Még mindig igényelhető a bölcsődei támogatás.
Nem kellene a jövőben jövedelem- és vagyonnyilatkozattal sokkolniuk a szülőket azoknak az önkormányzatoknak, amelyek nem kívánnak térítési díjat bevezetni a bölcsődékben - kezdeményezi az emberi erőforrások minisztere az egyes szociális tárgyú és egyéb kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslatban. Az előterjesztést sürgős üzemmódban tárgyalja az Országgyűlés a július 13-ig tartó rendkívüli ülésszakban.
A bölcsődei ellátásért térítési díjat kell fizetni - szögezi le a január elsejétől megváltozott, gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvény. Az önkormányzatoknak lehetőségük van arra, hogy csökkentsék vagy elengedjék a díjat, de csak akkor, ha azt a család jövedelmi és vagyoni viszonyai indokolják. Ebből kifolyólag azoknak az önkormányzatoknak is jövedelem- és vagyonnyilatkozatot kell bekérniük a szülőktől, amelyek nem kívánnak a bölcsődés gyermekek gondozásáért térítési díjat szedni.
Mint azt korábban megírtuk, ilyen például a főváros XIII. kerülete, ahol jövedelmi és vagyoni helyzettől függetlenül senkinek nem kell a XIII. kerületi bölcsődés gyermekek után gondozási díjat fizetni. Azoknak a szülőknek, akiknek az állandó lakcímük nem a kerületben van, gyermekük étkezéséért naponta 526 forintot kell fizetniük. Egy hónapban 20 nappal számolva ez is 10 ezer forint kiadást jelent. A kerületben lakók gyermekei után továbbra sem kell fizetni az ellátásért.
Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter az egyes szociális tárgyú és egyéb kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvényjavaslatban egyebek között a bölcsődei térítési díjra vonatkozó szabályok módosítását kezdeményezi. Eszerint ha a fenntartó (többségében az önkormányzat) úgy dönt, hogy a gondozásért nem kér térítési díjat, akkor nem kell elvégezni a jövedelemvizsgálatot. Vonatkozik ez azokra a bölcsődékre is, amelyek csak az étkezésre állapítanak meg személyi térítési díjat. A módosítás indoklása szerint ezzel biztosítható, hogy az adminisztratív terhek ne növekedjenek azon fenntartóknál, amelyek továbbra is csak az étkeztetésért kérnek térítési díjat a bölcsődékben, és nem élnek a gondozási díj bevezetésének lehetőségével.
A törvényjavaslat konkrétan nevesíti a bölcsődéket, amikor megszabja, hogy azokban az intézményekben, amelyekben viszont kell fizetni térítési díjat, mekkora lehet annak az összege. Az előterjesztés egyértelműsíti, hogy a személyi térítési díj összege igénybe vevőnként nem haladhatja meg a gyermek családjában az egy főre jutó rendszeres havi jövedelem 25 százalékát, ha a gyermekétkeztetés mellett a gondozásért is személyi térítési díjat kell fizetni. Ugyanakkor azokban az intézményekben, amelyek csak az étkezésért szednek díjat, nem kell alkalmazni a térítési díjra vonatkozó százalékos korlátozást.
A Bölcsődei Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (BDDSZ) felmérése szerint a vizsgált önkormányzatok több mint fele bevezette a bölcsődei gondozási díjat. A szülőknek havonta minimum 3 235 forintot kell fizetniük. A jövedelmi viszonyokhoz igazított maximum díjteher átlagosan havi 10 355 forint. Az étkezési díj egy gyermekre vetítve havi 8 761 forint. Legdrágább lehet a bölcsőde a XII. kerületben és a legolcsóbb pedig Budapest XIII. kerületében, ahol - mint korábban említettük - sem az étkezésért, sem a gondozásért nem kell fizetni a kerületben élő gyermekek után. Salgótarjánnak nincs bölcsődéje.

Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
-
5+1 hasznos tanács a pénzügyileg tudatos vállalkozáshoz (x)
Elvárás, hogy a vállalkozó értsen a stratégiához, joghoz, személyügyhöz, értékesítéshez és a pénzteremtéshez. Utóbbihoz már létezik e-learning segítség is.
- A Covid alatt nem volt akkora a gyógyszerhiány Szlovákiában, mint most
- Kiszámolták, "mit tud" a magyar minimálbér nemzetközi összevetésben
- Új kütyüt vett? Változások jöttek az állami adattörlő alkalmazásnál
- Újabb fejlemény a ferihegyi légiutas-adó ügyében
- Ronaldo tovább csúszik lefelé
- Vadásznak önre, ha a Díjneten keresztül fizet!
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


