A vitatott küzdősport egyre növekvő népszerűségnek örvend, miközben szakértők és kritikusok között folyamatos vita zajlik annak biztonságáról.
Ez csúnyán visszaüthet Magyarországon is: nem látszik, hogy leállna a kegyetlen népességzuhanás
Vészesen csökken a globális termékenységi ráta egy friss amerikai kutatás szerint: amíg az 1950-es években még átlag 4,84 gyermeket szült egy nő, addig 2021-ben már csak 2,23-at, míg 2100-ra a mutató 1,59-re eshet vissza.
Egy friss előrejelzés szerint az 1950 óta világszerte csökkenő termékenységi ráta az évszázad végére további mélyrepülést hajthat végre, ami jelentős demográfiai átalakulást eredményez majd. Az egyetlen nő által született gyermekek átlagos száma 1950-ben globálisan még 4,84 volt, ám 2021-re 2,23-ra esett vissza, míg az előrejelzések szerint 2100-ra 1,59-re csökkenhet - derült ki a CNN cikkéből, melyet a Washingtoni Egyetem Egészségügyi Mérési és Értékelési Intézetének kutatása alapján tett közzé.
Az adatok kapcsán Jennifer D. Sciubba demográfus elmondta, ez a tendencia példátlan az emberiség történetében és egyértelmű elmozdulást jelez a kisebb létszámú családok preferálása felé.
Christopher Murray, az Institute For Health Metrics and Evaluation (IHME) igazgatója szerint a tanulmányban vázolt statisztika okai a nők oktatásban és foglalkoztatásban való nagyobb szerepvállalására, valamint
a fogamzásgátló eszközökhöz és reproduktív egészségügyi szolgáltatásokhoz való jobb hozzáférésre vezethető vissza.
Gitau Mburu, a WHO Szexuális és Reproduktív Egészségügyi és Kutatási Osztályának munkatársa ugyanakkor a gyermekvállalás csökkenése kapcsán a gyermeknevelés költségeit és a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos értékrend megváltozását emelte ki.
Egy dolog biztos, hogy a stabil népesség fenntartásához szükséges helyettesítési szint 2,1 gyermek/nő lenne. Jelenleg ugyanakkor a világ országainak közel a fele már nem éri el ezt az arányt.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,89% a THM, míg a MagNet Banknál 7,03%; a Raiffeisen Banknál 7,22%, az UniCredit banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az IHME korábban egyébként azt jósolta, hogy a világ népessége 2064-ben éri majd el a csúcspontját, ekkor 9,7 milliárd ember él majd a Földön, ami 2100-ra viszont 8,8 milliárdra csökken. Ezzel szemben az ENSZ előrejelzése azt mondja, hogy az említett időszakban még magasabb népességszámot hozhat.
A Washingtoni Egyetem kutatása egyébként arra is rámutatott, hogy bár bizonyos politikai fogások - mint például a gyermekgondozási támogatás - bevezethetők ugyan a termékenység ösztönzése érdekében, ám azok hatása korlátozott marad. A kutatók emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy érdemes elkerülni az olyan intézkedéseket, amelyek nyomást gyakorolnak a nőkre a gyermekvállalás terén.
Ehelyett innovatív megoldásokra és elegendő politikai akaratra van szükség ahhoz, hogy alkalmazkodni tudjunk ehhez az új demográfiai realitáshoz.
A kutatás végül hangsúlyozta azt is, hogy fontos lenne javítani a modern fogamzásgátló eszközökhöz való hozzáférést, valamint növelni a nők oktatását annak érdekében, hogy az emberiség kezelni tudja a demográfiai átalakulást gazdaságilag és társadalmilag is fenntartható módon.
-
Állatorvosi rendelőből skálázható kkv – így épült fel a Petlegio tőkevonzó modellje
Nándorfi Zoltánt, a Petlegio vezetőjét és Bánfi Zoltánt, az MKIK Tőkealap-kezelő vezérigazgatóját kérdeztük.
-
Másokért tenni? A Lidl-nél igazán megéri!
A diszkontlánc ünnepi összefogásra hívja vásárlóit, hogy három partnerszervezetével összefogva támogassa a hátrányos helyzetű gyermekek karácsonyát.
-
4,8 százalékos kamatot biztosít a Gránit Bank új prémium bankszámlája (x)
A napi kamatjóváírás miatt az EBKM 4,92 százalék.
-
3,5%-os kamatozású hitellel segíti a tudatos otthontervezést a Fundamenta megújult lakásszámlája (THM: 5,04–5,31%) (x)
Frissítette egyik legnépszerűbb termékét, az Otthontervező Lakásszámlát a Fundamenta, azzal a céllal, hogy még inkább megkönnyítse ügyfelei számára lakáscéljaik elérését.
-
A stílus maga az ember - már karkötővel és gyűrűvel is fizethetnek a Gránit Bank ügyfelei (x)
A Gránit Bank most azon ügyfeleinek, akiknek az ajánlására két további ügyfél számlát nyit a banknál december 19-ig, díjmentesen biztosít digitális fizetésre alkalmas karkötőt.








