4 °C Budapest
Reading, UK - JULY 5, 2021: British High Street Banks stopping account holders buying using or processing crypto related transactions as traditional banking industry declares war on crypto currencies

2023-ban jönnek a költségcsökkentett hitelek: viszlát, folyósítási díj!

MTI
2022. november 28. 16:43

Az MNB bővítette a minősített fogyasztóbarát lakáshitel (MFL) feltételrendszerét a hitelezés zöldebbé tétele és a folyamatok elektronikus útra terelése érdekében - közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn. A közleményben jelezték: a módosítás értelmében 2023 áprilisától az intézmények zöld hitelcél esetén - az MNB Zöld tőkekövetelmény-kedvezmény programjával összhangban - nem számíthatnak fel folyósítási díjat, illetve egyéb költséget a feltételek teljesülésének ellenőrzésére.

A hitelező továbbá egyszeri alkalommal köteles lesz átvállalni a hiteles energetikai tanúsítvány ügyfelet terhelő költségét - mutattak rá. Hozzátették, hogy a zöld hitelcélok igazolt teljesülése esetére a hitelezőnek lehetősége lesz zöld kamatkedvezményt is biztosítani.

Az adósok az új keretek között jóval kedvezményesebben érhetik el zöld lakáscéljukat: egy 20 millió forintos, 20 éves, 9 százalékos kamatozású hitel esetén mintegy 100 ezer forint előnyt élvezhetnek hitelfelvételkor, 1 százalékpontos kamatkedvezménnyel pedig mintegy 3 millió forinttal alacsonyabb visszafizetendő összeggel számolhatnak a futamidő alatt - fejtették ki.

Az adminisztratív terhek csökkentése, valamint az online hitelezési folyamatok elterjedése érdekében az MNB arról is döntött, hogy 2024. elejétől az ügyfeleknek minden MFL kölcsön esetében lehetősége lesz a hiteligénylési folyamatot elektronikus úton lefolytatni. A hitelt felvevőnek kizárólag a szerződéskötés idejére, egyszeri alkalommal kell majd személyesen megjelennie a bank fiókjában - tették hozzá.

Arra is kitértek, hogy az ügyfél kérelmére a hitelező biztosítani fogja, hogy a közjegyzői ügyintézés azonos időpontban történjen a szerződéskötéssel, amennyiben az ügyfél vállalja a költségeket. Az MNB szerint a módosítások biztosíthatják, hogy a termékek még szélesebb körben váljanak elérhetővé és minél nagyobb mértékben járuljanak hozzá az MNB pénzügyi stabilitási, fogyasztóvédelmi és fenntarthatósági céljaihoz.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A jegybank felidézte, hogy az MFL termékek 2017-es megjelenésük óta a lakáshitelpiac meghatározó, sztenderd termékeivé váltak, és nagyban hozzájárultak a lakáshitel-állomány kamatkockázatának csökkentéséhez, valamint a kamatfelárak mérsékléséhez. A konstrukció keretében a bankok már 185 ezer lakáshitelt nyújtottak a harmadik negyedév végére, több mint 2600 milliárd forint összegben; az új lakáshiteleken belül az MFL piaci részesedése 60 százalékot ért el - írta a jegybank a közleményben.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. március 18. 20:57
Internetes oldalán erősítette meg szerdán az RTL a Media1 hétfői információját a Pokoli rokonok megs...
Holdblog  |  2026. március 18. 09:04
Az arany kínálata a korlátozott növekedés miatt szinte teljesen kiszámítható, ráadásul nyakunkon a p...
Bankmonitor  |  2026. március 17. 17:59
Érkezik a Revolut magyarországi fióktelepe, az ügyfelek magyar bankszámlát kapnak. Ezzel egyidőben d...
Kasza Elliott-tal  |  2026. március 16. 06:00
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. március 19. csütörtök
József, Bánk
12. hét
Március 19.
Az alvás világnapja
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. március 18. 20:58
Agrárszektor  |  2026. március 18. 20:31