-2 °C Budapest
Tampa, Florida, USA

Tovább dagad a légiforgalmi-irányítók sztrájk-botránya: megszólaltak a szervezetek

2021. augusztus 4. 18:03

A SZEF, az ÉSZT, a MASZSZ és a Liga Szakszervezetek közös nyilatkozata a légiforgalom-irányítók veszélyhelyzet alatti sztrájktilalmával kapcsolatban. A nyilatkozatot a Pénzcentrum változtatás nélkül közli.

A jelen nyilatkozatot aláíró négy magyar szakszervezeti konföderáció egységesen aggodalmának ad hangot amiatt, hogy 2021. július 27-én kormányrendelet jelent meg, mely a veszélyhelyzet fennállása alatt, illetve az azt követő 15. nap végéig ideiglenesen megtiltja a sztrájk gyakorlását a légiforgalom-irányító szakszemélyzet számára a 100%-os állami tulajdonban lévő HungaroControl Zrt. vonatkozásában.

Az aláíró országos szakszervezeti szövetségek mélységes aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy egy – kizárólag sajtóhírek szerint – szervezés alatt álló lehetséges sztrájkkal párhuzamosan a tulajdonosi jogokat gyakorló kormány kormányrendelettel avatkozzon be a vállalat belső munkaügyi konfliktusába, a menedzsmentet tárgyalásra ösztönző tulajdonosi iránymutatás helyett.

A kormány, mint a tulajdonos magyar állam képviselője, nem keverheti össze a tulajdonosi jogok gyakorlását és az államigazgatási feldadatok ellátását. Ha ezt teszi, azzal bizonytalanságot kelt minden magyarországi munkavállaló és az őket képviselő szakszervezetek között abban a tekintetben, hogy az ilyen beavatkozásoknak vajon hol vannak a határai?

A jelen nyilatkozatot aláíró konföderáció vezetők, alapos tájékozódás, valamint a hazai és a nemzetközi jogi lehetőségek felmérése után javasolják, hogy a meggyőződésük szerint téves helyzetértékelés miatt kiadott vonatkozó kormányrendelet kerüljön visszavonásra. Továbbá az államigazgatási és az állami tulajdonosi szerepkör párhuzamos, de mégis egymástól független tevékenysége kerüljön újra szétválasztásra és az esetleges munkahelyi konfliktusok megoldására a munkahelyeken belüli tárgyalások keretei között kerüljön sor.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
HR BLOGGER
legacykft  |  2026.01.21 12:37
Legyünk őszinték. Az ügyfél nem tréningekre szeretne pénzt költeni. Az ügyfél a fejlődés ígéretét vá...
laskainelli  |  2026.01.18 19:19
Van az a reggel, amikor arra ébredsz, hogy már megint vele álmodtál. Pedig már napok, hetek teltek e...
hrdoktor  |  2026.01.14 12:39
Jelentősen megnehezíti a munkába járást, ha az ónos eső síkossá és csúszóssá teszi a járdákat. Ilyen...
kovacstunde  |  2025.11.15 08:00
Pár nappal ezelőtt Gabi barátnőmmel beszélgettünk, éppen ennek a cikknek a gondolataival voltam elfo...
vezetoi-coaching  |  2025.11.06 13:37
Guys, plagizáltam… már ez is baj, de pláne, hogy nem is tudom, hogy történt… Oltári gáz. Ezt a damag...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. február 1. vasárnap
Ignác
5. hét
Február 1.
A civilek napja
Ajánlatunk
  • Jön a Planet Expo 2026 (x)

    Világhírű előadóval és magyar fejlesztésű energetikai innováció bejelentésével indul a Planet Budapest üzleti programja.

KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. január 31. 19:16
Agrárszektor  |  2026. február 1. 06:01