Tudományokra, kétes kimenetelű, merész, nem hétköznapi kutatásokra forrást szerezni rendkívül nehéz, szinte lehetetlen, holott valójában csak az ilyen formabontó próbálkozások vezethetnek új felfedezésekre, legyen szó akár a HIV vírus ellenszeréről, vagy bármilyen más innovációról. Bill Gates azonban félretette az üzleti érdekeit, és több tucat ilyen projektet támogat alapítványán keresztül.
A Grand Challenges Explorations névre keresztelt díjban idén 81 projekt részesülhetett, melyekkel egyetemek, kutatóintézetek, non-profit szervezetek és magánvállalkozások pályáztak, a világ 17 országából, az összes kontinensről.
A díjazottak között három brit csapat is egyenként 100 ezer dollár (21 millió forint) támogatásban részesült, és további egy millió dollárt is kaphatnak, amennyiben kutatásuk sikeresnek bizonyul.
Az Exeter Egyetem mérnök csapata egy olyan elemmel működő, maroknyi szerkezet kifejlesztésére kapott pénzt, amely egy mágnes segítségével képes kimutatni a vérben a maláriát okozó parazitákat. Ez a találmány jelentősen felgyorsíthatja a malária diagnózisának felállítását, amely elengedhetetlen a gyógyításhoz.
A másik csapat a londoni Royal Holloway University-ről egy könyvtár felállítására kapott támogatást, ahol a HIV vírus összes mutációjáról információkat gyűjtenének össze, hogy miként képes az az immunrendszert olyan hatékonyan legyengíteni. Ha ez sikerül, úgy a tudósok közelebb kerülhetnek egy olyan vakcina kidolgozásához, ami a HIV virus lehető legtöbb variánsa ellen védelmet nyújt.
A harmadik nyertes projektet a Liverpool School of Tropical Medicine tudósai jegyzik, akik azt kutatják, hogyan lenne képes az emberi test az úgynevezett pneumococcus baktériumot úgy hordozni - amely többek között agyhártyagyulladást is okozhat - hogy közben immúnissá váljon az általa okozott megbetegedésekre. Ezzel azt remélik, hogy egy olyan inhalációs készítményt tudnak kifejleszteni, amely hatékony a tüdőgyulladás ellen.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 12 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,02 százalékos THM-el, és havi 98 070 forintos törlesztővel fel lehet venni az Erste Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Raiffeisen Banknál 8,09% a THM; az UniCredit Banknál 8,11%; a MagNet Banknál 8,27%, a K&H Banknál 8,28%; míg az OTP Banknál 8,29%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Tachi Yamada, a Gates Alapítvány elnöke szerint ilyen, és ezekhez hasonló, nem megszokott megközelítésekre, kutatásokra van szüksége az emberiségnek, ha valóban eredményeket akarunk elérni. Tisztában vannak vele, hogy a támogatott projektek 90 százaléka akár be is dőlhet, és hogy a bürokratikus, több lépcsős előválogatási procedúra hiánya miatt akár szélhámosok is pályázhatnak, de még így is gyorsabban közel kerülhetünk a megoldáshoz, hiszen a előre kevesen tudják megállapítani az elsőre őrültnek tűnő kutatásokról, hogy melyik lesz közülük valóban újszerű, és hasznos.
A többi díjazott között szerepelt a New Jersey Állami Egyetem kutatása, ahol egy olyan paradicsom kifejlesztésén dolgoznak, amit ha megeszünk, egy vírusölő szer termelődik szervezetünkben. Az Észak Dakotai Egyetem azon dolgozhat, hogy a teheneket immúnissá tegyék a szúnyogok ellen, illetve a szúnyogok csípés után elpusztuljanak, vagy terméketlenné váljanak.
Szintén a maláriát okozó vírusok ellen küzdenek a Pennsylvania Egyetem kutatói, méghozzá úgy, hogy egy olyan gombafélét fejlesztenek ki, amitől a szúnyogok megfáznak, így romlik a szaglásuk, és így nem találják meg az embereket, akiknek a fertőzést átadhatnák.

Ezért szegényedett el temérdek magyar: stabilan 24 ezer most az a bevásárlás, ami 17 ezer volt 2 éve
Augusztus óta szűk 24 ezer forintba kerül az a nagy bevásárlás, ami két éve még stabilan 17 ezer forintba került.
A zárkózott kamaszok ventilációjában segíthet egy, a mentális jóllétet támogató új hazai mobilapp, a Healmindset, amelyben a felhasználók chaten, anonim módon kaphatna támogatást.
Bár a 20 ezer magyar méhész 1,2 millió méhcsaládja évente 25 ezer tonna mézet termel, Magyarországon az egy főre jutó mézfogyasztás mindössze 1 kg/év.
Újabb gasztronómiai témájú sikersztori a Brancsnál: közösségi előfinanszírozásból nyithatja meg főzelékbárját az ötletgazda Szatmári Ferenc, azaz Főzelékes Feri.
Október a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar, azaz az ADHD rendellenesség tudatosításának hónapja, amiben Magyarországon az iskoláskorú gyerekek 8-10 százaléka érintett.
-
A Black Friday után itt a Green Friday: mutatjuk, milyen akciók várnak
A túlfogyasztásra hívja fel a figyelmet a Mastercard kampánya.
-
Karácsonyi készülődés a PENNY-vel (x)
Szívhez szóló videóval is köszönti a vásárlókat az üzletlánc
- Sztárjátékos távozik Debrecenből
- Vasárnaptól másképp járnak a vonatpótló autóbuszok
- Kyrgios 2024-ben sem játszzik az Australian Openen
- Új HÉV-megállót jelentettek be
- Karácsonyi nappali a lullai buszmegállóban, ha nem látja, nem hiszi el
- Oroszország és Észak-Korea erősödő együttműködéséről tárgyaltak az Egyesült Államok, Dél-Korea és Japán nemzetbiztonsági tanácsadói
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


