Manapság a hagyományos tanfolyamok mellett számos olyan képzéssel is találkozhatunk, amelynek létezéséről korábban elképzelésünk sem volt.
A veszélyhelyzet március 11. hetében, 11-én került kihirdetésre Magyarországon, ez pedig a legfrissebb uniós adatok szerint jelentősen megemelte a munkahelyi hiányzások számát mintha nyár közepén vagy karácsony után lettünk volna. Akár szabadságra, táppénzre, betegszabadságra vagy fizetés nélküli szabadságra mentek a magyar dolgozók ebben az időszakban, ez a kényszertávollét később az egész évre kihatott. Elvett napokat, vagy akár heteket a nyári vagy téli pihenésből, és sokan már csak a fizetésük 50-60 százalékára számíthatnak betegség esetén is. Az Unióban sem volt ez másként.
A munkahelyi távollétek számát áttekintve - amelybe beletartozik bármilyen távollét a fizetett szabaságtól a táppénzig - az látható, hogy az Európai Unió országaiban kiugróan sokan nem dolgoztak március 12-13. hetében, amikor a koronavírus világjárvány már a legtöbb országban jelen volt, és mindenhl védekező, korlátozó intézkedéseket kezdtek bevezetni a kormányok. Magyarországon március 11-én hirdették ki a veszélyhelyzetet, és a 12. héttől tértek át az iskolák digitális tanrendre.
Úgy tűnik ez volt az Unión belül és Magyarországon is az a kritikus hét, amikor hirtelen annyian estek ki a munkából, mint a korábbi években nyár közepén a nyaralási időszakban, vagy a két ünnep közötti/utáni időszakban, derült ki az Eurostat adataiból. Ahogy látható, a legtöbben az év utolsó és első hetében, illetve a nyáron: a 27. és 34. hét között vannak távol a munkahelyüktől. Az EU-ban a nyári szabadság "szezon" közepén csaknem annyian nem dolgoznak jellemzően, mint karácsony környékén:
A grafikonról leolvasható, hogy Magyarországon más a helyzet: a karácsonyi időszakot nem tudja ütni semmi, a nyári szabik alatt is egyszerre maximum fele annyian esnek ki a munkából, mint az ünnepek alatt. A veszélyhelyzet elrendelését követően pedig itthon (és az EU-ban is) megközelítette a munkától távollévők száma a nyári szezon számait. Azonban ez a "szabadságolási hullám" nem volt tervezett, kényszer szülte, így akik ezekben a hetekben otthon kényszerűltek maradni, azoknak feltehetően borultak az egész éves terveik a pihenésüket illetően.
És még nincs vége az évnek...
Most, hogy a járvány második hulláma is megérkezett Magyarországra, sokan ismét tartanak attól, hogy megismétlődnek az iskolabezárások, munkahelyi leállások, fizetés nélküli szabadságolás, vagy felmondási hullám indulhat el. Júniusban egy felmérés szerint még 800 ezer magyar dolgozott távmunkában és a hazai munkavállalók közül kb. 20 ezren töltötték éppen a felmondási idejüket, 60 ezren pedig fizetés nélküli szabadságon voltak.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 15 millió forintot, 20 éves futamidőre, már 8,54 százalékos THM-el, és havi 129 100 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 9,12% a THM; a Raiffeisen Banknál 9,37%; az MKB Banknál 9,39%, a Takarékbanknál pedig 9,53%; míg az UniCredit Banknál 9,7%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni az OTP Bank, a Takarékbank, és természetesen a többi magyar hitelintézet konstrukcióját is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Sok idő pedig nem is jutott arra, hogy visszarázódjanak a dolgozók a "megszokott kerékvágásba", már itt is a második hullám, és megkezdődtek a home office-ba küldések. Kérdés, mennyien vágnak neki úgy az ősznek és a második hullámnak, hogy fizetett szabadságaikat elhasználták, és már betegszabadságra sem jogosultak - a betegség miatti keresőképtelenség esetén első 15 napot jelenti, a fizetés 70 százaléka kerül kifizetésre, tehát ha lebetegszenek már csak táppénzre lesznek jogosultak (60, egyes esetekben 50%).
Rengeteg dolgozó esetében nem is jöhet szóba más, csak a fizetés nélküli szabadság igénylése, ha nem tudná ellátni a feladatait a járvány köveetkezményeként. Korábban - még márciusban - lapunk összegyűjtötte, mi a teendő, ha valaki tart attól: fizetés nélküli szabadságra kell mennie.sfdfsÉrdemes anyagilag és lelkileg is úgy felkészülni az őszi-téli időszakra, hogy ne érje az embert totálisan váratlanul, ha kiesik a munkából, nem kapja a fizetését egy ideig.
Hivatalosan is elindította befektetési kampányát a Brancs közösségi piactér, amely rekordérdeklődéssel zárta az előregisztrációs kampányát.
Év végén két újabb izgalmas kampány ért el kiemelkedő sikereket a Brancs piacterén.
Most viszont bemutatunk 3 olyan projektet, amikről valószínűleg sokat fogunk még hallani 2023-ban!
A könyv szerzőjét, Zubreczki Dávidot kérdeztük a balatoni fejlesztésekről, a városnézésről, építészetről és hogy mitől lenne élhetőbb Budapest. Interjú.
-
Visszatér a korábbi slágertermék: újra elérhető tőke- és hozamvédett befektetési alap a piacon
Fenntartható élelmiszergazdaság és energetika felpörgése akár 20 százalék hozamot is adhat 5 év alatt az OTP-nél.
-
Újra eljött a bankbetétek ideje?
Már 10 százalék feletti lekötött betét is van a piacon – a MagNet értékelte a helyzetet.
-
5+1 hasznos tanács a pénzügyileg tudatos vállalkozáshoz (x)
Elvárás, hogy a vállalkozó értsen a stratégiához, joghoz, személyügyhöz, értékesítéshez és a pénzteremtéshez. Utóbbihoz már létezik e-learning segítség is.
- Egy fokozattal lefelé módosította a magyar államadós-osztályzatot az S&P Global Ratings
- Szoboszlai duplájával nyert a Leipzig - videó
- Aktívan twitterezik a világ legidősebb embere, egy 115 éves spanyol nő
- Lemondott a párizsi olimpia szervezőbizottságának sportigazgatója
- Orbán Viktor kijelölte az idei legfontosabb célt - a nap hírei
- Emelni a média nyelvezetét - Összefogás az NMHH és a katolikus újságírók között
Digital Transformation 2023
Sustainable Tech 2023
Biztosítás 2023


