A közeljövőben legalább ötezer család adhatja el a meglévő ingatlanát és vásárolhat nagyobbat annak érdekében, hogy ne ragadjanak be egy kisebb lakásba.
A lakásárak nagyot ugrottak az elmúlt évben, a nagyvárosokban különösen erős a kereslet, ami a drágulás mértékében is látszik. Egy ilyen piaci környezetben a kevesebb pénzzel rendelkezők könnyebben gondolkodhatnak el a szomszédos agglomerációs települések választásán, így ugyanis akár a lakásvásárlás költségének közel háromnegyede is megspórolható, ami több millió forint megtakarítást jelenthet.
Hol vásároljunk olcsóbban Nyugat-Magyarországon?
Számos nagyváros esetében jelentősen spórolhat az, aki inkább az ingázás mellett dönt, és ki költözik valamelyik kisebb környéki településre, mivel utóbbi helyen akár féláron is vásárolhat otthont a nagyobb város áraihoz képest. A legnagyobb diszkonttal a Pécs mellé költözők szembesülhetnek, ahol a megyeszékhelyen 137 ezer forintos négyzetméter áron lehetett átlagosan ingatlant vásárolni 2015-ben, míg a szomszédos Sellyei kistérségben az átlagár csak 35 ezer forint/nm volt, vagyis az árkülönbség több mint 74 százalékos. De nem téved sokat az sem, aki a Pécsváradi, a Komlói vagy a Sásdi kistérségben nézelődik, a diszkont 60 százalék környékén mozog. A Pécs környéki kistérségek közül a Siklósi számít a legdrágábbnak, ahol tavaly 82 ezer forint/nm volt az átlagár, de még így is több mint 40 százalékkal lehetett kevesebbért vásárolni, mint a megyeszékhelyen.

Az elmúlt években jelentős árnövekedéssel szembesülő Győrben lakásvásárlást tervezőknek is érdemes lehet körül nézni a város határain kívül. A szomszédos Kisbéri és Téti kistérségban 67-64 százalékkal is olcsóbban lehet otthont találni, de a Pannonhalmi és a Csornai is több, mint 50 százalékkal olcsóbb. Míg Győrben az átlagár 207 ezer Ft/nm-es volt, addig utóbbi helyszíneken 68-100 ezer Ft/nm között mozogtak az árak. Míg a környéki kistérségek közül legdrágábbnak számító Mosonmagyaróvári kistérségben is közel 20 százalékos a különbség, itt 166 ezer Ft/nm-es áron keltek el az ingatlanok.

Szombathely esetében a Vasvári kistérség választásával nyerhetik a legtöbbet az ingázás mellett döntő lakásvásárlók, míg a vasi megyeszékhelyen 150 ezer forint/nm áron lehetett átlagosan vásárolni 2015-ben, addig Vasvár környékén 66 ezer forint/nm volt csupán az átlagár, vagyis a különbség több, mint 50 százalékos volt. A legdrágábbnak egyébként a környéki kistérségek közül a Kőszegi számított 141 ezer forint négyzetméterárával, ami már csak 6 százalékos diszkontot jelent. A csekély különbség oka vélhetően az, hogy Kőszeg környékéről sokan ingáznak a megyeszékhely helyett Ausztriába, így a magasabb kereslet magasabb árakkal is jár.

Székesfehérváron átlagosan 154 ezer Ft/nm-es áron keltek el az ingatlanok 2015-ben, ehhez képest sokat spórolhat az, aki a 79 ezer Ft/nm áras Enyingi kistérséget, vagy a 89 ezer Ft/nm áras Abai kistérséget választja, a különbség a két terület esetében 48-42 százalékos. Székesfehérvár környékén azonban vigyázni kell a kiköltözéssel a Velencei-tavat is magában foglaló Gárdonyi kistérségben ugyanis drágábban juthatnak otthonhoz a vásárlók, itt az átlagárak tavaly 173 ezer Ft/nm-en mozogtak.

Hol spóroljunk sokat Kelet-Magyarországon?
Debrecenben 2015-ben 193 ezer forint környékén mozogtak az átlagos fajlagos árak a lakáspiacon, ehhez képest, aki a Balmazújvárosi vagy a Derecske-Létavértes kistérséget választotta megspórolhatta a lakás árának felét. De még a relatíve legdrágábbnak számító Hajdószoboszlói kistérségben is 20 százalékkal kevesebbért lehetett vásárolni, itt 153 ezer Ft/nm volt az átlagár.
LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!
A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 20 millió forintot, 25 éves futamidőre, már 8,1 százalékos THM-el, és havi 151 979 forintos törlesztővel fel lehet venni az UniCredit Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a CIB Banknál 8,52% a THM; a K&H Banknál 8,57%; a Raiffeisen Banknál 8,72%, az Erste Banknál 9,02%; míg az OTP Banknál 9,3%-os THM-mel kalkulálhatunk. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Kecskeméten tavaly a vásárlók átlagosan 145 ezer forintot fizettek egy lakóingatlan négyzetméteréért, de ha valaki a környéki települések közül Kunszentmártoni kistérséget választotta féláron juthatott hozzá az otthonához, itt ugyanis a négyzetméterárak 67 ezer forint körül alakultak. A legkisebb különbségre a Kiskunfélegyháza környékét választók számíthattak, a 140 ezer forintos fajlagos árú kistérség mindössze 3,4 százalékkal volt olcsóbb, mint Kecskemét.

A vizsgált nagyvárosok közül az egyértelműen legolcsóbbnak számító Miskolc esetében 93 ezer forint volt a fajlagos ár tavaly, de még itt is érdemes lehetett elgondolkodni a kiköltözésen, a Szerencsi kistérségben 52,7 százalékkal voltak alacsonyabbak az árak, míg az edelényiben 45 százalékkal. A Tiszaújvárosi kistérség ugyanakkor már drágább a borsodi megyeszékhelynél, és ugyancsak elhúzott Eger és környéke is, ahol 136 ezer forint a fajlagos átlagár, így 46 százalékkal magasabb.


Szeged esetében is érdemes lehet körül nézni a szomszédos településeken, a lakás árának 30-44 százalékát is megspórolhatjuk az olcsóbb agglomerációs helyszínek választása mellett. A Mórahalomi kistérség számít a legolcsóbbnak a környéken 85 ezer forintos négyzetméteráraival, míg Hódmezővásárhely környékén 107 ezer forint körül alakulnak a fajlagos árak. Szegeden ezzel szemben tavaly átlagosan 151 ezer Ft-ot kellett az ingatlanok négyzetméteréért fizetni.

Drasztikusan átalakul a magyar gasztronómia a klímaváltozás miatt: komoly szemléletváltás kell a hazai konyhákban.
Ha egymás mellé tennénk mind a 2800-at, az Atlanti-óceánig is eljuthatnánk; utunk során pedig tökéletesen kirajzolódna egy a magyar társadalomról szóló szubjektív látlelet.
Már csak 500 nevező kell, hogy magyar Guinness-rekord szülessen októberben! A cél továbbra is, hogy ezren rúgjanak büntetőt az Országos Tizenegyesrúgó Bajnokságon.
A művészről eddig még nem készült monográfia, ezt a hiányt pótolja az ősszel megjelenő, kétnyelvű (magyar és angol) művészeti album készül.
-
Nem enyhül az élelmiszer-infláció, de nem mindenhol kell mélyebben a zsebünkbe nyúlni
A Lidl-nél például bővítik az akciós termékek körét.
-
Multi élelmiszerláncok: családtámogatás az árakon és a munkatársakon keresztül (x)
Évente több száz milliárdos nagyságrendben fektetnek be az árak letörésébe, valamint munkatársaik bérezésébe és egyéb juttatásaiba az árharcos multinacionális nemzetközi élelmiszerláncok.
-
Másodszor emel bért idén a Rossmann (x)
300 millió forintot fordít munkatársai fizetéseinek növelésére az idén 30 éves drogéria, amely tavaly elnyerte a Kincentric Legjobb Munkahely díját.
-
A környezetbarát IT eszközöké a jövő (x)
A világ első szén-dioxid-semleges üzleti laptopja új fejezetet nyithat fenntartható digitalizációban.
- Ma dől el, mennyi pedagógus marad az új rendszerben
- Elfogatóparancsot adtak ki a volt magyar válogatott futballista ellen
- Részletes szakértői magyarázat a nyugdíjkompenzációra - ezért 3,1 a 3,5 százalék
- Újabb jelentős energetikai tárgyalást folytat Orbán Viktor
- Egy magyar a Google borítóképén
- Autósok, figyelem: nagy lezárás jön az egyik legforgalmasabb csomópontban
Agrárszektor Konferencia 2023
Sustainable World 2023
Mi lesz veled magyar élelmiszer?


