16 °C Budapest
Valve on central heating radiator. Valve fully open on mark 5

Végül a távfűtés sem ússza meg a brutál rezsiemelést? Nem érkeztek túl jó hírek

2022. szeptember 3. 09:03

15-szörösére emelkedett annak a gáznak az ára, amelyet a szolgáltatók távhő előállítására használhatnak. A fogyasztási adatok alapján az új áron 962 milliárdba kerülne a teljes országos fogyasztás, miközben a közműcégeknek csak 120 milliárd forintos bevétele lenne. Így fennáll a veszélye annak, hogy a távhő is kikerül a rezsicsökkentés alól.

A tavalyihoz képest kb. 15-szörös áron rögzítette a földgáz referencia költséget a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH). Ez az az ár, amennyiért a távhőhöz szükséges földgázt számolhatják fel a szolgáltatók. Ez most MWh-ként 300 euró lett – írta az Átlátszó.

Kiszámolták, hogy a 2020-as teljes távhőfogyasztást alapul véve, a most meghatározott gázárral számolva 962 milliárd forint lenne a földgáz teljes költsége. Ehhez képest a szolgáltatók rezsicsökkentett áron biztosított távhőből származó bevételei mindössze 120 milliárdra rúg. Érdemes megjegyezni, hogy ebben nincs benne más költség, ugyanakkor nem minden távhőszolgáltatót használ csak gázt, tehát a valós költség ennél valamivel alacsonyabb.

A portál szerint ennek alapján a távfűtést használók is kezdhetnek aggódni, hiszen ez a különbség sem tűnik fenntarthatónak.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
AI in Energy 2026
Átlátható adat és energia
AgroFood 2026
Élelmiszeripari konferencia május 19-én
Portfolio Investment Day 2026
Éve Signature előfizetéssel INGYENES részvétel!
Hitelezés 2026
Lakossági hitelek: fenntartható növekedés vagy túlhevülés?
Women's Money & Mindset Day 2026
Hogyan gondolkodnak a nők pénzről, kockázatról és jövőről?
EZT OLVASTAD MÁR?
Pénzcentrum KVÍZ - Teszteld a tudásod!
Naponta friss kvíz kérdések; tudáspróba; tesztek felnőtteknek.
Most nem