Az előzetes becslések szerint a múlt héten Szabolcs-Szatmár-Bereg megye egyes térségeiben 100 százalékos volt a fagykár. De az ország számos pontján okozott gondot a télies időjárás, ami miatt akár drágulhatnak a zöldségek, gyümölcsök - írja a Népszava.
Pillanatnyilag még nem tudni pontos adatokat a múlt heti fagykár mértékéről, amely Szabolcs-Szatmár-Bereg megye termelőit érte. A kárfelmérés napokon belül befejeződhet, s akkor lehet megítélni a veszteség mértékét. - mondta Mártonffy Béla, a FruitWeb Zöldség-Gyümölcs-Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke.
Az észak-keleti megyében majd 14 ezer hektáron almát, 5 ezer hektáron meggyet és 700 hektáron pedig cseresznyét termesztenek. Mártonffy elmondta, a hideg foltszerűen pusztított az ültetvényeken, így van ahol a veszteség 100 százalékos, máshol nem ekkora a kár. Egy szabadpiaci termék esetében néhány nappal a káresemény után még nem állapítható meg, hogy milyen mértékben drágul. Ma még azt sem tudjuk pontosan, mekkora a terméskiesés. Az már látható, hogy a 2007-es országos fagykár nagyságrendjétől ez a mostani elmarad (akkor a fagykár hatására az árak átlagosan 16 százalékkal emelkedtek).
Az almatermés területi koncentrációja ma már nem összpontosul egyetlen területre, azonban még most is a múlt heti fagykárral sújtott Szabolcs-Szatmár-Bereg szerepe meghatározó. A zöldség-gyümölcs forgalomban megnövekedett az import szerepe, ami az árakat is befolyásolja, és fedezi a hazai szükségletet - mondta Szabó Márton, a Kopint-Tárki vezető kutatója.
-
Nem az AI veszi el a munkánkat (x)
Viszont az fogja eldönteni, ki marad talpon
-
Három és fél évtized fejlődés: így lett megkerülhetetlen szereplő a SPAR (x)
Idén 35 éves a SPAR Magyarország - három és fél évtized alatt a vállalat az ország egyik legnagyobb élelmiszer-kereskedelmi szereplőjévé vált.
-
Itt akadnak el a kisvállalkozások – mi segíthet a továbblépésben? (x)
Sok vállalkozás nem az indulásnál, hanem a növekedés során akad el. A Visa She’s Next program mentorai mondják el, mi áll a háttérben és mi hozhat fordulatot.
AI in Energy 2026
AgroFood 2026
Portfolio Investment Day 2026
Hitelezés 2026
Women's Money & Mindset Day 2026








