19 °C Budapest
Friss csapvíz töltése egy pohárba

Lesújtó hír érkezett a magyar vízközmű-hálózatról: minden magyar állampolgárt érint a dolog

2025. július 19. 11:02

Magyarországon a vízvezeték-hálózat közel fele felújításra szorul, miközben a vízveszteség országos átlagban 20 százalék, egyes szolgáltatóknál akár 50 százalék is lehet - írja a HVG.

A kormány 2024-ben hozta létre a Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alapot, amely a nagyobb bevételű cégek befizetéseiből támogatja a rosszabb helyzetben lévő szolgáltatókat. Az energiaügyi miniszter határozza meg, hogy az egyes vállalatoknak mekkora összeget kell infrastruktúra-fejlesztésre fordítaniuk.

Tavaly elindult a rekonstrukciós program is, amelynek keretében 100 milliárd forintból 800 kilométer vezetéket újítottak fel. Ez jelentős előrelépés a 2023-as 163 kilométerhez képest, de a 94 ezer kilométer hosszú ivóvízhálózatból 40 ezer kilométer szorul felújításra.

V. Németh Zsolt államtitkár korábban évi 1200-1500 kilométernyi csőszakasz megújulását ígérte, de ennek csak fele-kétharmada valósult meg az első évben. A jelenlegi 800 kilométeres éves tempóval 50 év alatt lehetne felújítani a teljes problémás hálózatot, nem számolva az időközben elöregedő vezetékekkel.

A program indulásakor a kormány EU-s forrásokkal is számolt a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (RRF), de ezeket a pénzeket várhatóan nem kapja meg Magyarország. Az Energiaügyi Minisztérium közlése szerint idén is "több mint százmilliárd forintot" fordítanak rekonstrukcióra, és évi 1000 kilométer hálózat megújítását tervezik a Gördülő Fejlesztési Tervek, a Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alap, valamint a KEHOP források segítségével.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
NAPTÁR
Tovább
2026. április 16. csütörtök
Csongor
16. hét
Április 16.
A hang világnapja
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?