Súlyos szabálytalanságokat tártt fel a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság

Rehabilitációs hozzájárulás 2025: ekkora a hozzájárulás éves mértéke, ez a számítás menete
A rehabilitációs hozzájárulás egy olyan teher, amellyel az állam arra szeretné ösztönözni a hazai cégeket, hogy minél több megváltozott munkaképességű dolgozót foglalkoztassanak. Járjunk utána, mennyi a rehabilitációs hozzájárulás 2025 évében, hogyan számol a rehabilitációs hozzájárulás kalkulátor és hány megváltozott munkaképességű munkavállaló alkalmazása esetén jár a munkáltatónak mentesség!
Tudd meg, mi a rehabilitációs hozzájárulás lényege, mely cégeknek kell fizetnie, mennyi a rehabilitációs hozzájárulás mértéke, avagy mennyi a rehabilitációs hozzájárulás 2025 évi összege januártól! Hány megváltozott munkaképességű munkavállaló foglalkoztatása szükséges ahhoz, hogy ne kelljen rehabilitációs hozzájárulást fizetni? Hogyan számol a rehabilitációs hozzájárulás kalkulátor? Egyáltalán mit jelent a megváltozott munkaképesség és kinek jár rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás?
Kinek kell rehabilitációs hozzájárulást fizetnie?
A rehabilitációs hozzájárulás egy olyan teher, amellyel az állam arra ösztönzi a 25 főnél több személyt foglalkoztató munkáltatókat, hogy megváltozott munkaképességű dolgozókat is foglalkoztassanak. Akkor kell egy cégnek rehabilitációs hozzájárulást fizetnie, ha az általa foglalkoztatottak átlagos statisztikai állományi létszáma meghaladja a 25 főt, azonban a megváltozott munkaképességű munkavállalók aránya nem éri el a létszám 5 százalékát – erről a munkáltató nyilvántartást köteles vezetni.
Kinek nem kell rehabilitációs hozzájárulást fizetnie?
Rehabilitációs hozzájárulás mentesség vonatkozik:
- azokra a cégekre, ahol a megváltozott munkaképességűek aránya eléri az átlagos statisztikai állomány létszámának az 5%-át, vagy ahol a küszöbértéknél kevesebb munkavállalót foglalkoztatnak;
- a NAV-ra;
- a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek hivatásos állományának szolgálati jogviszonyáról szóló törvény hatálya alá tartozó rendvédelmi feladatokat ellátó szervre;
- a büntetés-végrehajtásért felelős miniszter felügyelete alá tartozó, a fogvatartottak kötelező foglalkoztatására létrehozott, a polgári perrendtartásról szóló törvény szerinti gazdálkodó szervezetre;
- a honvédelemről és a Magyar Honvédségről szóló törvény szerinti honvédelmi szervezetre, valamint a honvédelemért felelős miniszter fenntartói irányítása alá tartozó szakképző intézményre.
Hogyan történik a létszám megállapítása?
A „létszám” alatt a KSH munkaügy-statisztikai adatszolgáltatáshoz kiadott útmutatója szerinti, tárgyévi átlagos statisztikai állományi létszámot kell érteni (ez kijöhet törtszámra is, pl. 25,4 főre; egy tizedesjegyre kell kerekíteni). A foglalkoztatotti létszám számítása esetén nem kell figyelembe venni:
- a közfoglalkoztatási jogviszonyban, valamint a közfoglalkoztatás támogatásáról szóló kormányrendelet szerint támogatott munkaviszonyban foglalkoztatott személyeket;
- az egyszerűsített foglalkoztatás szabályai szerint jogszerűen alkalmazott munkavállalót;
- az önkéntes tartalékos katonai szolgálati viszonnyal rendelkező munkavállalót;
- a munka törvénykönyve alapján más munkáltatónál átmeneti munkát végző munkavállalót;
- a honvédek jogállásáról szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó hivatásos és szerződéses állományú katonát;
- a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban álló személyt, annál a munkaadónál, aki őt nevelőszülőként foglalkoztatja.
Mit jelent a megváltozott munkaképesség?
A magyar munkajogi szabályok szerint azoknál a személyeknél állapítható meg a megváltozott munkaképesség, akik átestek a köznyelvben csak „leszázalékolásnak” nevezett folyamaton, azaz komplex minősítést szereztek. A leszázalékolás arra utal, hogy az ember alapesetben 100%-os egészségi szinten áll, azonban abban az esetben, ha valakinél súlyos fogyatékosságot vagy annak minősülő krónikus egészségügyi problémát diagnosztizálnak, vagy ha például balesetet szenved, 100%-os egészségi szintje lecsökken - közöttük is megkülönböztetik a rehabilitálható, illetve a nem rehabilitálható eseteket.
A megváltozott munkaképességűek megmaradt, fejleszthető képességeire épülő foglalkoztatás központú rehabilitációjáról, társadalmi reintegrációjukról, foglalkoztatásuk elősegítéséről, továbbá a kieső jövedelmeik miatti keresetpótlásról a 2011. évi CXCI. törvény A megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról rendelkezik. A megváltozott munkaképességű munkavállaló egészégügyi állapotától függően rehabilitációs vagy rokkantsági ellátás igénylésére jogosult.
A jogszabályok alapján megváltozott munkaképességű személynek kell tekinteni azt a munkavállalót, aki munkaszerződése szerint legalább napi 4 órás munkaidőben van foglalkoztatva és:
- akinek az egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 60%-os vagy annál kisebb mértékű;
- aki legalább 40%-os egészségkárosodással rendelkezik (erről érvényes szakvélemény, szakhatósági állásfoglalás, hatósági bizonyítvány, minősítés szükséges);
- akinek a munkaképesség-csökkenése 50-100% közötti mértékű (érvényes szakvélemény szükséges hozzá);
- aki fogyatékossági támogatásban vagy a vakok személyi járadékában részesül.
Hogyan alakul a megváltozott munkaképességű munkavállalók száma?
A megváltozott munkaképességű munkavállalók közé tartoznak értelemszerűen azok, akik egészségügyi okokból kifolyólag átestek a komplex minősítés folyamatán és „leszázalékolták őket”. Hozzájuk számolják továbbá:
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 300 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 324 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,61%), de nem sokkal marad el ettől az UniCredit Bank 71 484 forintos törlesztőt (THM 11,39%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
- a 23. életévük betöltésének naptári évéig azokat, akik a köznevelési intézményben sajátos nevelési igényű gyermeknek vagy felsőoktatási intézményben – a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény szerint – fogyatékossággal élő hallgatónak minősültek (ehhez igazolás szükséges a tankerületi központok által fenntartott megyei/fővárosi pedagógiai szakszolgálatok egyikétől vagy az ELTE Gyakorló Országos Pedagógiai Szakszolgálattól);
- azokat, akik munkaszerződésük szerint rehabilitációs mentori tevékenységet látnak el, és a munkaszerződésük szerint ez napi munkaidejük során a 4 órát eléri (a beszámítható mentori létszám korlátozva van: kisebb cégekénél 20 megváltozott munkaképességű dolgozóra 1 fő jut, nagyobbaknál többen osztoznak egy mentoron).
Rehabilitációs hozzájárulás kalkulátor: mennyi a rehabilitációs hozzájárulás mértéke?
A rehabilitációs hozzájárulás mértéke a tárgyév első napján a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak megállapított alapbér kötelező legkisebb összegének kilencszerese személyenként, évente. Az éves összeg számítása egyszerű: a kötelező foglalkoztatási szintből hiányzó létszám, illetve a rehabilitációs hozzájárulás szorzata adja ki azt.
2025. január 1-jén az alapbér minimálbér alkalmazása esetén 290 800 forint, melynek kilencszerese 2 617 200 Ft – azaz ennyi a rehabilitációs hozzájárulás éves összege.
A rehabilitációs hozzájárulás előleg befizetése
A rehabilitációs hozzájárulás 2025 évi szabályai szerint továbbra is, negyedévente kell előleget fizetni. Ennek mértéke a mindenkori tárgynegyedévre vonatkozó tényadatok alapján kiszámított éves rehabilitációs hozzájárulás 25%-a. A rehabilitációs hozzájárulás előlegét az 1-3. negyedévben a negyedévet követő hó 20-áig, a befizetett előlegek és az éves hozzájárulás különbözetét pedig az adóévet követő év február 25-éig kell megfizetni.
A rehabilitációs hozzájárulás befizetése és bevallása
A rehabilitációs hozzájárulást a fizetésére kötelezett munkaadónak magának kell megállapítania, bevallania és befizetnie, közvetlenül a NAV Rehabilitációs hozzájárulás bevételi számla elnevezésű, 10032000-06056281 számú számlára. A rehabilitációs hozzájárulást és a rehabilitációs hozzájárulás előlegét a „2501 Bevallás az egyes adókötelezettségekről az államháztartással szemben” elnevezésű nyomtatványon kell bevallani. A rehabilitációs hozzájárulás bevallás határidő megegyezik a befizetésre vonatkozó határidőkkel.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy cikkünkben a rehabilitációs hozzájárulás 2025 évi általános tudnivalóit összegeztük. Az olyan speciális esetekről, mint például a több munkaviszonyban munkát végző munkavállalók, a munkaerőkölcsönzés esetei, illetve a mentorok létszámmeghatározásáról bővebb tájékoztatást a Rehabilitációs hozzájárulásról szóló, 2025-ös NAV-füzetben találunk. További kérdéseinkkel forduljunk a Rehabilitációs Főosztály ügyfélszolgálati munkatársaihoz!

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.
-
Vállalkozói álmok: egyre több magyar fiatal vált alkalmazotti létből saját üzletre
OTP Junior Piacralépők: tíz fiatal vállalkozó versenyez 10 millió forintos fejlesztési támogatásért.


