21 °C Budapest

Kiderült: így bővül a hazai adósmentő-program

Pénzcentrum
2013. április 3. 16:33

Jelentősen felgyorsulhat a hazai adósmentés - tovább bővülhet ugyanis a Nemzeti Eszközkezelő programja - áll Németh Lászlóné, nemzeti fejlesztési miniszter MSZP-s képviselők, "Mennyire eredményes a Nemzeti Eszközkezelő működése?" című írásbeli kérdésére adott válaszában.

A parlament honlapján megjelent reakció szerint az Eszközkezelő a tavalyi év során 1970, idén március 15-ig pedig megközelítőleg 3000 ingatlan-felajánlást fogadott be. Ahhoz viszont, hogy az idei keretszámot is kitöltsék, törvénymódosításra van szükség. "A törvénymódosítás célja, hogy a 13 ezer ingatlan átvételét lehetővé tevő idei keretszámot kitöltsük, és jövő év végéig akár 25 ezer család, vagyis mintegy 100-110 ezer ember lakhatása rendeződhessen megnyugtató módon. A törvénymódosítással az adósmentés jelentősen felgyorsulhat. Ennek pénzügyi fedezete adott, hiszen a 2013. évi költségvetési törvényben 33 milliárd forint áll rendelkezésre ingatlanvásárlásra" - olvasható a miniszter írásbeli válaszában.

Az országgyűlés napirendjén lévő törvényjavaslat szerint a kormány az alábbiak szerint bővítené a jogosultsági feltételeket:

  • 2012. január 1-je helyett 2013. január 1-jén szükséges a 180 napos tartozásnak fennállnia, beleértve az áthidaló kölcsönnel finanszírozott késedelmes tartozást is.
  • A megvásárolható lakóingatlanok forgalmi értéke Budapesten és a megyei jogú városokban húszmillió forintra, az egyéb településeken tizenötmillió forintra nő (jelenleg ez 15 és 10 millió forint).
  • Egyszerűsödik a visszavásárlási ár meghatározása, a visszavásárlási jogra nyitva álló határidő pedig 5 évre emelkedik.
  • A megváltozott munkaképességű személyek ellátásában részesülő hiteladósok köre is bevonható a programba.

A fejlesztési miniszter szerint a program hatékonyságát bizonyítja, hogy a megvásárolt ingatlanok esetében minden 1 forint költségvetési pénzzel 2,1 forintnyi hitelintézeti követelést váltott ki a társaság. "2012-ben a NET-program segítségével 4 milliárd forint banki tartozástól mentesültek a hiteladósok. Egyértelmű sikerként értékelhető továbbá, hogy információim szerint a NET-programra jogosultak körében eddig nem történt kilakoltatás hitelintézetek részéről" - olvasható a fejlesztési miniszter képviselőknek adott válaszában.

 

NEKED AJÁNLJUK
NAPTÁR
Tovább
2026. április 25. szombat
Márk
17. hét
Április 25.
Malária világnap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. április 25. 11:02