27 °C Budapest

Fokozódik a pollenhelyzet: nehéz dolga lesz az allergiásoknak

MTI
2014. május 23. 13:03

A melegedő idő miatt ismét gyorsan emelkedik a levegőben lévő virágpor mennyisége, így erősödhetnek az allergiások tünetei - közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) pénteken.

Az Aerobiológiai Monitorozási Hálózat adatai szerint a tavaszi fák pollenszórása ugyan a végéhez közeledik, viszont megkezdődött a kora nyári gyomok és a pázsitfűfélék virágzása.

Az elkövetkező napokban elsősorban a pázsitfűfélék pollenje lehet jelen magas koncentrációban, sőt helyenként a nagyon magas szintet is elérheti. A hétvégén a meteorológiai előrejelzés szerint ismét lehetnek záporok, zivatarok, de ennek hatására is csak átmenetileg és helyenként csökkenhet a pollenkoncentráció.

A közlés szerint elkezdődött a csalánfélék virágzása is, pollenkoncentrációjuk várhatóan az ország nagy részén eléri a tüneteket okozó közepes szintet. Hetek óta tart a lórom és az útifű pollenszórása is, virágporuk mennyisége viszonylag lassan emelkedik, de helyenként ez is elérheti a tüneteket okozó közepes szintet.

KATTINTS! Kertes házad van? Vigyázz, nehogy milliós bírság legyen a vége!

Ezzel párhuzamosan a tavasszal virágzó fák pollenszezonja a végéhez közeledik, már csak a kevésbé jelentős allergénnek számító fenyőfélék virágpora lehet jelen közepes, esetleg magas mennyiségben. Alacsony koncentrációban előfordulhat még a levegőben a bodza, a dió, az eperfafélék, valamint a ciprus- és tiszafafélék virágpora. A kültéri allergén gombák koncentrációja emelkedik, elérheti a közepes, vagy a magas, esetleg a nagyon magas szintet is.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,62 százalékos THM-el, havi 221 733 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Magnet Bank ahol 6,71%, az UniCredit Banknál 6,78%, az Ersténél 6,82, míg a CIB Banknál 6,89%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Az ÁNTSZ felhívja a figyelmet arra, hogy a pollenkoncentráció csökkentésért a kert- illetve földtulajdonosok is sokat tehetnek, a nyári gyomok esetében rendszeres fűnyírással, kaszálással javítható a helyzet.

A parlagfű is megtalálható már a földeken, de még nem virágzik, a növény most jellemzően 15-20 centiméter magas. Ebben az állapotában még könnyű gyökerestől kihúzni a földből. Emlékeztetnek, hogy a törvény szerint az ingatlantulajdonosoknak június 30-ig kell megakadályozniuk a parlagfű virágzását.

 

NEKED AJÁNLJUK
NAPTÁR
Tovább
2026. június 6. szombat
Norbert, Cintia
23. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. június 6. 11:02