A Liverpool rekordösszegű megállapodást kötött Florian Wirtz megszerzéséről a Bayer Leverkusennel.

A kormány 2026-ra vonatkozó adómódosításairól és az extraprofitadók alakulásáról tájékoztatott Gerlaki Bence államtitkár. A jövő évi költségvetésben 530 milliárd forint bevételt várnak a különadókból, ami jelentős csökkenés a korábbi évekhez képest. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az adómentességek és kedvezmények javíthatják a háztartások jövedelmi helyzetét és ösztönözhetik a fogyasztást.
Gerlaki Bence adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkár szerda délelőtt részletes tájékoztatást adott a kedd éjszaka benyújtott, 2026-os évet érintő adómódosításokról. Az államtitkár jelezte, hogy ősszel további, nagyobb horderejű adóváltozások várhatók, köztük a kisvállalati adót (KIVA) érintő intézkedések is - írta meg a Portfolio.
"A magyar adórendszer versenyképességét fenn kell tartani. Ősszel várhatóak még nagyobb horderejű adómódosítások, így várhatóan a KIVÁ-t érintő intézkedések is akkor lesznek esedékesek" - kezdte beszédét Gerlaki Bence.
Az államtitkár emlékeztetett, hogy a családtámogató intézkedéseket négy külön törvényben kezelte a kormány. Ezek között szerepel a csed és gyed módosítása, a háromgyermekesek október 1-től életbe lépő kedvezménye, a kétgyermekesek 2026 januárjától négy lépcsőben bevezetendő támogatása, valamint a 30 év alatti anyák 2026-tól érvényes adómentessége.
A Portfolio kérdésére válaszolva az államtitkár kifejtette, hogy az szja-mentességnek és a családi adókedvezmény növelésének lehet fogyasztásserkentő hatása, mivel többletjövedelem marad a családoknál. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a háztartásoknál még mindig érzékelhető az óvatossági motívum, a kiskereskedelmi forgalom pedig továbbra is hektikus képet mutat.
Fontos módosításként említette, hogy a szociális hozzájárulási adó (szocho) szabályait is módosítani kellett az adómentesség miatt. Az átlagbér négyszerese, havi 2,5 millió forint (éves szinten 30,5 millió forint) feletti bruttó bér esetén 13%-os szocho-fizetési kötelezettség terheli a kifizetőt. Az államtitkár szerint ezzel egy kiskaput zárnak be, amely korábban visszaélésekre adott lehetőséget.
Az extraprofitadók kapcsán Gerlaki elmondta, hogy míg korábban ezekből több mint 1000 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek, mostanra ez az összeg a felére csökkent. A bankokat terhelő különadóból jövőre 180 milliárd forintot vár a kormány az idei 160 milliárd után, míg a biztosítóktól 60 milliárd forint bevételre számítanak.
Mind a bankoknál, mind a biztosítóknál alkalmazható lesz a felezési kedvezmény, ha megfelelő mértékű állampapír-vásárlást hajtanak végre. "A hosszú állampapírvásárlást támogatjuk, de hogy ne legyen állampapír átrendezés, ezért az az elvárás, hogy a teljes állományt növelni kell" - magyarázta az államtitkár.
Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!
A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)
Az energiaszektorban az Ural-Brent spread adó megmarad, ebből éves szinten 50 milliárd forint bevételt tervez a kormány. A Robin Hood adó esetében az extraprofit mérték kivezetésre kerül, a 40%-os kulcs visszacsökken 31%-ra, és a víziközműszolgáltatók adóalanyisága megszűnik ennél az adónemnél.
A kiskereskedelmi adó változatlanul fennmarad, ebből 130 milliárd forint bevételt vár a kormány, ahogy a CO2-kvóta adó is megmarad. Összességében az extraprofitadókból 530 milliárd forint bevételre számít a költségvetés 2026-ban.
További kedvezményként a kormány 300 wattról 700 wattra emeli az adómentesen adható elektromos kerékpárok teljesítményhatárát, duplázza a mikrovállalkozások társasági adókedvezményének létszámkeretét, valamint 50 millió forintról 150 millió forintra növeli a K+F kedvezményt azon cégek esetében, amelyek egyetemekkel működnek együtt innovációs fejlesztésekben.
Az áfamentesség értékhatárát januártól 12 millió forintról 18 millió forintra emelik, és vizsgálják ennek további növelését is. A helyi iparűzési adómentesség értékhatárát pedig 20 millióról 40 millió forintra emelik az egészségügyi szolgáltatók esetében, ami elsősorban a háziorvosi praxisokat érinti.
Végül az államtitkár bejelentette a NAV digitális jegyzőkönyvének bevezetését, ami a papíralapú ügyintézés helyett elektronikus megoldást kínál, ezzel gyorsítva az ellenőrzések folyamatát.

"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
Berobbant a grillszezon: mutatjuk, mik lesznek az idei újdonságok
Egzotikus ízek is megjelentek a PENNY kínálatában.


