Az egyik akadály, ami sokakat visszatart a technológia kipróbálásától, az a félelem, hogy az AI használata a munkájukban nem legitim vagy nem tisztességes.

A munkavállalók közel 90%-a szerint a klímaváltozás hatására meg fognak szűnni munkahelyek, a saját szakmájuk kapcsán mégis a válaszadók több mint fele nem érzi érintve magát. Tíz éves távlatban gondolkodva a megkérdezettek nagy része szélsőséges állásponton van, 40 százalék optimista a jövőt illetően, közel 40 százalék viszont egy ponton a jelenlegi életvitelünk összeomlását várja.
Hogyan hatnak az olyan külső tényezők, mint a gazdasági válság, a technológiai fejlődés, a klímaváltozás vagy épp a világpolitikai konfliktusok a szakmákra? Mennyire érzik úgy a munkavállalók, hogy tovább kell magukat képezni, jövőálló tudásra van szükségük? Ezekre a kérdésekre kereste a választ a Zöldgallér.hu oldalon futó Korszakalkotók - a zöldgalléros világformálók kampány keretében végzett online felmérés.
A februárban indult kampány azt a célt tűzte ki maga elé, hogy a saját szakmájukban újszerű szemlélettel és szakmai tudással rendelkező szakemberek személyes történetein keresztül mutassa be a munkavállalók egy új csoportját, a zöldgallérosokat. Ők azok, akik munkájukkal egyszerre építik a saját jövőjüket, és egy mindannyiunk számára élhetőbb jövőt. Egyre jelentősebb a munkaerőpiaci szerepe ennek a csoportnak, ugyanis nemzetközi felmérések szerint a hagyományos szénhidrogén alapú iparágak átalakulnak, azonban minden eltűnő állás helyett két új munkahelyet teremthet a zöld átállás.
A megkérdezettek közel 90 százaléka arra számít, hogy számos jelenlegi szakma meg fog szűnni.
Közülük 60 százalékuk gondolja úgy, hogy a létrejövő új munkakörök ezt ellensúlyozzák majd. A válaszadók tizede nem számít a megszűnők helyett újabb munkahelyek létrejöttére. A független külső tényezők saját életükre gyakorolt hatását az elkövetkezendő 10 évre nézve a megkérdezettek 37,3 százaléka úgy ítélte meg, hogy lassan, de biztosan minden rosszabb lesz, és egy ponton összeomlik a jelenlegi életvitelünk. A válaszadók ötöde azt gondolja, hogy a jövő sok lemondással fog járni, de a jelenlegi életvitel alapjaiban nincs veszélyben. A fennmaradó több mint 40 százalék optimista a jövőt tekintve.
Saját szakmájukra, munkakörükre vonatkozóan a klímaváltozás hatását nem tartják jelentős tényezőnek, a válaszadók kevesebb mint 20 százaléka érzi érintve magát. A megkérdezettek a kérdőívben megfogalmazott potenciális veszélyek közül egyértelműen a gazdasági válságokat tartják a leginkább aggasztónak. A kérdőívet kitöltők majdnem fele fenyegetést lát ebben a jelenségben. Mindössze 10 százalék érzi úgy, hogy egy gazdasági válság egyáltalán nem veszélyezteti szakmáját, vagy munkakörét. Viszonylag sokan vannak, akik úgy érzik, a világpolitikai válságok nem igazán vannak hatással a munkájukra. Negyven százalékuk nem gondolja fenyegetőnek ezt a hatást, 30 százalék pedig semlegesnek értékeli ezt a tényezőt.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
A mesterséges intelligencia várható munkaerőpiaci hatását nagyon megosztóan ítélik meg a kutatásban részt vevők, ezt jól mutatja, hogy átlagban egy 1-től 5-ig terjedő skálán 2,9 pontot adtak ennek a külső hatásnak. Általában a technológia fejlődéséről több mint 54 százalék úgy vélekedik, hogy egyáltalán nem, vagy csak elenyésző mértékben veszélyezteti a szakmáját, munkakörét, és alig több mint ötödük érzi ennél is veszélyesebbnek.
A továbbképzés szerepét közel 73 százalék tartja fontosnak, közülük sokan a napi munkavégzés során folyamatosan képzik magukat. Kicsivel több mint a válaszadók tizede gondolja úgy, hogy mindig elegendő lesz a tudása a szakmája betöltéséhez, míg 6 százalék úgy tervez, hogy a jelenlegi munkaköre meg fog szűnni, és teljes átképzésre lesz szüksége.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Egy jó szörp titka: így lett a házi receptből sikeres vállalkozás
A semmiből indulva vált országosan ismert prémium márkává a Mayer szörp.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


