Az ENSZ szerint az erősödő El Niño tovább fokozhatja a hőséget, az időjárási szélsőségek ősszel tetőzhetnek.
Ma kezdetét veszi a 21. század harmadik pápaválasztása a vatikáni Sixtus-kápolnában, ahol 133 bíboros dönt majd Szent Péter 267. utódjáról. Ez a szám jóval meghaladja a legutóbbi, 2013-as konklávén résztvevőkét, így a választási fordulók akár hosszabb ideig is eltarthatnak.
A pápaválasztó konklávé a Vatikánban szerdán veszi kezdetét, a világ teljes kizárásával. A választás idejére teljes kommunikációs zárlatot rendeltek el: délután három órától minden telefon- és internethálózatot lekapcsolnak a városállam területén, hogy megakadályozzák az információk kiszivárgását. A szigorú intézkedések nemcsak a Vatikánra korlátozódnak: a zárlat a körülbelül 30 kilométerre fekvő Castel Gandolfo pápai rezidenciára is kiterjed. Kivételt egyedül a turisták és zarándokok által látogatott Szent Péter tér jelent.
A konklávé alatt a bíborosok nem tarthatnak kapcsolatot a külvilággal. Mobileszközeiket a szállásaikon kell hagyniuk, és azok használata a teljes választási időszakban tilos. A Sixtus-kápolnában – ahol a szavazások zajlanak – a résztvevők semmilyen külső utasítást nem fogadhatnak el, és egymás között sem köthetnek politikai szövetségeket.
Az esemény szerdán reggel 10 órakor ünnepi szentmisével kezdődik a Szent Péter-bazilikában, amelyet Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja celebrál. A konklávé hivatalos megnyitása délután 16:30-kor történik: a bíborosok a Pál-kápolnából körmenetben vonulnak át a Sixtus-kápolnába, ahol latin nyelvű eskütétel után megkezdik a szavazást.
Az első napon egyetlen szavazási fordulót tartanak. A szavazólapokat három kijelölt bíboros kezeli: ketten némán olvassák a neveket, míg a harmadik hangosan kihirdeti azokat. Ha az első nap nem hoz eredményt, csütörtöktől napi négy szavazásra kerülhet sor – két kör délelőtt, kettő délután.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,62 százalékos THM-el, havi 184 778 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni a K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az UniCredit Banknál 6,78%, az Erste Banknál 6,78%, a CIB Banknál 6,89%, míg a MagNet Banknál 7,02%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)
A világ a Sixtus-kápolna kéményéből felszálló füst színéből tudhatja meg a szavazás eredményét: a fekete füst a sikertelen fordulót, míg a fehér füst az új pápa megválasztását jelzi. A döntést hagyományosan a Szent Péter-bazilika erkélyéről hirdetik ki a híres latin mondattal: „Habemus Papam!” – Van pápánk!
Példátlan geopolitikai mérföldkőhöz érkeztünk: ezen a ponton ér össze az iráni és az ukrajnai háború
Ez a tengeri útvonal a Moszkva és Teherán közötti, egyre szorosabb katonai együttműködés fő ütőerévé vált.







