6 °C Budapest
Beautiful Lake Balaton in summer Hungary

Ez jelenleg rengeteg probléma gyökere a Balatonnál: mitől ijedtek meg a fiatalok?

2023. május 31. 08:13

Nemcsak az országban, a Balaton térségében is elöregedik a lakosság ezt látják most a helyi önkormányzatok a terület egyik legnagyobb problémájának. A HelloVidék a Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség 2022. évi önkormányzati adatfelvételének eredményei alapján vizsgálta, mekkora gondot jelenthet a térségben a társadalom elöregedése.

A Balatonnál a települési vezetők körében végzett kérdőíves véleményvizsgálat során a szakemberek összesen 180 településen jártak, ahol 22 héten át térképezték fel az adathiányos térségi jelentéseket. A településvezetők (polgármesterek, jegyzők, alpolgármesterek és hivatalvezetők) szerint az elöregedés a legfőbb népesedési probléma: a megkérdezettek mintegy 47,8 százaléka nevezte meg ugyanis ezt a vizsgálat során. Ugyanakkor 82,8 százalékuk szerint nincsenek népesedési problémák, 5 százalékuk viszont az elvándorlást nevezte meg.

A válaszadó településvezetők körülbelül 80 százaléka tudott az elköltözőkről, amelyek hátterében a munkavállalás és munkalehetőségek állnak döntő okként, ám az ingatlanok ára is megjelent. A leggyakrabban említett céltelepülések voltak Budapest, Tapolca, Siófok, Veszprém, Marcali és Tab. A beköltözést pedig a településvezetők 96 százaléka jelezte, sokan a fővárosból, mások Magyarország keleti részéről és Szegedről, megint mások külföldről (jellemzően Németországból) költöztek az elmúlt években a Balatonhoz.

A teljes cikk a Balaton térség társadalmi változásairól a HelloVidék oldalán olvasható.

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. február 18. szerda
Bernadett
8. hét
Február 18.
Hamvazószerda
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
RETAIL DAY 2026
Mi a túlélés – és a profit – valódi titka? A legkisebb webshopoktól az üzletláncokig mindenki választ kap.
Kihagyom