28 °C Budapest

Baj van: ismét megugrott a fertőzöttek száma ebben az országban

MTI
2020. június 27. 15:01

Csehországban pénteken 168 új koronavírusos fertőzést regisztráltak, ami április közepe óta a legmagasabb napi esetszám - derült ki az egészségügyi minisztérium honlapján szombat reggel megjelent hivatalos adatokból.

Az első megbetegedés kimutatása, március elseje óta, eddig 11 044 személy kapta el a Covid-19 betegséget. A betegek több mint hetven százaléka már meggyógyult, a jelenlegi 3000 fertőzöttből pedig 122 személyt kezelnek kórházban. Közülük mintegy tucatnyi személy állapota minősíthető súlyosnak. A halálos áldozatok száma 349, az utóbbi napokban alig növekszik.

Az egészségügyi tárca szerint az új megbetegedések emelkedő száma a lokális fertőzésgócokban uralkodó helyzet következménye.

Az új betegek több mint felét az észak-morvaországi Karviná melletti feketeszén-bányák dolgozói és azok családtagjai teszik ki. A járványügyi hivatal döntése szerint ezért a bányák összes cseh és lengyel alkalmazottját kötelezően letesztelik. Hasonló fertőzésgóc van a Karvinához közeli Frydek-Místekben, az észak-csehországi Liberecben és Prága egy-két idősotthonában.

Karvinában és Frydek-Místekben már egy hete látogatási tilalmat rendeltek el a kórházakra és idősotthonokra vonatkozóan. Adam Vojtech egészségügyi miniszter szerint az általános járványhelyzet mindezek ellenére tovább javult, ezért a jövő hétre újabb lazításokat jelentett be. Egyebek között július 1-jétől már nem lesz kötelező az arcmaszkok viselete a tömegközlekedési eszközökön és a zárt nyilvános terekben sem. A lazítások egyelőre nem vonatkoznak Prágára és Karvinára, amelyeket jelenleg a hatóságok helyi fertőzésgócként kezelnek. Legfeljebb 5000 fő nézővel újra meg lehet tartani sporteseményeket és a zenei fesztiválokat is.

A hatóságok felhívták a lakosság figyelmét, hogy a kezdődő nyári vakáció idején is szükséges lesz betartani a fokozott higiéniai előírásokat.

Idén a Csehországban nagyon népszerű nyári gyermektáborok is a korábbiaknál szigorúbb óvintézkedések mellett fognak működni. Újranyíthatnak a színházak és a mozik is Csehországban. A nagy bevásárlóközpontok már egy hónapja teljes mértékben nyitva vannak, a sajtóban megjelent hírek szerint viszont látogatottságuk visszaesett, általában a járvány előttinek 60-70 százaléka.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
PC BLOGGER & PODCASTER
Bankmonitor  |  2026. május 27. 13:47
A várva várt nyári pihenés gondos tervezést igényel, a pénzügyi tudatosság azonban sokszor a határát...
MEDIA1  |  2026. május 27. 12:29
Mártha Imre, a Budapesti Közművek vezérigazgatója feljelentést tett Ómolnár Miklós és Farkas Örs ell...
Holdblog  |  2026. május 27. 10:47
Két kategóriában is tudsz ránk szavazni Az Év Klasszis Privátbanki Szolgáltatója díjátadón. Első alk...
iO Charts  |  2026. május 27. 10:01
Miről szól a Piaci Impulzus rovat? A Rheinmetall részvény árfolyama az elmúlt négy évben közel 2000%...
NAPTÁR
Tovább
2026. május 27. szerda
Hella
22. hét
Május 27.
A Kihívás Napja
Ajánlatunk
EZT OLVASTAD MÁR?