11 °C Budapest

Célkeresztben a külföldi munkavállalók!

Pénzcentrum
2009. február 18. 12:00

Nagy-Britanniában ma 3,8 millió külföldi munkavállaló él: az összes dolgozó 13 százaléka tehát a szigetország határain túlról származik. A probléma csak annyi, hogy a válság miatt jelenleg a britek sem találnak munkát a saját hazájukban, így nem nézik jó szemmel, ha külföldiek foglalják el a maguk számára kinézett munkahelyeket

Óriási tempóban növekszik Nagy-Britanniában a külföldi munkavállalók száma. 1997-ben még "csak" kétmillió volt belőlük, ami 2008-ra 3,8 millióra bővült, ez arányaiban 7,5, illetve 13 százalékot jelent. A munkaerő-problémákkal rendelkező szigetországban mindez nem is jelentett különösebb problémát ezidáig. Ám az előrejelzések szerint 2009-ben hárommillióra nő a munkanélküliek száma az országban, így az "idegen" munkavállalók a feldühödött munkanélküli rétegek célpontjává válhatnak.

Különösen úgy, hogy Gordon Brown miniszterelnök még 2007-ben ígéretet tett, hogy brit munkahelyeket teremt a brit munkavállalóknak, ami az ellenzék véleménye szerint mára nyilvánvalóan üres mondattá vált. A mostani zúgolódást az váltotta ki, hogy a Lindsey olajfinomító Lincolnshireben található üzemében az összes állást olasz és portugál munkásokkal töltötték fel, mivel jobb feltételekkel tudták őket alkalmazni, mint a brit munkavállalókat.

A felmérések szerint a laza brit munkavállalási szabályoknak köszönhetően négyszer annyi munkás dolgozik Nagy-Britanniában, mint ahány brit dolgozik az ország határain kívül. Ám, hogy még nagyobb legyen a feszültség, a statisztikák szerint a munkások kétharmada még csak nem is az Európai Unióból, hanem annak határain túlról érkezett. A konzervatív párt ezért új bevándorlási politikát dolgozna ki, melynek egyik legfontosabb eleme lenne, hogy limitet vezetnének be az EU-n kívülről érkezők munkavállalók számára.

Ennek az országnak a dolgozói több, mint 90 százaléka brit és mi mindent megteszünk, hogy segítsünk nekik megfelelő oktatást és munkahelyet nyújtani - mondta kedd este a kormányzat miniszterelnöke. De ha bezárjuk a határokat, az egész ország szegényebb lenne...

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,9%, a Magnet Banknál 7,03%, a Raiffeisen Banknál 7,22%, míg az UniCredit Banknál pedig 7,29% . Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Nos, úgy tűnik, Nagy-Britanniának gazdasági expanzió idején valóban nagy szüksége van külföldi munkásokra. De hogy recesszióban is működik-e a külföldiekkel szembeni tolerancia és az egységes unió eszméje, az még a jövő zenéje.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. április 18. 11:16
A Partizán inkorrektnek tartja a döntést.
Kasza Elliott-tal  |  2026. április 17. 17:36
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Bankmonitor  |  2026. április 17. 15:56
A nyugdíjkérdés a feszített magyar költségvetés és az egyre indokoltabb korhatáremelés árnyékában az...
KonyhaKontrolling  |  2026. április 17. 07:45
A mai bejegyzést azért kezdtem, mert nagyon sokat beszélünk az alacsony nyugdíjakról, de arról keves...
NAPTÁR
Tovább
2026. április 19. vasárnap
Emma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. április 18. 19:01