-3 °C Budapest

Akiknek semmi sem szent: a sírkövet, vázát, díszeket is lopják a temetőkből

MTI
2014. május 8. 20:00

Játszótereket és temetőket ugyanúgy megrongálnak és tönkretesznek a vandálok, mint parkberendezéseket, kukákat vagy aknafedeleket. Több százmilliós kárt okoznak ezzel a cégeknek és a lakosságnak.

Megrongálták az alig két hete átadott gellérthegyi kőcsikós játszóteret és az azt körülölelő "Hasznos hulladék" utat, tanösvényt; a vandálok és a tolvajok minden évben több száz millió forint kárt okoznak a Budapesti Városüzemeltetési Központ közszolgáltató cégeinek és így a főváros lakosainak - közölte a BVK Holding Zrt. A közlemény szerint a felújított, április 26-án átadott játszótér eszközeit, padjait, valamint az öt állomásból álló út egyik tábláját ismeretlenek a felismerhetetlenségig összefirkálták, a szemléltető eszközökből többet letörtek.

A BVK Holding Zrt. cégei közül a Főkert-nek tavaly tízmillió forint kára származott csak a parkberendezések rongálásából, lopásából. A társaság kénytelen rendszeresen pótolni a vízórákat a Margitszigeten, a Városligetben, a Gellérthegyen és a Népligetben. Az öntözőrendszerek sincsenek biztonságban a rongálóktól, de a segélykérő oszlopok, a fák, a kiültetett virágok, a szobrok sem, sőt a játszótéri játékokat is rendszeresen megrongálják.

A Budapesti Temetkezési Intézet (BTI) temetőiben a rongálások kifejezetten anyagi érdekből történnek. A tolvajok ellopják a sírkövek egyes elemeit, például a vázát, a fejkövet, a bronz díszeket, és azokat értékesítik, majd ajánlatot tesznek a helyreállításra. Felhívták a figyelmet arra: az ilyen eseteket úgy lehet csökkenteni, ha a temetőlátogatók nem bíznak meg munkával a temetőkben sétáló és ott erre ajánlkozó embereket, hanem minden szolgáltatást a temető felvételi irodájában, vagy telephellyel, irodával rendelkező vállalkozótól rendelnek meg.

A közlés szerint a lakossági hulladékgyűjtő tartályok is a rongálók és tolvajok gyakori célpontjai, tavaly 1300 kukát tettek tönkre vagy loptak el a Fővárosi Közterület-fenntartótól (FKF) és a lakosságtól. A szelektív hulladékgyűjtő szigetek nem rendeltetésszerű használatából fakadó takarítási, szállítási költségek éves szinten csaknem egymilliárd forint pluszköltséget rónak az FKF-re, és így a budapestiekre. Szintén tetemes összegeket kénytelen áldozni a cég a vadplakátok és graffitik eltávolítására.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

A lopásokból és értelmetlen rongálásokból a Főtávnak évente 4-5 millió forint vagyoni kára származik. Több mint egymillió forint értékben loptak el külső érzékelőket, légtelenítőket és nyomásmérő eszközöket, de több hőközpontot is feltörtek, ezzel félmillió forint kárt okoztak a társaságnak. A távhővezetékek burkolatvédő lemezeinek eltulajdonításából is mintegy egymillió forint kára származott a Főtávnak, de az ellopott aknafedelek pótlására is csaknem 400 ezer forintot kellett költenie.

 

NEKED AJÁNLJUK
Erről ne maradj le!
NAPTÁR
Tovább
2026. február 3. kedd
Balázs
6. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
Agrárium 2026
Tradicionálisan hiánypótló esemény, és hasznos lehet a hazai agrárium minden méretű agrártermelői vállalkozásának
Retail Day 2026
A magyar (kis)kereskedelem jelene és jövője
EZT OLVASTAD MÁR?
Agrárszektor  |  2026. február 2. 20:29