A bankok szerint ugyan egyelőre alacsonyabb arányban, de van igény a fiatalok részéről arra, hogy 10%-os önerővel vegyenek fel lakáshitelt.

A tavaszi adócsomag társadalmi egyeztetése zajlik, a Niveus elemzése szerint pedig két területen is érdemi változások várhatók: a fiatal édesanyáknak járó személyijövedelemadó-mentesség radikálisan átalakítja az adórendszer ezen szegmensét, míg az ESG jelentések elhalasztása csak látszólag jelent könnyebbséget a vállalkozásoknak – a bankok ugyanis már jövő nyártól elvárják az ESG-megfelelést a nagyobb céges hiteleknél.
Adómentesség a 30 év alatti anyáknak: célzott, de szelektív könnyítés
„A 2026-tól bevezetendő teljes adómentesség jelentős lépés a fiatal anyák anyagi támogatásában, ugyanakkor új társadalmi kérdéseket vethet fel” – véli Bagdi Lajos, a Niveus partnere. Míg 2025-ben még havi 98 ezer forintnyi adómegtakarítás volt a kedvezmény felső korlátja, jövőre ez korlátlanná válik, kizárólag munkaviszonyból származó jövedelem esetén. A kedvezmény sorrendben a 25 év alatti fiatalok kedvezménye után következik, más kedvezmények – például az első házasoké – lényegében értelmüket vesztik ebben a csoportban.
Két év haladék az ESG-jelentésekre – de a banki elvárások ezt felülírják
Bár a fenntarthatósági jelentések kötelező bevezetését a jogalkotó 2027-re halasztaná, ez a haladék sok céget megtéveszthet. Az MNB tavaly szeptemberben kiadott ajánlása alapján ugyanis 2025. júliusától az 500 millió forint feletti vállalati hitelekhez kötelező lesz ESG kérdőívet kitölteni. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a bankok már idén elkezdik az ügyfelek környezeti, társadalmi és vállalatirányítási kockázatainak értékelését.
A hitelhez vezető út: ESG-megfelelés nélkül nem lesz pénz
„A cégek egy része még nem is hallott arról, hogy jövő nyártól ESG-kérdőívet kell kitöltenie, ha nagyobb hitelre van szüksége – ez komoly versenyhátrányt jelenthet azokkal szemben, akik már készülnek” – figyelmeztet Bagdi Lajos.
A standardizált MNB-kérdőív első körben az 500 millió forintot meghaladó kölcsönökre vonatkozik, de a következő három évben fokozatosan minden 100 millió forint feletti hitelnél kötelezővé válik. A banki gyakorlat ezzel egységesedik, és nem lesz már elég néhány formális válasz: a pénzintézetek komoly, dokumentált ESG-teljesítményt fognak vizsgálni.


"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.
-
Vállalkozói álmok: egyre több magyar fiatal vált alkalmazotti létből saját üzletre
OTP Junior Piacralépők: tíz fiatal vállalkozó versenyez 10 millió forintos fejlesztési támogatásért.


