-1 °C Budapest

Devizahitelek: a bankszövetség elhatárolódik a tömeges szerződésfelmondástól

MTI
2013. november 8. 16:35

A Magyar Bankszövetség elhatárolódik a hitelszerződések vélelmezett - tömeges vagy előrehozott - felmondásával kapcsolatos aktivitástól, még ennek felvetésétől is, és erre fel is hívta tagjai figyelmét - közölte a szövetség pénteken.

A bankszövetség arra reagált, hogy Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető csütörtökön azt közölte: több bank ügyfelei is jelezték, hogy tartozással rendelkező ügyfelek szerződéseit hirtelen elkezdték felmondani azért, hogy a fizetési elmaradással rendelkező adósok ne léphessenek be a számukra is megnyíló árfolyamgátba.

Az Országgyűlés a Fidesz javaslatára kedden döntött az árfolyamgát megnyitásáról és a kilakoltatási moratórium április 30-ig történő meghosszabbításáról. A már működő árfolyamgát - amely egyszerre vonatkozik a lakáscélú és a szabad felhasználású devizahitelekre - azoknak is hozzáférhetővé válik, akiknek 90 napon túli fizetési elmaradásuk van; az elfogadott jogszabály továbbá tartalmaz egy olyan új elemet, amely az adósság részleges elengedéséhez vezethet nagyon sok esetben.

A bankszövetség pénteki közleményében kiemeli: a bankszektornak üzleti érdeke, hogy egy fennálló - fizetőképessé tehető - szerződés esetén az ügyfél visszatérjen a "normál mederbe", a havi rendes hiteltörlesztésbe. A nem teljesítő jelzáloghiteles ügyek kezelése, a végrehajtás sokéves, költséges, minden érintett számára káros és szociálisan is megterhelő folyamat. A kedden elfogadott törvény által megerősített árfolyamgát közismert, már 170 ezer ügyfél által alkalmazott, bankszakmailag is támogatott megoldás.

Ismerve a banki gyakorlatot, azt is fontos látni a bankszövetség szerint, hogy a hitelszerződések felmondása mintegy két hetet igényel, és a törvény elfogadása óta mindössze három nap telt el.

NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2026. február 16. 17:44
A Csatt és a Csatt.2 újraindulása előtt belső körlevélben figyelmeztette munkatársait az ATV: a csat...
iO Charts  |  2026. február 16. 13:14
KNSL quotes by TradingView Mit tartalmaz a tőzsdéről jelentem rovat? A Tőzsdéről jelentem rovat egyf...
Bankmonitor  |  2026. február 16. 12:13
A tegnapi kormányinfón feltették ezt a kérdést. Gulyás Gergely válasza alapján jelenleg megfelelő ma...
Holdblog  |  2026. február 16. 09:03
Itt az Európai Unió és az Amerikai Egyesült Államok életminőségi mutatóit összevető táblázat!
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. február 17. kedd
Donát
8. hét
Február 17.
Húshagyókedd
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?