A szőlő szeszélyes kultúra, imádja a napot és hajlamos arra, hogy szétterjedjen, ezért gondos karbantartást igényel. De hogyan álljunk neki?

Képzeld el, ha a szobanövényed szomjas lenne, és ezt el is mondaná neked! Ami meglepő lehet, az az, hogy valóban képes jelezni a növény, ha gondja van, csak mi nem halljuk meg. Izraeli kutatók megállapítása szerint, a kiszáradás vagy levágott szár miatt stresszes paradicsom- és dohánynövények hangjelzése olyan, mint a normál emberi beszélgetés, csak mi nem érzékeljük őket.
Ahogy a Treehugger cikke írja, az említett növények hangja, amolyan csattanós, recsegős és pukkanós – bár inkább buborékfóliához, mint rizspapír zörgéshez hasonló. Vagy mintha valaki lassan gépelne kézi írógépen. És bár a növények sikításának hangja túl magas a fülünk számára, valószínűleg hallják a rovarok, más emlősök és esetleg más növények is.
Az itt meghallgatható felvétel frekvenciáját lecsökkentik, hogy az emberi fül számára is hallható legyen. Érdekes, ugye?
A kutatás szerint, a kutatócsapat megjegyzi, hogy a növények ultrahangos rezgéseit korábban is rögzítették, ez az első bizonyíték arra, hogy ezek a levegőben terjednek, így relevánsabbak a körülöttük élő élőlények számára.
A növények folyamatosan kölcsönhatásba lépnek a rovarokkal és más állatokkal, és sok ilyen organizmus hangot használnak a kommunikációhoz
- mondja Lilach Hadany, a Tel Avivi Egyetem evolúcióbiológusa és teoretikusa.
A csapat egészséges és stresszes paradicsom- és dohánynövényekkel kezdte a vizsgálatot – a stresszes növényeket vagy több napig nem öntözték, vagy levágták a szárukat. Először egy hangszigetelt akusztikus kamrában, majd egy zajosabb üvegházban rögzítették a növények hangját. Ezután a megfigyelő gépeket is betanították a boldog növények, a szomjas növények és a vágott növények megkülönböztetésére.
A csapat azt találta, hogy a stresszes növények több hangot bocsátanak ki, mint a stressz nélküli növények, a stresszes növények óránként 30-50 kattanást adnak ki, látszólag véletlenszerű időközönként. A stressz nélküli növények sokkal kevésbé voltak aktívak. Például, amikor a paradicsom egyáltalán nem stresszes, nagyon csendes
- mondja Hadany.
A vízterhelésnek kitett növények még azelőtt elkezdtek hangot kibocsátani, mielőtt láthatóan kiszáradtak volna, és a hangok gyakorisága öt nap vízhiány után érte el a csúcsot, majd ismét csökkent, ahogy a növények teljesen kiszáradtak. A kibocsátott hangok típusai különböztek a stressz okától. A vizsgálathoz használt gépek képesek voltak pontosan megkülönböztetni a kiszáradást és a vágásból származó stresszt, és azt is meg tudták állapítani, hogy a hangok paradicsomból vagy dohánynövényből származnak-e. A kutatók kifejtik, hogy nem világos, hogy a hangok kommunikációs erőfeszítésből származnak-e, de megjegyzik, hogy a hangoknak jelentős ökológiai és evolúciós következményei vannak.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Lehetséges, hogy más organizmusok is fejlődhettek, hogy meghallják és reagáljanak ezekre a hangokra
- mondja Hadany.
Például egy lepke, amelyik tojást akar rakni egy növényre, vagy egy állat, amelyik egy növényt szándékozik enni, használhatja a hangokat, hogy segítsen meghozni döntését, hol rakja le tojásait vagy melyik növényt fogyassza el.
De az is érdekes felfedezés, hogy a kutatók közül többen korábban azt találták, hogy a növények megnövelik a nektárjuk cukorszintjét, amikor „hallják” a közeli beporzókat. Eközben más kutatások kimutatták, hogy a növények a hangokra reagálva megváltoztatják génexpressziójukat.
Jelenleg más élőlények, állatok és növények válaszait vizsgáljuk ezekre a hangokra, és azt is vizsgáljuk, hogy képesek vagyunk-e azonosítani és értelmezni a hangokat teljesen természetes környezetben
- tette hozzá.
Csak azért, mert a kutatás a paradicsomra és a dohánynövényekre összpontosított, még nem jelenti azt, hogy más növények nem kommunikálnak. A csapat számos más növényfaj hangját is rögzítette, például a kukorica, a búza, a szőlő és a kaktusznövények is hangokat adnak ki, amikor stresszes állapotban vannak.

Horror az ára, így metszd az áfonyát, hogy idén bőséges legyen a termés: 4+1 trükk a sztárkertésztől
Az áfonya termesztése gondos odafigyelést igényel, és az egyik legfontosabb ápolási feladat a rendszeres metszés. Kósa Dániel segítségével most lépésről lépésre megmutatjuk, hogyan csináld!
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Hoppá! Tudtad melyik bank lett a legjobb lakossági állampapír forgalmazó? (x)
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) idén is a Gránit Banknak ítélte „Az év Lakossági állampapír forgalmazója” díj ezüst fokozatát.
-
A Soós Tészta Kft. megbízható minőséget nyújt (x)
A Soós Tészta Kft. több mint 40 éve nyújt kiváló minőségű tésztákat a vásárlók számára, és a KMÉ-védjegyet 26 termékük kapta meg.
-
Vásárlói élmény és innováció a hazai kiskereskedelemben (x)
Második alkalommal rendezték meg február 25-én a Visa Boltok Boltja verseny díjátadóját, amely a kiemelkedő vásárlási élményt nyújtó és innovatív megoldásokat alkalmazó fizikai üzleteket ismeri el.
Green Transition & ESG 2025
AI in Business 2025
Biztosítás 2025


