Húsvét hétfőjén 18. alkalommal rendezik meg a palóc húsvétot a füleki várban; a vendégeket népművészeti műsorokkal, de a várudvaron lehetőség lesz lovaglásra vagy íjászatra is.

Míg sokan szorgalmasan sütögetik a húsokat, hogy nehogy nyersek maradjanak, addig mások kerülik a hűtetlen majonézt, tejtermékeket is, hogy elkerüljék az ételmérgezést. Viszont előfordulhat, hogy az ember konyhájában ott lapul a váratlan bűnös: a maradék rizs, ami szintén súlyos betegséget tud okozni.
A gyakran „újramelegített rizs szindrómaként” emlegetett állapotot a Bacillus cereus baktérium okozta ételmérgezés okozza, amely kockázatot jelent, ha a főtt ételt hosszabb ideig szobahőmérsékleten hagyják. Lenyelve a baktériumok hányást és hasmenést okozhatnak, ritka esetekben pedig súlyosabb következményekhez is vezethet.
A Global News cikke szerint Bacillus cereus minden környezetben megtalálható. Míg gyakran a rizs a felelős, a tészta, a főtt zöldségek és a húsok is érzékenyek a szennyeződésre. Mint írják, bár ez az élelmiszer-eredetű betegség nem új keletű jelenség, a közelmúltban hullámokat ver a közösségi médiában. A mikrobiológusok megkongatják a vészharangot, és olyan platformokat használnak, mint a TikTok, hogy emlékeztessék az embereket az élelmiszerek, például a rizs és a tészta megfelelő főzésének és tárolásának fontosságára.
A szakemberek szerint nulladik lépés kell, hogy legyen, a rizs tisztítása. Ahogy a zöldségek, gyümölcsök esetében is, úgy a rizset is át kell mosni, egészen addig, míg tiszta, átlátszó nem lesz az öblítővíz. További fontos szempont a rizs esetében, hogy főzés után nagyjából két órán belül hűtsük le.
Ez nem azt jelenti, hogy azonnal hűtőbe tesszük! Meg kell várni, míg magától kihűl!
Tehát körülbelül két óra elteltével a hőmérsékletnek le kell csökkennie. Ha megérinthetjük a fazekat anélkül, hogy kesztyűt kellene húznunk, akkor valószínűleg ez a megfelelő alkalom, hogy be tudjuk tenni a hűtőbe. Kihangsúlyozzák azt is, hogy, néhány napba telhet, amíg a baktériumok kifejlődnek. A rizs hűtése azonban megakadályozza a baktériumok növekedését.
Felhívják arra is a figyelmet, hogy három-négy napig tartsuk a hűtőszekrényben a rizset, több napig már nem szabad, inkább főzzünk újabb adagot!
Mit tudhatunk még erről az ételmérgezést okozó baktériumról?
A KÖZSZÖV korábbi beszámolója szerint hazánkban 1958–66 között több alkalommal mintegy 3–4 ezer ember megbetegedését okozta (Dr. Bíró Géza 2014). Hozzáteszik, hogy a Nébih friss adatai szerint a Salmonella mellett leggyakoribb kórokozó élelmiszer okozta megbetegedéseknél a Bacillus cereus.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Ahogy a szakemberek összefoglaltál: a vaskos, pálcika alakú, baktérium oxigén igény tekintetében fakultatív, azaz képes az oxigént hasznosítani, de hiányában is megél. Számára kedvezőtlen környezeteben spórát képez. A spóra rendkívül ellenálló, a forralást túléli. Széles körben elterjedt ételmérgezést okozó kórokozóról van szó. A baktérium spórák és a vegetatív alakok megtalálhatók a talajban, porban, levegőben, felszíni vizekben, állatok és egészséges emberek székletében, növényeken. Amennyiben a spórák megfelelő körülmények közé kerülnek, vegetatív alakokká válnak és toxint termelnek.
Ennek alapján gyakori forrása a fertőzésnek a talajszennyezés, a hibás zöldség és gyümölcs előkészítés miatti keresztszennyezés. Mivel a rizs, gabonafélék, aszalványok felületére a betakarítás során könnyedén rákerülhet, leggyakrabban rizses ételek, vagy kellő hőkezelés, hőntartás nélküli 3 órán túl tárolt, illetve megfelelő lehűtés és hűtve tárolás nélküli rizs és gabona ételek fogyasztása okozzák a megbetegedést.
A rizs és gríz jellemző elkészítése, a szobahőmérsékleten „duzzasztás” és tárolás ideálissá teszi a környezetet a baktériumok elszaporodásához és toxin termeléshez. Megkülönböztetünk kétféle toxint (egyiket az élelmiszerben, a másikat a bélcsatornában termelik a baktériumok).
A kevés számú baktérium nem képes megbetegítő mennyiségű toxint termelni, tehát törekedni kell az élelmiszerek mikrobiológiai tisztaságára. Egyes élelmiszer nyersanyagok szennyezettsége elkerülhetetlen, ezért
megfelelő előkészítéssel, a higiénés technológiai szabályok betartásával és a megfelelő hőkezeléssel és hőn tartással, lehűtéssel, hűtve tartással, lehet biztonságossá tenni az ételt. Többek között ezt szolgálja a zöldség-gyümölcs előkészítés elkülönítése, a rizs felhasználás előtti megmosása, a készételek szennyeződéstől védelme.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


