Ukrajna részvételét és az európai szerepvállalást szorgalmazza Zelenszkij a béketárgyalásokon.
Megdöbbentő, ami a nyugdíjasokkal történik Pesten: észre sem veszik, száműzik az időseket vidékre
Az Eurostat friss adatokat tett közzé az európai urbanizációról és annak népességre gyakorolt hatásairól. A tanulmány rávilágít arra, hogy bár Európa általánosságban küzd az öregedő népességesség problémájával, a nagyvárosok és vonzáskörzeteik sok fiatalt vonzanak. Budapest esetében például a 20 év alattiak aránya 20% körül mozog. A magyar főváros emellett a 7. legnagyobb népességkoncentrációval rendelkező európai főváros, annak ellenére, hogy a természetes népességfogyás jelentősen érinti a magyar városokat.
Az urbanizáció globális jelenség, de különösen a feltörekvő és fejlődő országokban figyelhető meg intenzíven - hívja fel a figyelmet a Portfolio. Az ENSZ Népesedési Osztályának adatai szerint 2020-ban Tokióban volt a világ legnagyobb városi agglomerációja 37,4 millió lakossal, míg az Európai Unióban Párizs vezet a 28. hellyel a világranglistán.
A városfejlődés változatos formákat ölt. Bár a városi és vidéki régiók közötti határvonal egyre inkább elmosódik, 2018-ban az EU teljes területének mindössze 3,6%-át tették ki a városok, miközben a lakosság 38,9%-a élt ezeken a területeken.
Az Eurostat jelentése kiemeli, hogy míg Európa nagy részén megfigyelhető az elöregedés, egyes városi területeken ellentétes folyamatok zajlanak. Ez összefügghet azzal, hogy a fiatalok oktatás és munkalehetőségek miatt a városokba költöznek, míg az idősebbek inkább vidékre vagy kisebb településekre vonulnak vissza.
A balti országokban - Lettországban és Észtországban - a lakosság közel fele él a fővárosiak vonzáskörzetében, míg Írországban Dublin metropoliszrégiójában él a lakosság több mint kétötöde
- olvasható a jelentésben.
Érdekes kontrasztot mutat, hogy míg az EU legnépesebb országának fővárosában, Berlinben a népesség mindössze 6,5%-a él, addig a kisebb uniós országokban, mint Dánia, Görögország vagy Magyarország, a lakosság több mint 30%-a koncentrálódik a fővárosi régióban.
A tanulmány rámutat arra is, hogy bár az EU-t általánosságban a demográfiai elöregedés jellemzi, néhány nagyváros népességszerkezete viszonylag fiatal. Dublin és Párizs például kiemelkedik azzal, hogy lakosságuk legalább egynegyede 20 évnél fiatalabb.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 19 170 925 forintot 20 éves futamidőre már 6,26 százalékos THM-el, havi 138 454 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,68% a THM, míg a MagNet Banknál 6,88%; az Erste Banknál 7,00%, a Raiffeisen Banknál 7,00%, a K&H Banknál pedig 7,49%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az időskori függőségi ráta tekintetében jelentős különbségek mutatkoznak az európai régiók között. Míg Kelet-Németországban találhatók a legmagasabb arányok, addig Dublin és Luxemburg rendelkezik a legalacsonyabb mutatókkal.
Budapest e tekintetben középmezőnyben helyezkedik el 32,3%-os rátával.
A népesség dinamikáját befolyásoló tényezők közül a természetes népességváltozás mellett egyre nagyobb szerepet kap a migráció. Az Eurostat adatai szerint 2015 és 2022 között Írországban és Észtországban regisztrálták a leggyorsabb népességnövekedési ütemet a nagyvárosi régiók közül.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
Most bárki ajándékozhat személyre szóló dalt karácsonyra bármelyik szerettének. A SONG4U a mesterséges intelligenciát és személyes történeteket ötvözve készít egyedi dalokat.
A Wörtering matricák megkönnyítik a nyelvtanulást a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeknek.
A "Pisztrángok, szevasztok!" című könyv az online zaklatás és egyéb digitális veszélyek témáját járja körül, különös tekintettel a 7-12 éves korosztályra.
-
Lakásbiztosítás: te mikor foglalkoztál vele utoljára?
Sokan nem tudják, hogy a lakásbiztosításuk pontosan milyen fedezetet is nyújt, vagy mi az ingatlanuk aktuális értéke.
-
Lakásbiztosítás: milyen kár ellen véded az otthonod?
A kutatásunkban arra keressük a választ, hogy az olvasóink pénzügyileg hogyan készülnek fel az ingatlanukat érintő káreseményre.