A nyár közeledtével fontos, hogy felhívjuk a figyelmet a diákok munkavégzésével kapcsolatos szabályokra.

A sírásók munkája elengedhetetlen része a temetkezési folyamatoknak, mégis kevesen tudják, mennyit is keresnek azok, akik nap mint nap e megerőltető és érzelmileg megterhelő feladatot végzik. 2025-ben Magyarországon egy sírásó havi bruttó bére jellemzően 330 000–450 000 forint között mozog, a kezdők 280 000 forint körül, míg a tapasztaltabbak akár 500 000 forintot is elérhetnek. Ez jelentősen elmarad a KSH által közölt, 657 300 forintos országos bruttó átlagtól, ami jól mutatja, hogy bár a sírásók munkája nélkülözhetetlen, anyagi megbecsültségük alacsony maradt.
Sokan érdeklődnek a sírásók fizetési szintje iránt, mivel ez egy olyan foglalkozás, amelyet gyakran láthatunk, de kevesen értenek hozzá mélyebben. Az alábbi cikkben részletesen megvizsgáljuk, hogy mennyit kereshet egy sírásó, milyen tényezők befolyásolják a fizetésüket, és mennyire keresettek ma ezek a szakemberek.
A sírásók olyan szakemberek, akik temetkezési helyeket alakítanak ki és tartanak karban. Feladataik közé tartozik a sírok kiásása és betemetése, sírkövek és síremlékek elhelyezése, a temetők rendben tartása és a gyászolók segítése a temetési folyamat során. A munka fizikailag megterhelő, gyakran szabadtéren, nehéz időjárási körülmények között végzett tevékenység.
Fizetés és megítélés
Munkavégzés helye: Budapesten és más nagyvárosokban jellemzően magasabb a bérezés, mint vidéki településeken. A gyakorlott sírásók akár 30-50%-kal többet is kereshetnek, mint a kezdők. Amit fontos megjegyezni a szakma mellett, hogy sokszor az extrém időjárás, hétvégi vagy temetési sürgősségi munka pótlékot vonhat maga után és emellett ez nem egy túlzottan pozitív szakmának ítélt munkakör. Köztemetőkben dolgozók jellemzően önkormányzati alkalmazásban vannak, míg a magán temetkezési cégek bérezése változó.
A 2025-ös friss álláshirdetések alapján egy sírásó havi bruttó bére 330 000–450 000 forint között mozog.
A kezdő fizetés inkább az alsó tartományban helyezkedik el (280 000–320 000 Ft), míg a tapasztaltabb, nagyobb forgalmú temetőkben dolgozók elérhetik akár az 500 000 Ft-os havi bruttót is.
A KSH 2025 márciusi jelentése szerint a bruttó átlagkereset Magyarországon 657 300 forint volt. Ehhez képest egy sírásó keresete lényegesen elmarad az országos átlagtól – a különbség akár 200 000 forintot is jelenthet havonta. Ez rávilágít arra, hogy a fizikai, megerőltető temetkezési munka anyagi megbecsültsége viszonylag alacsony.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Hogyan lehet jobban keresni sírásóként?
Több szakmai tapasztalat és jogosítvány (pl. gépkezelői) megszerzése
Nagyobb városba való költözés vagy magán temetkezési cégnél való elhelyezkedés
Temetésvezetői vagy sírköves képesítés megszerzése, amely jelentősen növelheti a keresetet
A legfrissebb hazai állásportálokon több aktív hirdetés is található sírásó pozíciókra, főként Budapesten, Debrecenben, Győrben és Szegeden. A kereslet folyamatos, mivel a munkaerő-utánpótlás nehézkes a szakma fizikai és lelki megterhelő jellege miatt.
Itt is hangsúlyoznánk, hogy bár a sírásó szakma nem tartozik a legnépszerűbbek közé, fontos és nélkülözhetetlen szerepet tölt be a társadalomban. A szakmát választók gyakran elhivatott, megbízható emberek, akik méltóságteljes munkát végeznek a gyászolók szolgálatában. Ugyanakkor a fizetésük nem tükrözi mindig ezt a társadalmi jelentőséget.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.


