27 °C Budapest
Közelkép egy régi bankfeliratról Shepton Mallet városában, Somersetben, az Egyesült Királyságban. bank bank banképület

Kemény díjemelési hullám indul a magyar bankoknál: fizethetnek az ügyfelek, mint a katonatiszt

2025. február 14. 17:06

Még fel sem ocsudtak a magyarok a tranzakciós illeték miatti díjemelésekből máris érkezik az újabb pofon. Négy bank bejelentette, hogy a fogyasztói árindexnek, azaz az infláció mértékének megfelelően megemeli a bankszámlához kapcsolódó költségeket.

Az idei év első hónapjaiban a lakosság a számlaköltségek emelkedésével szembesült. E mögött a tavalyi évben megemelkedett tranzakciós illeték áll, ezt az adót ugyanis a bankok az idei évben átterhelték a lakossági ügyfelekre. (Egyébként a vállalati számláknál ez a díjváltozás már a tavalyi évben megtörtént.)

Még magához sem tért a lakossági, sőt még teljes egészében le sem zajlott a tranzakciós illeték átterhelése – hiszen a Raiffeisen Banknál február 17-én lépnek életbe a megemelt díjak – máris jön az újabb költségemelés.

Közeleg az infláció mértékével megegyező díjemelés

Ebben az új díjváltozásban nincs meglepetés, a legtöbb bank tavasszal módosítani szokta a számlavezetéshez, megbízásokhoz kapcsolódó díjakat a fogyasztói árindex előző évi átlagos értékének megfelelően. A sokk inkább annak köszönhető, hogy ez idén pár hónappal az előző áremelkedést követően történik.

Már négy bank honlapján is megjelentek az új kondíciós listák, amik a díjemelést tartalmazzák:

  • A CIB Banknál április elsejétől,
  • A K&H Banknál április elsejétől,
  • az OTP Banknál március elsejétől,
  • míg az UniCredit Banknál március elsejétől emelkednek a díjak az infláció miatt.

A többi pénzintézetnél nem jelentek még meg az új kondíciós listák, ez azonban sajnos nem azt jelenti, hogy ott nem kerül sor az inflációkövető áremelkedésre. Csupán azt tudjuk, hogy ezt a bankok még nem jelentették be.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,2 százalékos THM-el, havi 214 756 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Magnet Bank és az ERSTE Bank, ahol 6,71%, a CIB Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7%, míg az UniCredit Banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A díjemelkedés miatt egy 49 ezer forintos éves költséggel rendelkező bankszámla – ez nagyságrendileg megfelelhet egy átlagos bankszámla éves díjának – 50 800 forintra növekedhet.

Öröm az ürömben, hogy a 2024-es évre érvényes éves átlagos áremelkedés 3,7% volt, vagyis a díjemelkedés is legfeljebb ilyen mértékű lehet. Ez az elmúlt két év inflációjához – és az ezen ok miatti számlaköltség-változásokhoz képest – mindenképpen egy jó hír.

Természetesen az áremelkedést bejelentett bankok sem alkalmazzák az összes számlájuk valamennyi díjtételére az áremelést. Lesznek, lehetnek olyan számlák, ahol nem érvényesítik a díjemelést, illetve lehetnek olyan megbízások, ahol a pénzintézetek nem alkalmazzák a díjemelést. A Bankmonitor szakértői szerint éppen ezért fontos nyomon követni az egyes bankon hirdetményeit, követni a díjváltozáskat. Könnyen elképzelhető, hogy a szemfülesek találnak a jelenlegi csomagjuknál olcsóbb megoldást a piacon.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Összkép  |  2026. május 30. 12:38
A mély elemzések, a világunk megértetésére törekvő erőfeszítések nem divatosak. Kevés helyen tálunk...
MEDIA1  |  2026. május 30. 11:10
A HVG kiszúrta, hogy néhány nappal ezelőtt újabb, ezúttal 2,1 milliárd forint összegű osztalékot sza...
Kasza Elliott-tal  |  2026. május 29. 20:21
Átnézem időnként, melyik osztalékrészvényt - amiket nem tartásra, hanem kereskedésre vettem - mikor...
Bankmonitor  |  2026. május 29. 18:19
Az UniCredit Bank június elsejétől 3 százalékos kamat mellett kínálja az Otthon Start hitelt. Ez azt...
NAPTÁR
Tovább
2026. május 30. szombat
Janka, Zsanett
22. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?