A Microsoft elsősége nem kétséges a technológiai piacon: a cég piaci kapitalizációja 250 milliárd dollárra rúg, az általuk készített Windows operációs rendszer különböző verziói találhatóak meg a világ minden tíz számítógépéből kilencen. Az Apple piaci értéke azonban meredeken emelkedik az utóbbi időben.
A Microsoft tech- és szoftverpiaci elsőségét nem kérdőjelezte meg semmi az utóbbi jó néhány évben, noha kihivói mindig akadnak. A 150 milliárd körüli piaci értékű Apple ugyan távol van még a nagy céltól, ám a hatalmas tőkeállománya és a vaskos haszonkulcsok az olyan termékeken, mint az iPhone és a Mac PC, jó helyzetbe repíthetik a céget.
Az Apple éves bevétele még így is messze elmarad a nagy riválisétól, hiszen tavaly az éves bevétele csak 36,5 milliárd volt a Microsoft 58,4 milliárdjával szemben, ám a 2005-ös eredményekhez képest így is több, mint a duplájára emelkedett. Ugyanezen idő alatt a redmondi óriás éves bevétele mindössze 47 százalékkal nőtt.
A két cég különböző növekedési stratégiák mentén mozognak. A Microsoft stabilan halad, a Windows újabb verziói, illetve a hozzá kapcsolódó PC-k, valamint a szerverüzletág kiszámíthatóan hozza a bevételeket. Az Apple azonban - Steve Jobsszal az élen - hatalmas lépésekkel halad, újabb és újabb szolgáltatások és termékek piaca felé fordulva.
Bár az Apple most már komolyan fellépett a Microsofttal - és a Google-lel - egy súlycsoportba, nem volt ez mindig így. Mindkét cég a hetvenes évek végén kezdte, ám míg a Microsoft tündökölt, az Apple képtelen volt nyereséget termelni és folytonos leépítésekre kényszerült. 1998-ban a Microsoft a világ legértékesebb vállalata volt 280 milliárd dollárral, miközben az Apple alig 5 milliárdot ért. Steve jobs visszatértével azonban megváltozott a kép: az iPod, az iTunes és az iPhone bevezetése mind-mind hatalmas anyagi hasznot hoztak a vállalatnak. A különböző életciklus jól látszik a részvények árfolyamán is: az Apple az utóbbi évtizedben 900 százalékos hasznot jelentett befektetőinek, míg a Microsoft-papírok értéke ez idő alatt 35 százalékkal csökkent.
Beszámolók szerint az 1-3 éves korosztály 25%-a - tehát minden negyedik gyermek - elutasít valamilyen ételt, és sokuknál óvodás, általános iskolás korban is fennáll még a probléma.
Az egyre népszerűbb finanszírozási forma itthon is gyorsan terjed, egyre többen ismerik és használják.
Bár sokat fejlődött az utóbbi években a hazai startup ökoszisztéma, még egy nagyságrenddel, szinte minden fontos mutatóban le van maradva a régiós élvonaltól.
A 120 fős tulajdonosi közösség mellé most Balogh Petya cége is beszállt a Brancs közösségi finanszírozási platformba.
- BL-döntős a Ferencváros női kézilabda csapata
- Hivatalos: elválnak a PSG és Lionel Messi útjai
- Oroszországi területeket támadtak az ukránok, civilek veszették életüket
- E-rolleres őrület Európában – száguldás és szabályozás
- FA kupa: 13 másodperc után vezetett a City – háromból kettő megvan
- Amerikai jogász veszi kézbe a koszovói háborús bűnökkel foglalkozó ügyeket Hágában
Sustainable World 2023
Portfolio Balaton Business Forum 2023
BUDAPEST - Pörgessük fel együtt a hazai KKV szektort!


