5 °C Budapest
Súlyos dolog derült ki a babaváróról: ezért hosszabbíthatták meg a konstrukciót

Súlyos dolog derült ki a babaváróról: ezért hosszabbíthatták meg a konstrukciót

2023. február 24. 10:44

A csökkenő kereslet ellenére is közel az ötödét adta az új lakossági hitelszerződések – folyószámlahitelek nélkül számolt – összegének a babaváró hitel 2022-ben, ezért a teljes finanszírozási piacnak jól jön, hogy fennmaradt a támogatott konstrukció -a három legfontosabb lakossági termék részesedése már közel 93 százalékos - állapítja meg a Világgazdaság.

Annak ellenére, hogy az elmúlt év igen gyászosan alakult a babaváró hitel szempontjából, a támogatott konstrukció változatlanul meghatározó termék maradt a lakossági piacon – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. Statisztikáik szerint tavaly összesen 457,2 milliárd forintnyi új babaváró-szerződést kötöttek az arra jogosultak, ami jelentősen, csaknem 17 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi volumentől. A csökkenés ráadásul annak ellenére következett be, hogy a decemberben szabályos igénylési roham indult a hitelintézeteknél: sokan tartottak ugyanis attól, hogy – amint az az eredeti jogszabályban szerepelt – 2022 végével tényleg megszűnik a konstrukció.

Ennek ellenére a babaváró kölcsön változatlanul meghatározó eleme maradt a lakossági hitelpiacnak. A tavaly megkötött összes lakáscélú és fogyasztásihitel-szerződés 19,8 százalékát adta, ami azt jelenti, hogy minden ötödik lakossági ügyfél által hitelként felvett forintot ez a támogatott konstrukció adott.

Az MNB számsoraiból az is kiderül, hogy a lakossági hitelpiac egyre inkább koncentrálódik, legalábbis ami az új szerződések termékek szerinti megoszlását illeti. A babavárón kívül ugyanis még a személyi kölcsönök és a lakáshitelek adtak érdemi részt az új hitelszerződésekből: az előbbiek aránya 18,4-ről 21,3 százalékra emelkedett 2021-hez képest, utóbbiaké pedig 51,3-ről 51,8 százalékra nőtt. Mindez azt jelenti, hogy az összes új, folyószámlahitelek nélkül számolt szerződés közel 93 százalékát az említett három termék adta 2022-ben, szemben az egy évvel korábban mért 91,4 és a 2020-as 90,5 százalékkal.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. december 9. 16:28
Megvásárolta a kormányközeli 4iG-tól az országos lefedettségű országos műsorszóró infrastruktúrát tu...
Bankmonitor  |  2025. december 9. 15:02
159,6 milliárd forint tartozása volt a magyaroknak a hitelkártyájukon októberben. Nyolc éve nem volt...
Holdblog  |  2025. december 9. 11:00
Rendhagyó adásunkban Radnai Károllyal rakjuk rendbe az adózást, meg a filmipart. Előtte meg ketten a...
MNB Intézet  |  2025. december 5. 09:56
A nagy termelékenységi különbségek egyebek mellett a munkaerőpiac meritokráciájából és a menedzsment...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 9. kedd
Natália
50. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?