Nőtt az idén a magyarok utazási kedve az utasbiztosítási adatok szerint.
Tíz százalékkal csökkent a foglalások száma Horvátországban a tavalyi év azonos időszakához képest, ennek ellenére hasonló turisztikai forgalomra számítanak a szakemberek, mint 2018-ban - közölte a Poslovni Dnevnik című horvát gazdasági napilap szerdán.
A kisebb érdeklődést azzal magyarázták, hogy Németországban, Olaszországban és Nagy Britanniában lassult a gazdaság, és ezen országok polgárai adják a Horvátországban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák egyharmadát.A kereslet apadása más mediterrán térségeket is érint, kivéve Törökországot - írta a lap, amely szerint a foglalások elmaradása csak egy része annak a problémának, amely a horvát idegenforgalmi szektort sújtja.
Az újság az ország idegenforgalmi bevételéből 40 százalékkal részesedő cégek között végzett legújabb felmérésre hivatkozva állapította meg, a működésüket tovább nehezíti a munkaerőhiány és a kedvezőtlen üzleti klíma.
A tanulmány szerint, bár a vállalatok a tavalyihoz hasonló forgalmat várnak, akár 7 százalékkal magasabb bevétellel, a költségek 8,6 százalékkal nőnek, ezért idén 20 százalékkal kevesebb beruházásra lehet számítani, főleg a szállodaiparban.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,9%, a Magnet Banknál 7,03%, a Raiffeisen Banknál 7,22%, míg az UniCredit Banknál pedig 7,29% . Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Veljko Ostojic, a horvát idegenforgalmi egyesületek (HUT) elnöke szerint a szállodaipar azzal szembesült, hogy nő a munkaerőköltség, ezért csökken a nyereség. Ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a szakácsok, felszolgálók, recepciósok és takarítók nettó bére továbbra is 30 százalékkal nagyobb Szlovéniában és 97 százalékkal Ausztriában. Úgy vélte, a beruházás és a minőség a kulcsválasz minden piaci változásra. Horvátországot tavaly rekordszámú, 19,4 millió turista látgatta meg, 6,5 százalékkal több, mint 2017-ben. Összehasonlításképp Görögországra 33, Törökországra közel 40 millióan voltak kíváncsiak.
-
Meghívó a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége közgyűlésére (x)
A Munkaadók és Gyáriparosok Szövetségének soron következő közgyűlése
-
Az élelmiszerek 80 százalékát hazai forrásokból szerezzük be (x)
A legtöbb szempontból magyarok a kiskereskedelem óriásai
AI in Energy 2026
AgroFood 2026
Portfolio Investment Day 2026
Hitelezés 2026
Women's Money & Mindset Day 2026








