Szaftos, omlós, ellenállhatatlan – ismerd meg a rántott hús vidéki változatát, a vasi pecsenyét, a „szegények rántott húsát”! Kóstoltad már?
2022-ben jelentős termeléscsökkenés történt a hazai vágóhidakon - írta meg a Világgazdaság. A sertések kivételével valamennyi hazai vágóállatból több mint 10 százalékos a csökkenés.
2014 óta először csökkent ismét 100 ezer alá a magyarországi vágóhidakon levágott szarvasmarhák száma. Előző évben 97,9 ezer darabot vágtak, ami 10,4 százalékkal kevesebb, mint 2021-ben - derült ki az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adataiból. A tehenek vágása 9,5, az üszőké 4,4, a bikák vágása pedig 13,7 százalékkal csökkent a darabszám alapján 2022-ben az előző évhez képest - közölte a lap.
A KSH tavaly november végéig rendelkezésre álló adatai alapján Magyarország a 66,5 ezer tonna export mellett 11,3 ezer tonna élő szarvasmarhát importált 2022 első tizenegy hónapjában. Az export mennyisége közel 2, az importé 3,5 százalékkal csökkent a 2021 hasonló időszakában mért értékhez képest. Az élőmarha-export főként Lengyelországba, Horvátországba és Koszovóba irányult, a kivitel több mint 51 százaléka került ezekbe az országokba, az import pedig elsősorban Szlovákiából, Németországból és Csehországból érkezett.
Csekélyebb a visszaesés a sertések terén
Sertésből is kevesebbet vágtak tavaly. Összesen 4,532 millió disznó került a vágóhidakra, vagyis 337 ezerrel és 6,9 százalékkal kevesebb mint az azt megelőző évben. A sertésvágáson belül az anyakocák vágása esett vissza a legerőteljesebben, az előző évi 88,7 ezerről 25,5 százalékkal, 60 ezer darabra csökkent.
Az elmúlt év november végéig az élő sertések exportja éves összevetésben 12 százalékkal bővült, az import pedig 11 százalékkal csökkent. A vizsgált időszakban 34,5 ezer tonna élő sertés került a külpiacokra, az import pedig 59,2 ezer tonna volt, azaz a behozatal továbbra is jóval felülmúlja a kivitelt. A sertésimport főként Szlovákiából, Horvátországból és Németországból érkezett, míg az export nagyrészt Romániába, Ausztriába és Hollandiába irányult.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,89 százalékos THM-el, havi 150 768 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az ERSTE Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 6,9%, a Magnet Banknál 7,03%, a Raiffeisen Banknál 7,22%, míg az UniCredit Banknál pedig 7,29% . Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A baromfik terén is érzékelhető a változás
A csökkenő tendencia a baromfivágások terén is megmutatkozik. 2022-ben 207,8 millió volt a levágott baromfik száma, ami 11 százalékos csökkenés az előző évihez képest. A levágott baromfik élő súlya 635 ezer tonna, vágott, vagyis tisztított, a bontott súlya pedig 480 ezer tonna volt. A vágóhídra került baromfik túlnyomó részét természetesen a csirkék tették ki: ebből 175,1 milliót vágtak, 5,8 százalékkal kevesebbet, mint 2021-ben. A baromfivágáson belül a pulykák számaránya 2,8 százalék volt, a kacsáké 10,2. Vágókacsából 21,3, libából 2,8 milliót vágtak 2022-ben.
A víziszárnyasok esetében szintén jelentős termelés-visszaesést tapasztalhatunk, mely részben a madárinfluenzára vezethető vissza. A kacsavágások száma 37, a libáké 35 százalékkal csökkent az előző évihez képest. Ráadásul a csökkenés már korábban megkezdődött, hiszen 2021-ben libából 25, kacsából pedig 40 százalékkal kevesebbet vágtak, mint az azt megelőző esztendőben.
Fájdalmas pofont kaptak a vezető hazai részvények: egyetlen papír úszta csak meg a nemzetközi káoszt
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 460,54 pontos, 0,38 százalékos csökkenéssel, 121 795,19 ponton zárt csütörtökön.
-
AI vagy Excel? Most megmutatjuk, hol tart a céged a digitális versenyben
Töltsd ki a kérdőívet – csak 5 perc!
-
A fehérjeárak elszálltak, mégis rekordot döntött a BioTechUSA: ezek váltak a vásárlók kedvenc termékeivé
Lévai Bálintot, a cég tulajdonosát kérdeztük.
-
Endometriózis Világnapi konferencia Budapesten (x)
Endometriózis Világnapi konferencia Budapesten: Akár 8–10 év is eltelhet a diagnózisig – Budapesten keresik a megoldásokat az endometriózis kihívásaira.
Agrárium 2026
Retail Day 2026
Planet Expo és Konferencia – A tiszta energia jövője
Planet Expo és Konferencia – Agrárium a klímaváltozás szorításában







