16 °C Budapest
BYD TANG

Ez a nem mindegy: teszten a BYD családi luxusautója, 9 milliós leárazást élesítettek rá a kínaiak

2024. november 23. 13:03

Megérkezett Magyarországra a BYD zászlóshajója, a kínálat teteje, a 7 személyes, elektromos Tang. Egy hétig nyúztuk az óriási kocsit, többek között azt is megnéztük, tényleg értelmezhetően lehet-e benne utazni hét személlyel - hát, igen is meg nem is. Gyakorlatilag minden benne van, amit a kínai gyártó csak be tud építeni egy kocsiba, de kérdés, hogy ezen az igen szűk piacon mire fognak menni a már bejáratott vetélytársakkal szemben. Az biztos, hogy komoly offenzíva indult a bevezetéssel: a BYD direkt úgy áraz itthon, hogy ki lehessen maxolni az állami támogatást a Tang esetében, így cégre már bő 20 millióért is meg lehet venni majdnem 30 helyett. Tesztünkből kiderül, mi a baj a kalptartóval, és hol szalad meg a zongoralakk-ágyú, valamint a sebességhatár-figyelmeztetés új, idegesítőbb szintjére is kitérünk.

Október végén számoltunk be róla, hogy megérkezett Magyarországra a BYD zászlóshajója - ők is így hivatkoznak rá - a hétszemélyes, teljesen elektromos Tang (ejtsd: Teng). És a kínaiak tényleg nem viccelnek, a teszthéten minket is megfogott a kedves óriás, ami nem a tengeri dizájncsaládból érkezett (mint a Seal, a Seal-U, a Dolphin és a szintén nemrégiben bejelentett Sealion 7), hanem "sárkányarcot" tervezett neki a korábban az Audikat is tervező Wolfgang Egger, aki 2017-ben igazolt a kínaiakhoz.

Az elejét egyértelműen a márka más modelljeire is jellemző díszcsík utalja, amibe belefoglalták a BYD-logót is, és összeköti a vékony karimás fényszórókat. Gyakorlatilag az egész övvonal ebből indul ki, gyakorlatilag megszakítás nélkül öleli körbe az autót, hiszen a hátsó lámpáknál sem törik meg a forma, hiszen ott is egyetlen, óriási lámpatest van - ami hosszú csíkként világít az egész csomagtérajtón. Ezen is van a hangsúly, viszont a szemet is megfogja a lámpa és a rendszámtábla közötti nagy, üres felület. A márkajelzést és a típusnevet a sarokba dugták el. Szerintem ide még ki lehetne találni valamit.

Ötletes viszont a hátsó légterelőbe bújtatott ablaktörlő - sajnos meg kell említeni, mert egyre több autóból marad ki... Összességében a külseje igazodik az európai ízlésvilághoz, és a marcona, 21 colos aero-felnik is jól állnak neki, csak hát normális gumikkal felszerelni kb. egy havi magyar átlagfizetés.

Mi van benne? Mi nincs!

Azt már megszokhattuk a kínaiaktól, hogy sok variálhatóságot nem kínálnak az extralistán, inkább mindent alapjáraton beleraknak az autókba, aztán a vevő válassza ki a fényezést, meg esetleg a hajtásláncból, akkupakkból is van kétféle. Nincs ez másképp a Tang esetében sem: egyfajta, "Flagship", azaz zászlóshajó kivitelben kapható itthon, és gyakorlatilag minden benne van, amit a gyártó nyújtani tud. A konfigurátor szerint egyfajta felnivel lehet rendelni (ami a fotókon is van), azaz a vásárló csak a fényezést - fehér, szürke, fekete - és a beltér színösszeállítását - barna vagy fekete - tudja kiválasztani. De legalább nem feláras egyik sem!

Az első benyomás elég pozitív, legalábbis manapság a legtöbb autó beltere igencsak sötét, a Tangben viszont a hangulatvilágírtás és a bazinagy panorámatető miatt fényárral találkozhatnak az utasok, és a barna bőrbelső is sokat hozzátesz az összképhez. Az ajtókat külön meg kell említeni, először azt hittem, hogy valami nem stimmel, olyan hangtalanul oldotta a zárat a kilincs, de körbenéztem mind a négy ajtót és rájöttem, ez ilyen finoman nyílik és hasonlóan puhán csukódik.

A fotelek kényelmesek, az első két ülés fűthető, szellőztethető, sőt, még masszírozni is tud! Az ülésfűtés kellemes, még a legmagasabb fokozatban sem éget, és a szellőztető sem fagyasztja le a vesédet - a bőrborítású kormány is fűthető, több fokozaton lehet állítani, a legmagasabb már olyan keményen tolja, mintha radiátorcsövet fognál. Seperc alatt átmelegíti a szétfagyott ujjakat, viszont utána már érdemesebb lejjebb csavarni.

Természetesen elektromosan lehet állítani az üléseket a szélrózsa minden irányába. Viszont hiában van "könnyű beszállás" funkció (azaz tökig hátratolja a vezetőülést, és felemeli a kormányt, hogy a sofőr kényelmesen beülhessen), én azt tapasztaltam, hogy az üléseket nem lehet eléggé mélyre állítani, és a kormány sem bukik fel eléggé a műszerfal felé, így még az amúgy hasznos funkcióval is bevertem a térdemet, dehát ilyenek ezek az első világ-béli problémák.

Összességében a beltér anyagminőségére nem lehet panasz, nem recsegnek a műanyagok, díszbetétek, és a millió színben állítható, fényjátékos, zene ritmusára ugráltatható csimm-bumm-cirkusz hangulatvilágítás is beleillik ebbe a környezetbe. Zongoralakkból ugyanakkor kapunk azért bőven a műszerfalon és a váltó környéki gombsornál is.

Az autó megkapta a BYD-tól megszokott, 15,6 colos, elforgatható képernyőt, amit én még mindig egy kicsit bazárinak tartok, de az értelmét nem tudom elvitatni - arra azonban még mindig várni kell, hogy a renszer tudja kezelni az Apple CarPlay-t és az Android Autót fuggőleges módban, aki így akarja használni, annak a gyári navira kell bíznia magát. Ami amúgy nem is rossz, maga a rendszer pedig konkrétan egy androidos tablet, ami megakadások és fagyás nélkül hozza, amit kell. A fűtést és az ülések fűtő-szellőztető-masszázs funkcióját viszont csak menüben túrkálással érhetjük el - azaz a fűtést lehet a kormányról is vezérelni, ha előhozzuk ezt a menüpontot, ez okos megoldás, de a fizikai gombokat nem váltja ki. Emellett a fűtés valahogy furán van kalibrálva, ha tényleg meleget akarsz fuvatni az autóval, akkor 27-28 fokra kell állítani.

A Tang megkapta a 12 hangszórós, Dynaudio prémium hangrendszert, ami teljesen korrektül szól, vezeték nélkül is hasít a telefontükrözés, az 50 W teljesítményű vezeték nélküli töltőre pedig két mobiltelfont is rá lehet rakni, de gondoltak azokra is, akiknek nincs USB-C kábele, új és régi szabványos dugalj is akad az utastérben bőségesen. A sofőr előtti digitális műszeregység mellett head-up display is van, ami sötétben is jól olvasható, sőt, hó-mód is van benne, amivel kékre lehet állítani a betűszínt, ami fehér tájban is jól olvasható.

Mivel kínai autóról beszélünk, a beépített légtisztító sem maradhatott ki - az autó figyeli a levegőminőséget kül- és beltérben, szűrője pedig a 2,5 mikrométernél kisebb részecskéknek a komoly hányadát is képes kiszedni a befújt levegőből. A vezetéstámogató rendszer 8 ultrahangos szenzort és 5 kamerát használ a működéshez, a sávelhagyásra figyelmeztető rendszer, a sávváltás asszisztens, az elülső ütközésre figyelmeztető rendszer, a táblafelismerő, a kibővített működésű adaptív tempomat, az automata vészfék, az ajtónyitásra figyelmeztető rendszer és a hátsó keresztirányú forgalomfigyelő is ezeket használja, egészen jól. A 360 fokos kamera óriási segítség, ha parkolni akarunk a batárral, főleg, mert a kocsi fordulóköre egyébként több mint 11 méteres.

Az uniós előírásként beépített "gyorshajtás figyelő" azonban itt is sántikál, mint midnen új autóban, ugyanis a táblafelismerő néha fals sebességhatárokat ad be, mondjuk egy útkilométert jelző táblától, vagy egy kamion hátuljáról. A Tang ráadásul nem csak csiripel, ha gyorsan mész, hanem a hallgatott zenét/podcastet is lehalkítja.

Elférnek benne heten?

A kérdésre a válasz az, hogy kompromisszumokkal igen, de mégsem teljesen. Bár a hétüléses kocsiknál a legnagyobb baj az szokott lenni, hogy a második sor utasai nem férnek el, ha leghátul is ül valaki, a Tang ezt kiküszöböli azzal, hogy bazinagy. A második üléssor előrehúzható, így ugyan valamennyit csökken a lábtér, de még így is kényelmesen utaztak ott a 175-180 cm közötti utasaim. Leghátra egy isofixes gyerekülés gond nélkül befér (sőt, egymás mellé kettő is), de mellette egy felnőtt már elég nyomorogva tud csak utazni - úgyhogy a megoldás, hogy a legalacsonyabb, legvékonyabb utasokat parancsoljuk leghátra.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A csomagtér mérete a szállított személyek számától függően változik: hétszemélyes konfigurációban minimum 235 liter marad, ez ötüléses elrendezésben 940 literre bővül, míg a középső üléssor ledöntésével elérhető a maximális, 1655 literes kapacitás. Emellett számos tárolódoboz, zseb, pohártartó nyelheti el a holmikat és a kesztyűtartó is elég méretes. Ja, és még egy idegesítő apróság:

az a nyamvadt kihúzható kalaptartó.

Ha tudod, hogy hét embert is fogsz szállítani, már jóelőre vedd ki a kocsiból és hagyd otthon a fenébe... Ugyanis a harmadik üléssor felállításához mindenképp ki kell venni, ha erre csak út közben jössz rá, akkor egyszerűen nem tudod hova tenni a majd kétméteres alumíniumtömböt. A maradék csomagtér erre nem alkalmas, így jobb híján a középső sorban ülők ölében fog landolni - szerencsére nekem ez már jó előre eszembe jutott, így a 7 személyes tesztre indulva itthon letámasztottam a garázs sarkába.

Mennyit megy el egy töltéssel az óriás?

Magyarországon a BYD Tang kizárólag a 380 kW-os (517 LE) rendszerteljesítményű, 700 Nm nyomatékra képes, két villanymotoros változatban érhető el. Az összkerékhajtású SUV első tengelyén egy 245 lóerő állandó mágneses szinkronmotor dolgozik, míg a hátsó tengelyen egy 272 lóerős motor található, mindkettő 350 Nm forgatónyomatékkal. Az autó tömege több mint 2,6 tonna, részben a masszív, 108,8 kWh kapacitású lítium-vasfoszfát akkumulátor miatt - ez az úgynevezett Blade-akku, amire a gyártó olyan büszke. Masszív súlya ellenére mindössze 4,6 másodpercre van szüksége, hogy 0-ról 100 km/órára gyorsuljon, maximális sebessége pedig 190 km/óra. A menetzaj nem zavaró még magasabb sebességnél sem, de érdemes lenne ezt téli kerekekkel is megnézni.

Igen, sportmódban az ülésbe passzíroz, de ez a kocsi nem arra való, hogy a Vácin jaszkarizzanak vele... Nagyon elrúgni sem mertem neki, mert az hideg, esős időben nyári gumin sok jóhoz nem vezetett volna. Az intelligens legéscsillapító nagy ötlet, a rendszer a kiválasztott üzemmódtól (Comfort vagy Sport) függően folyamatosan optimalizálja a lengéscsillapítók beállításait, figyelembe véve a kormányzási szöget, a gázpedál pozícióját és a jármű sebességét is, így a magyar utakkal sem volt túlzottan nagy gondja. Viszont a visszatápláló fékezés még a legmagasabb beállításon sem az igazi, klasszikus "egypedálos" vezetést nem lehet kivitelezni az autóval.

Ami a töltést illeti: a Tang egyenáramú villámtöltőn akár 170 kWh-val is képes tölteni, nekem nagyon lemerült akkuval is csak 160 környékére sikerült ezt feltornászni, de ez akár a töltőoszlopnak is betudható. Így pedig viszonylag rövid idő alatt lehet értelmezhető mennyiségű kilométert beletenni: kb 40 perc alatt 15 százalékról felhúzta magát 80-ig az autó, ami 350 kilométer körüli hatótávolságot jelent. Sőt, tartozáka az autónak egy négydugós átalakító is, amivel a Tang egy óriási powebankké alakítható, és 4kW teljesítményig képes lesz elektromos eszközöket is működtetni, mondjuk ha a család kempingezni indul vele.

Az autónak 530 kilométeres hatótávot ígér a gyártó, a teszhéten vegyes felhasználás (főút-M0-130-as autópályatempó-város) mellett 23 kWh/100km fogyasztás jött ki, ami kb reális egy ekkora autótól, a drabális akksinak köszönhetően így kb. 470 kilométert tud megtenni egy töltéssel. A városi pötyögésben egyébként sikerült 20 alá is lemenni, így tényleg hozhatja az 500+ kilométert.

Mibe kerül?

A BYD Tang listaára most 29 520 000 forint, de az importőr bevezető akcióként 25,4 millióért kínálja, így a céges állami támogatás is igényelhető rá, amivel 4 millió forintot nyerhet a vásárló - azért kicsit több mint 20 milláért ez már egy elég masszív ajánlat.

De ne csaljunk, nézzük a minden akcióktól megtisztított listaárat, és azt, hogy ehhez képest mit ad a konkurencia hasonló méretben és luxusban: a Kia EV9 most legkevesebb 29 990 000 forintba kerül, a Tesla Model X alapára 40 199 900 forint, a Volvo EX90-es pedig 32 790 000 forinttól rendelhető meg. Úgyhogy a Tang még így is jó ajánlat a mezőnyben, kérdés, hogy az Unió által kivetett 17 százalékos vám mennyiben jelenik meg az árcédulán.

Képek: Gosztola Judit

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. április 4. péntek
Izidor
14. hét
Április 4.
C-Vitamin nap
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Green Transition & ESG 2025
A Green Transition & ESG egy gyakorlatorientált konferencia
AI in Business 2025
Az AI-boom még nemhogy nem csengett le, hanem még csak most jön a java
Biztosítás 2025
A magyar biztosítási piac újabb kihívásokkal és lehetőségekkel néz szembe 2025-ben
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2024. december 9. 10:33