3 °C Budapest
Itt a friss döntés: jövő októberig rögzítik a távhő díjakat

Itt a friss döntés: jövő októberig rögzítik a távhő díjakat

2022. december 29. 10:32

A jövő évben nagymértékben csökkennek, a földgáz alapú szolgáltatóknál a jelenlegi szint közel felére eshetnek vissza a települések és intézményeik távhő díjai. Az Energiaügyi Minisztérium a tervezhető és költségtakarékos működés érdekében három negyedévre rögzíti a díjak januártól érvényes mértékét. A magyar családok változatlanul rezsicsökkentett áron fűthetik távhővel otthonaikat - közölték.

A nem lakossági fogyasztók jövőre olcsóbban vehetik igénybe a távhőszolgáltatást. Az új díjak az Energiaügyi Minisztérium döntése nyomán három negyedéven át maradnak érvényben, január elsejétől szeptember végéig nem változnak. A földgáz alapú távhőszolgáltatóknál az ún. külön kezelt intézményi díjak és az egyéb felhasználók árai a legtöbb településen közel megfeleződhetnek. Az energiaválság előtti árak 2023-ban nem térnek vissza, ám a lehetőségekhez mérten és a várakozásokhoz képest számottevően nő az önkormányzatok gazdálkodási mozgástere. Az intézményi és egyéb felhasználók a fűtési szezon nagyobbik felében sokkal olcsóbban vehetik igénybe a távhőszolgáltatást, mint az idei utolsó negyedévben. A pontos hődíjakat még decemberben megismerhetik a piaci szereplők.

Az energiaválság jelentős többletterhet rótt a távhőszolgáltatásban vételező intézményekre, vállalatokra. Mostanra a nyár végéhez képest kedvezőbben alakul a földgáz tőzsdei ára, így a távhő árképzésben alkalmazandó referencia molekulaárat az eddigi gyakorlat szerinti öt egymást követő kereskedési nap helyett hosszabb időszak értékeinek átlagolásával határozta meg a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal. Kiemelt cél volt a földgáz piaci ár és a deviza árfolyam ingadozásából fakadó kockázatok kiküszöbölése, mérséklése.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
MEDIA1  |  2025. december 17. 15:02
A győri önkormányzati médiacég, a Győr Plusz új vezérigazgatójaként bemutatott Tóth Rebeka nemrég mé...
Bankmonitor  |  2025. december 17. 10:14
A legtöbb fiatal már nemcsak a mindennapi kiadásokra koncentrál pénzügyeiben, hanem tudatosan szeret...
Kasza Elliott-tal  |  2025. december 16. 16:20
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a he...
Holdblog  |  2025. december 16. 13:47
Idén befejezem az alapkezelést, amit bő 25 éve kezdtem el. Én indítottam el az ország első abszolút...
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2025. december 17. szerda
Lázár, Olimpia
51. hét
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?