16 °C Budapest

Döbbenetes: ennyit költ alkoholra egy budapesti irodista

2018. október 2. 11:00

Kiadásaink nyomon követése talán az egyik legfontosabb sarokköve annak, hogy racionálisan tudjuk megtervezni az anyagiakat, és mindig pontosan tisztában legyünk azzal, hogy ha szükséges lenne, hol kellene először meghúzni a nadrágszíjat. Ehhez ráadásul ma már nincs szükségünk sem kockásfüzetre sem pedig ceruzára, egyszerűen csak egy mobilapplikáció segítségével szinte azonnal rögzíthetjük a legfontosabb, legfrissebb tranzakciókat. A Pénzcentrum két kollégája - rövidebb, hosszabb ideig - ezt is tette, úgyhogy most beleleshetünk, miként szervezi költéseit egy két gyermekes családapa, illetve egy, még a családalapítás előtt álló 30-as férfi.

Nincs olyan magára valamit is adó tipptár, ami ne említené a legfontosabb tanácsok között saját költéseink monitorozást. Bevételeinket és kiadásainkat nyomon követve ugyanis észrevehetünk például olyan előfizetéseket, amiket egyáltalán nem használunk vagy olyan rendszeres kiadásokat, amikre valójában nincs is értelme költeni. Mindehhez ráadásul ma már egyáltalán nincs szükség se ceruzára se kockásfüzetre, ugyanis rengeteg applikáció érhető el egyszerűen a mobiltelefonunk segítségével, amikbe rögvest rögzíthetjük is az adatokat.

Egy ilyen app segítségével két kollégánk is rendszeresen követi kiadásait;

  • egyikőjük 35 éves, 2 gyermekes családapa, Budapesten él és irodai munkát végez; egy évig használta a szóbanforgó programot (Konstantin),
  • másikuk 31 éves, Budapesten él és szintén irodai munkát végez, fél éve monitorozza kiadásait (Ádám). 

A két férfi által használt mobil applikáció pedig - nagyjából - 8 nagy témakör szerint csoportosítja a kiadásokat. Ezek az

  • étel, ital,
  • oktatás,
  • háztartás,
  • ruházkodás,
  • közlekedés,
  • szabadidő,
  • megtakarítás és
  • ajándékozás.

A család sokat elvisz

{{EMBED:infogram_837c88ce-09e9-4b5e-845b-01e4e0b5a122}}

Ételre, italra megy a legtöbb

A családapa kiadásait elemezve szembetűnő, hogy a költségek legnagyobb része az étel, illetve italfogyasztásra/bevásárlásra megy, ezt követik a háztartással kapcsolatos kiadások, majd szinte fej-fej mellett - kisebb nagyobb kilengésekkel - a közlekedés-megtakarítás-iskoláztatás hármasa következik.

Ha a legnagyobb költségcsoportot, nevezetesen az étel/ital költéseket kiemeljük, akkor kiderül, hogy erre alanyunk egy hónapban átlagosan bevétele 26,7 százalékát költi, aminek legtetemesebb részét a bolti bevásárlások teszik ki, amit szinte hármas holtversenyben követ  a - munkában - napi menükre, az alkoholra és éttermi fogyasztásokra való költés. A fennmaradó részeken pedig a reggelire, illetve a fagylaltra való költés osztozik. Utóbbi esetében érdemes megjegyezni, hogy bár csak az év 4 hónapjában - nyáron - költött rá alanyunk, akkor volt hogy a havi bevétel 1,6 százaléka a nyalánkságra ment.

Nagy szeletet hasít az oktatás

Az étel/ital költéseken túl szembetűnő, hogy konstans és a többi költségekhez képest relatíve magas kiadást jelent tesztalanyunk számára az oktatás. Ez azért van, mert olvasónk mindkét gyermeke alapítványi óvodába jár, aminek havi költsége átlagosan a teljes kiadások majd 13 százalékát tették ki, de szeptemberben és októberben elérték majdnem a 20 százalékot is.  

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A másik három konstansnak mondható költségcsoport a háztartáshoz, a közlekedéshez, és a megtakarításhoz (nyugdíj előtakarékosság + babakötvény) kapcsolódó kiadások voltak. Ezek közül kiemelkedett a közlekedés, ami bár magában foglalta mind a tömeg, mind pedig a személyautóra szánt kiadásokat, mégis együttesen már majdnem annyi kiadást jelentettek Konstantinnak, mint az élelmezés. 

Sok kicsi sokra megy

Bár a ruházkodás, a különböző ajándékokra való költések és a szabadidőre szánt kiadások összességében nem jelentettek akkora terhet Konstantin egész évére nézve. Mégis sokatmondó, hogy a ruházkodás tekintetében például tél és tavasz közepén azért igencsak megugrottak a kiadások. Olyannyira, hogy mindkét hónapban 8-8 százalékát az összes kiadásnak el is vitték ruhák. Az ajándékra szánt kiadások pedig nem meglepő módon novemberben tetőztek, a karácsonyi időszakra készülve a családapa kiadásaink 12 százaléka ment meglepetésekre. Ezen felül a szabadidőre szánt kiadásoknak is megvolt a maga rekordhónapja, 2017. augusztusában ugyanis a teljes havi kiadás 66,7 százalkát elvitte a nyaralás, amin felül még szeptemberben is lecsípett 26,2 százalékot, és akkor még a januári - síelés - 13,5 százalékról nem is beszéltünk. Mindez az összesített kimutatásban pedig elég volt ahhoz, hogy havi átlagra lebontva a szabadidőre való költés többen hasítson ki az összes kiadásból, mint az oktatás vagy a megtakarítás.

Így azért több marad

Konstantin kiadásai mellett elemeztük Ádám összesített költségvetését is. Ő 2018. áprilisa és augusztusa között használta a programot, amiből kiderült, hogy Ádám leginkább a megtakarításait növeli, ami szinte az összes hónapban azt jelentette, hogy kétszer annyit pénzt tudott megtakarítani, mint amennyit egyáltalán étkezésre költött. 

Ádám kiugró megtakarítási hajlandósága mellett szembetűnő az is, hogy Konstantinhoz hasonlóan nagyjából ugyanakkora arányban költ a lakhatására, illetve az utazásra, melyek mellett az ajándékokra, sportra vagy szabadidőre való kiadások eltörpülnek.

Összegzés

Bár a jelen cikkben elemzett kiadások statisztikái egy adott egyénhez, és egy adott életszituációban értelmezhetők csak száz százalékosan, azért az mégis jól látszik, hogy kellően hosszútávon kiadásaink folyamatos monitorozása kifizetődő. Pontos képet kapunk ugyanis azokról a preferenciákról, amik alapjaiban határozzák meg a kapcsolatunkat saját vagyonunkhoz. Ráadásul pontosan megmutatják azt is, hogy ha jobban meg szeretnénk húzni a nadrágszíjat, akkor hol kezdjünk a kiadások farigcsálásába.

NEKED AJÁNLJUK
Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

Újraindul a STRT Holding inkubációs programja, a Launchpad

Az STRT Holding közleménye szerint 8+30 millió forint befektetés és tapasztalt mentorgárda várja a jelentkezőket.

Egykor kubai textilmunkásoktól volt hangos, most közösségi finanszírozásból újul meg a patinás budapesti gyárépület (x)

A hiánypótló naturális, és letisztult berendezési trendeket kedvelő fotós közösség számára a Nordix már nem ismeretlen.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2024. március 29. péntek
Auguszta
13. hét
Március 29.
Nagypéntek
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2024. március 29. 10:30
CSOK Plusz - hírek, tudnivalók
A legfontosabb hírek, elemzések, és a részletszabályok a 2024-től elérhető CSOK Plusz-ról.
Most nem