24 °C Budapest
A 400 éves csodaleves, amiről megfeledkeztek a magyarok: pedig a kaszáslé ma is isteni

A 400 éves csodaleves, amiről megfeledkeztek a magyarok: pedig a kaszáslé ma is isteni

2025. május 10. 10:32

A magyar gasztronómia ékköveiként tartjuk számon gazdag, laktató leveseinket, amelyekre nehéz kizárólag előétel gyanánt tekinteni. A régi magyar szakácskönyveket lapozgatva ezúttal egy igazán ősi, középkori eredetű fogásra bukkantunk, mégpedig a „kaszáslé” képében. Nézzük, milyen étel a kaszás-lé és milyen hagyományokra vezethető vissza a készítése! Kipróbáltuk, megkóstoltuk: máris eláruljuk, hogyan sikerült, és hogy ízlett-e.

A korábbiakban számos alkalommal foglalkoztunk már a hagyományos magyar levesek megismerésével: a szabógallér leves, az aratóleves, a Jókai-bableves, a kötött leves, a csorbaleves és – többek között - a hajdinás kerekrépa leves után most egy tartalmas sertéshús-levessel készültünk, melynek készítését már a 16. századi szakácskönyvek, gasztrotörténeti írások is emlegetik. Bár a kaszás-lét a mai magyarok többsége már hírből sem ismeri, régen ugyanolyan alapértelmezett leveskategória volt, mint a mostani húsleves (tudtad, hogy Borsodban a húslevest töltelékkel készítik?).

Ősi magyar levesek nyomában

A Kárpát-medence térségében évszázadok óta a legnépszerűbb ételféleségek közé tartoznak a levesek, amelyeket már a korai leírások is rögzítenek. Amikor fellapozunk egy régi szakácskönyvet első ránézésre meglepő lehet, mennyire máshogy tekintettek elődjeink a receptekre: míg a hozzávalók mennyiségét nagyjából a 19. század végéig említésre sem méltatták (leszámítva egyes süteményeket, tésztákat), addig az ételkészítés módjának elmesélésére sokkal nagyobb hangsúlyt fektettek.

Remete Farkas László a Magyaros és tájjellegű leves-régiségek c. művében (Kárpát-medencei magyaros konyha sorozat XIV. kötet) a 16-19. századi magyar gasztronómia történetének feltárása során több, igen tág kategóriába sorolja a leveseket attól függően, melyek azok legfontosabb alapanyagai és hogyan szokás őket elkészíteni. Ezek közé tartoznak:

  • a régies húslevesek és levek: különféle húslevesek, kocsonyák (ebbe a kategóriába tartozik a kaszás-lé is, amit elkészítettünk), hallevesek, pacallevesek, illetve kenyérlevesek;
  • a magyaros húslevesek: ilyenek a gulyásleves-jellegű ételek és a halászlevek;
  • a savanyú levesek: kovászos- és ciberelevesek, káposztalevesek és más savanykás ízvilágú levesek;
  • és a böjti levesek: ezek lehetnek húsmentes vagy minden állati hozzávalótól mentes zöldséglevesek, gyümölcslevesek, gombalevesek, vagy laktató kásalevesek.

Hogyan készültek a régies húslevesek?

A régies húslevesek alapanyaga mindig valamilyen húsnemű volt, amelyet zöldségekkel, levesbetétekkel (pl. tészták, gombócok) és különféle fűszerekkel tettek tartalmasabbá. A középkorban a levesek döntő többségét így készítették, a zöldségalapú, gyümölcsalapú ételek csak a későbbiekben váltak szintén népszerűvé (leszámítva persze a böjti leveseket, amelyeket karácsonykor, illetve a húsvétot megelőző nagyböjt idején fogyasztottak).

A recepteket böngészve megállapíthatjuk, hogy a legtöbb esetben a hozzávalók mai szemmel nézve sokkal szegényesebbek, mint amihez hozzászokhattunk. Tipikus példa, hogy a lé nem tartalmaz mást, csak egy kis zsiradékot és fűszert, vagy csak egy-kétféle zöldséget használnak hozzá a jól megszokott leveszöldség-kombináció helyett. Érdekesség, hogy bár ma leginkább rántást vagy habarást teszünk a levesbe sűrítés gyanánt, rengeteg régi levest sűrítettek be tojással.

Kaszás-lé: alig változott a több évszázados receptúra

A 16. századi leírások óta alig változott valamit a kaszás-lé, a Kárpát-medence egyik legrégebbi sűrített levese. Sokáig nem tekintettek rá önálló levesféleségként, sokkal inkább a szűrt húsleves egyféle sajátos felhasználási alternatívájának tartották, amit a jellegzetes, savanyú-tojásos ízesítés koronázott meg (ezt a sűrítési eljárást egyébként már a római korban is ismerték). A kora-középkorban leginkább húsleves alapú, húsokhoz használt öntetként használták a kaszás-lét, a későbbiekben viszont szép lassan önálló étellé formálódott.

A kaszás-lé készítése (forrás: )A kaszás-lé készítése (forrás: Magyaros és tájjellegű leves-régiségek)

A kaszás leveket a középkorban sertésből, marhából, birkából és tyúkhúsból is készítették, azonban a 19. század végére leginkább a friss vagy a füstölt sertéstarja/csülök vették át a domináns szerepet, az ízesítéshez pedig hagymát, fokhagymát, régebben petrezselymet használtak. Bár a leírások változtak, általánosságban elmondhatjuk a kaszás-léről, hogy először megfőzték a friss vagy füstölt, vagy az (előáztatott) sózott húst, majd a húst kivették a léből és felkockázták, ezután a levet szűrték, ülepítették.

A kaszás-lé a 18. század óta hasonlít a habart húslevesekhez: a lé megtisztítása után a sűrítés következett, amelyet korábban tojással és liszttel végeztek, a későbbiekben azonban a kaszás-lé esetében is megjelent a tejfölös habarás. Egyetlen hozzávaló nem változott az évszázadok során semmit, ez pedig az ecet, ugyanis egy savanykás ízvilágú ételről van szó. Minden receptúra kiemeli továbbá, hogy vigyázzunk a tojásos sűrítéssel: ne forraljuk túl sokáig a kész levest, mert a tojás hajlamos lehet hő hatására kitúrósodni.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Tipp: a receptúra alapos átböngészése után úgy gondoltuk, hogy a mai ízlésnek sokkal inkább megfelelne a kaszás-lé, ha legalább egy-két leveszöldséget használnánk hozzá, éppen ezért tettünk az „üres” levesbe még 1 darab petrezselyemgyökeret zöldjével és 2 kisebb darab répát is. Opcionálisan ezeket nyugodtan kihagyhatjuk az ételből, ha ragaszkodunk a 19. századi verzióhoz, azonban a legtöbbünknek a modernizált, gazdagabb verzió jobban fog ízleni.

Kaszás-léKaszás-lé

Recept: Kaszás-lé (19. századi verzió)

A fenti táblázat alapján – a hozzávalókkal kiegészítve – összeírtuk, mégis hogyan tudjuk ezt a régies, habart húslevest elkészíteni úgy, hogy a mai igényeket is kielégítse. Mi füstölt csülköt használtunk hozzá, amelyet a leves készítése előtt hosszasan, azaz legalább 2-3 órán keresztül, kis lángon előfőztünk – ezt az előkészületet leszámítva, maga a kaszás-lé már egy gyorsan összedobható, egyszerű levesfélének számít. Lássunk neki!

Hozzávalók

  • 1 kisebb db füstölt csülök
  • 1 nagy fej vöröshagyma
  • 4-6 gerezd fokhagyma
  • 3 dl tejföl
  • 4 ek liszt
  • 0,5 dl ételecet
  • 1 db tojás
  • só, bors ízlés szerint
  • opcionális: 1 db petrezselyemgyökér és 2 db répa
  • opcionális: petrezselyem- vagy zeller zöldje a tálaláshoz

A kaszás-lé elkészítése

  1. Előkészületek gyanánt tegyük fel a füstölt csülköt egy nagy fazék hideg vízbe és főzzük puhára, majd adjuk hozzá a hagymát és a fokhagymát, illetve egy kevés sót (ha szükséges), majd főzzük puhára (legalább 2 óra alatt).
  2. Ha megfőtt a csülök, óvatosan vegyük ki a vízből a húst, távolítsuk el belőle a csontokat és a porcogókat (ízlés szerint a zsíros részeket is eltávolíthatjuk), majd kockázzuk a húst falatnyi méretűre. A levest ülepítsük, szűrjük le; ha túl zsírosnak találjuk, ízlés szerint ki is hűthetjük és le is zsírozhatjuk.
  3. A tiszta, leszűrt lével fogunk tovább dolgozni: tegyük bele vissza a felkockázott csülökhúst, illetve opcionálisan ezen a ponton főzzünk bele a lébe leveszöldségeket tetszés szerint (hangsúlyozzuk: ezeket az alapanyagokat nem tartalmazza az eredeti leves, azonban a 21. századi magyaros ízlés „elvárja” őket a legtöbb húslevestől).
  4. Ezután készítsük el egy külön tányérban a habarást: először keverjük ki alaposan a tejfölt a tojással (ha nagyon hosszú lére engedjük a levest, nyugodtan használhatunk hozzá 2 tojást is), majd keverjük benne csomómentesre a lisztet, végül pedig húzzuk fel apránként a forró lével.
  5. Ezután öntsük vissza a habarást a fazékba és adjunk annyi ecetet a leveshez, amennyi az ízlésünknek megfelel, továbbá ízesíthetjük friss, áttört fokhagymával is. Vigyázat: ne forraljuk túl, nehogy összecsomósodjon a tojás!

Ízteszt és tippek: mitől lesz különleges a kaszás-lé?

A mi levesünk mindössze annyiban tért el az eredeti verziótól, hogy használtunk hozzá még egy kis extra leveszöldséget – minden mást az eredeti receptnek megfelelően készítettünk. A leves különlegessége valóban a tojásos habarás: ha alaposan megízleljük, a tojás íze enyhén kiérződik a léből, azonban, ha nem ismernénk a receptúrát, nem biztos, hogy meg tudnánk mondani, hogy tojást is használtunk a sűrítéshez.

A kaszás-lé különlegessége valóban a régies habarás, azonban az ecetet is érdemes megemlítenünk, mint ízfokozót, ami kifejezetten illik a tejfölhöz és a csülök füstös aromáihoz. Mindenkinek bátran ajánljuk az ételt, aki kedveli a laktató leveseket, azonban, ha valaki nem szereti az ecetet, nyugodtan használhat helyette citromlevet, illetve, aki nem kedveli az ennyire zsíros húsokat, annak ajánljuk csülök helyett a sonkát, a tarját vagy a soványabb, szárnyashúsból készített kötözött sonkákat is.

Fotók: Tóth Viktória

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
Temérdek magyar él óriási tévhitben: azt hiszik, olcsón vásárolnak, pedig így sokkal jobban megérné

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.

Megelégelték a fővárost, a Mátrába költöztek: lesajnált csodakertet próbál megmenteni a fiatal pár

Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?

Három kiló ruháért másik három kilót kapsz - így forgasd fel a ruhatáradat! (x)

Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.

Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. július 16. szerda
Valter
29. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?