évvel ezelőtt. Ráadásul komoly problémát jelenthet a jövőben, hogy rengetegen hagyják el az olyan rosszul fizetett szektorokat, mint az egészségügy, vagy az oktatás.

Így vágja át a magyar dolgozókat a saját főnökük: kevesen tudják, hogy így teljesen ingyen gürcölnek
Ha munkaügyekről, munkajogi ismeretekről van szó, mi, magyarok nem állunk éppen a helyzet magaslatán.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
- 6300 halottja van a török-szír határvidéket sújtó földrengéseknek - nap hírei
- Már majdnem százan fagytak meg ősz óta
- Ha ez a Honvéd nem esik ki az NB I-ből, az kész csoda lenne
- A Vatikán kizárt két rebellis nővért az apácaságból
- Alkoholtilalmat vezetnek be Ausztrália egyes részein
- Gergely István: lesznek még olyan jól csengő nevek, mint Kásásé vagy Benedeké
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


