man cutting trees using an electrical chainsaw and professional tools

Több száz méteren tarolták le a fákat a Dunakanyar egyik legszebb pontján: most reagált a nemzeti park

2025. május 5. 11:45

A mederkotráshoz szükséges fakivágás nem engedélyköteles, a költési időszakról jogszabály nem rendelkezik, a kivágandó fákat pedig a nemzeti park munkatársai jelölték ki – reagált a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága a Nagymarosnál kivágott fák ügyében.

Ahogy a HelloVidék is még május 1-én hírt adott róla, április második felében több száz méter hosszan, több méter széles sávban vágták ki a fákat a Duna partján Nagymaros és Kismaros között, a kisoroszi szigetcsúccsal szemben, a Nomád Bár környékén. A fakivágás a környéken élők körében tiltakozást váltott ki, sokan a közösségi médiában fejezték ki nemtetszésüket, különösen azért, mert a munkálatok a madarak költési időszakában történtek. 

Az érintett partszakasz a Duna és ártere megnevezésű, kiemelt jelentőségű természetmegőrzési területhez tartozik, ami fokozott védelmet élvez. A Víz Koalíció civil szervezet április 24-én a fakivágások átmeneti felfüggesztését kérte szakmai egyeztetés céljából.

Reagált a Duna-Ipoly Nemzeti Park: „Madárfészket nem találtunk”

A  Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatósága időközben reagált, szerintük jogszerűen zajlott a Nagymaros melletti fakivágás, amelyet mederkotrási munkálatok előztek meg – derült ki a Telex megkeresésére adott válaszból. A Natura 2000-es besorolású területen kivágott fák ügye közfelháborodást váltott ki, mivel az eset a madarak költési időszakában történt.

A nemzeti park közölte: a kivágás nem volt engedélyköteles, csak bejelentéshez kötött, mivel az érintett Duna-parti sáv – mérete miatt – nem minősül hivatalos erdőrészletnek. A park munkatársai jelölték ki a kivágandó fákat, kizárólag olyan mértékben, ami a vízbázis-védelmi célú kotrás elvégzéséhez minimálisan szükséges volt. A természetvédelmi őrszolgálat madárfészkek után is kutatott – a közlés szerint azonban egyet sem találtak a kijelölt fákon.

JÓL JÖNNE 3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 64 021 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,68%), de nem sokkal marad el ettől az ERSTE Bank (THM 10,83%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

A Duna Menti Regionális Vízmű Zrt. (DMRV) szerint a beavatkozás elengedhetetlen volt a nyári vízellátás biztosításához. A fakivágással érintett fák főként fűzfák voltak, amelyek az igazgatóság szerint újrahajtanak majd, a nagyobb „hagyásfák” pedig a helyükön maradtak.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 7. vasárnap
Ambrus
49. hét
December 7.
Advent (2.)
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2025. december 7. 16:11