A hódmezővásárhelyi dandár után a Magyar Honvédség újabb alakulatánál, a Bocskai István 11. Páncélozott Hajdúdandárnál is megkezdődik a Lynx páncélozott gyalogsági harcjárművek rendszeresítése.
Az infláció már magyar sajátosság, és vannak kételyek arról, hogy mérséklődni fognak-e a számok. Ami viszont ennél is aggasztóbb, az a maginfláció mértéke, ami szintén kiemelkedően magas – véli Bod Péter Ákos közgazdász, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke.
„Idén már nem tud senki sem letaszítani minket az inflációs első helyről” – mondta Bod Péter Ákos a Szegedi Tudományegyetemen, a Magyarország pénzügyi és gazdasági kilátásairól tartott előadásán Szegeden, melyről a szegeder.hu számolt be. Szerinte idén még nem fognak jelentősen csökkenni a számok, és azért a magyar helyzet mégis más, mint a többi európai országé, és vannak kételyek azzal kapcsolatban, hogy mérséklődni fognak-e a számok. Részletezte, hogy kétségekre a maginfláció ad okot, mivel jelen pillanatban ez is 15,2 százalékon áll, ami szintén kiemelkedően magas.
Ez azért vetíthet előre borús képet az ország szempontjából, mert a maginflációban nem szerepelnek olyan árucikkek, amelyeknek gyorsan tud változni az ára – például élelmiszerek –, így ez a „letisztított” mutató jobban ábrázolja egy ország gazdasági tendenciáit.
Szerinte az is jelentősen megdobja az inflációt, hogy az állam nagy pénzszórásba kezdett a 2022-es választások előtt, ezeket a pénzeket most fizetik vissza az emberek, ami növeli a forgalmat és lefelé nyomja a mutatókat. „A pénz kiszórása népszerű rövidtávon, a költségek visszavágása nem népszerű” – utalt ezzel arra, hogy a költségvetési egyenleget, vagyis a bevételek és kiadások összhangját takarékosabb hozzáállással lehetne szebbre faragni, de a kormány nem ehhez nyúlt a válság kezdetekor.
Bod Péter Ákos előadásában az állami szerepvállalásról is beszélt, kifejtette: a maginfláció mutatja egy szervezet, ez esetben az állam állapotát is. Véleménye szerint az állami költségvetési egyenleg évek óta egy brutális fegyelmezetlenséget tükröz, és emiatt minden kormányzatot el lehet marasztalni.
Szerinte törékeny szituációban vagyunk, mert nagy a kitettségünk olyan tényezőknek, amikre nincsen ráhatásunk. Ebből kifolyólag megeshet, hogy "kilő a dolog, de az is lehet, hogy megy tovább ugyanígy. Az is lehet, hogy nem megy tovább".
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,22 százalékos THM-el, havi 143 171 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,42%, a Magnet Banknál 6,76%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,79%, míg a Raiffeisen Banknál pedig 7%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
Az esemény végén szó esett többek között az akkumulátorgyártás és a kínai cégek idetelepüléséről is, amire Bod azt mondta: szerinte nem kellene olyat csinálnia az államnak, amihez nem ért. Úgy látja, most az a cél, hogy ebben az iparágban kiemelkedők legyünk, de ha ő egy kínai befektető lenne, megkérdezné például, honnan lesz ennyi áram a gyárakhoz. Bod szerint „ez az egész már megbukott, de még nincs bevallva. Lesz munkája a fiataloknak, mert ezt valakinek meg kell oldania.”
Felmerült a kérdés, hogy miben látja a szakember a megoldást arra, hogy egyre kevesebb gyerek születik, és folyamatosan tolódik ki az aktív munkavállalói korhatár. Bod erre is borús választ adott: szerinte erre jelen pillanatban nem nagyon van megoldás. Úgy látja, a születésszám javulása sem lenne arra garancia, hogy ez a tendencia megforduljon, mivel az ország népességmegtartó képessége nagyon gyenge.
-
Vállalat-finanszírozás fedezettel: hogyan javítja a kondíciókat a Start Garancia kezessége?
Limbach Attilát, a Start Garancia Zrt. vezérigazgatóját arról kérdeztük,hogy miért érdemes ma egy vállalatnak kezességet kérnie és minek kell ehhez megfelelnie?
-
Térítésmentes segítség a generációváltásban (x)
-minden magyar KKV számára elérhető a Gazdaságfejlesztési Ügynökség szolgáltatása-
Agrárium 2026
Retail Day 2026
Planet Expo és Konferencia – A tiszta energia jövője
Planet Expo és Konferencia – Agrárium a klímaváltozás szorításában







