14 °C Budapest
Kongatják a vészharangot: közeleg a nyugdíjösszeomlás, már jövőre óriási baj lehet

Kongatják a vészharangot: közeleg a nyugdíjösszeomlás, már jövőre óriási baj lehet

2023. október 12. 08:59

Az Egészségügyi Világszervezet szerint jövőre több 65 évnél idősebb ember él majd Európában, mint 15-nél fiatalabb, amivel a kontinens negyven évvel körözi le a világtrendet.

Az európai régióban a 65 évnél idősebbek száma túl fogja lépni a 15 évnél fiatalabbakét 2024-ben – figyelmeztet a WHO a társadalom elöregedésével járó szociális, gazdasági és egészségügyi problémákra, amikre előre fel kellene készülnünk. Ráadásul a régió a WHO-féle értelmezésben 53 országot jelent, és egészen Közép-Ázsiáig tart, így a helyzet a földrajzi vagy hétköznapi értelemben vett Európában vélhetően még súlyosabb – derült ki a Telex cikkéből.

A világszervezet szerint a higiéniai viszonyok javulásával, az egészségügyi ellátás általánossá válásával, a betegségek legyőzésével az egész bolygón meredeken nő a várható élettartam, és ez húzza magával a korosztályok arányai között a hangsúly eltolódását is. A Föld teljes lakosságában a 65 felettiek "hatalomátvétele" az előrejelzések szerint a 2060-as években várható, vagyis Európa nagyjából negyven évvel jár a világtrend előtt. A Telex megjegyezte, Magyarországon valamikor 2000 és 2010 között érte utol a 65 felettiek aránya a 15 alattiakét, jelenleg nagyjából másfélszer nagyobb az előbbiek csoportja.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
NAPTÁR
Tovább
2026. április 15. szerda
Anasztázia, Tas
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum  |  2026. április 15. 21:05
Pénzcentrum  |  2026. április 15. 19:01
Agrárszektor  |  2026. április 15. 20:28