4 °C Budapest
Makro felvétel fókuszban Anglia Európában térképen pénz készpénz euró bankjegy háttér. A valuta az euró ország terület és intézmények. Európai Unió ( EU) pénzügyi gazdasági vagy UK brexit koncepció.

Kiderült, vaskos többletet halmozott fel Magyarország januárban: mire megyünk ezzel a mostani helyzetben?

2025. február 28. 19:25

2025. januárban a kivitel volumene 2,5%-kal meghaladta az előző év azonos időszaki szintet, a behozatalé viszont 1,3%-kal elmaradt attól. Az aktívum 903 millió euró volt, az egyenleg 343 millió euróval javult az egy évvel korábbihoz képest. A 2024. decemberihez viszonyítva az export szezonálisan és munkanappal kiigazított volumene 0,4%-kal bővült, az importé alapvetően nem változott.

2025 januárjában a kivitel értéke 11,9 milliárd euró (4920 milliárd forint), míg a behozatalé 11,0 milliárd euró (4549 milliárd forint) volt – közölte a KSH. Az előző év azonos időszakához képest euróban kifejezve az export értéke 3,8, az importé 0,8%-kal emelkedett. Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 2,7%-kal nőtt, miközben a behozatalé 1,3%-kal csökkent, így a termék-külkereskedelmi egyenleg 343 millió euróval javult.

A külkereskedelmi termékforgalom forintban mért árszínvonala a kivitelben 7,1, a behozatalban 8,5%-kal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, miközben a cserearány 1,3%-kal romlott. A forint árfolyama az euróhoz mérten 7,8, az amerikai dollárral szemben pedig 14%-kal gyengült. A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 1,2, az importja pedig 4,0%-kal csökkent, ami az exportoldalon 0,7, míg a behozatalban 1,8 százalékponttal befolyásolta a teljes forgalom volumenváltozását.

A feldolgozott termékek kivitele 3,4%-kal emelkedett, míg behozatala 1,3%-kal csökkent, így az árufőcsoport 1,1 százalékponttal hozzájárult az export volumennövekedéséhez, az import esetében pedig 0,5 százalékponttal erősítette a visszaesést. Az energiahordozók exportvolumene 80, míg importja 10%-kal nőtt, ami az exportoldalon 2,3 százalékponttal fokozta a teljes forgalom növekedési ütemét, az importnál pedig 1,0 százalékponttal mérsékelte a csökkenést.

Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek kivitelének volumene 0,6, behozataláé 0,9%-kal csökkent, amely az exportban 0,1 százalékponttal lassította a teljes forgalom növekedését, az importban pedig ugyanekkora mértékben növelte a visszaesést. Az EU27 tagállamaiba irányuló export volumene 0,2, az onnan érkező importé 0,3%-kal nőtt, így a külkereskedelmi mérleg 1,4 milliárd eurós többletet mutatott, amely 8,1 millió eurós javulást jelentett az előző évhez képest. Az export 76, az import 70%-a ebben a relációban zajlott.

JÓL JÖNNE 3 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 3 000 000 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 64 021 forintos törlesztővel a CIB Bank nyújtja (THM 10,68%), de nem sokkal marad el ettől az ERSTE Bank (THM 10,83%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 10%-kal nőtt, míg az importé 5,8%-kal csökkent. Ennek eredményeként a termék-külkereskedelmi egyenleg 335 millió euróval javult, de így is 502 millió eurós passzívumot mutatott.

Címlapkép: Getty Images

Jelentem Mégsem
0 HOZZÁSZÓLÁS
Csak bejelentkezett felhasználó szólhat hozzá. Belépés itt!
A kommentkezelési szabályzatot itt találod.
Még nincsenek hozzászólások. Legyél te az első!
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Holdblog  |  2025. december 23. 12:12
Ha a közgazdászoknak előre megmondják, mi minden fog történni 2025-ben, akkor minimum ársokkokat, de...
Bankmonitor  |  2025. december 23. 11:24
Részletesebb statisztikai adatok jelentek meg az Otthon Start hitel első 100 napjáról. Ebből már ért...
MEDIA1  |  2025. december 23. 07:04
Felmondott Tibay Gábor, a nemrég tulajdonost váltott, kormányközelbe került bulvárlap egyik főszerke...
MNB Intézet  |  2025. december 22. 16:07
A mesterséges intelligencia körüli hype áldozata lett az akadémiai integritás: egy szenzációsnak tűn...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 23. kedd
Viktória
52. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?