7 °C Budapest

Ingatlanok milliókkal drágábban: sötét titkokra derült fény

Pénzcentrum
2007. november 22. 05:40

Amit a napenergiáról tudni kell... A lakosság által is könnyedén kiaknázható megújuló energiaforrások egyike mindenképpen a Nap, melynek energiáját napkollektorok vagy elemek segítségével használhatjuk használati melegvíz vagy éppen elektromos áram előállítására. Azok számára, akik vállalják az alternatív energia ezen formájának használatával együtt járó több százezres, esetenként több millió forintos kezdeti költséget, fontos kérdés, hogy a befektetett pénz megtérül-e valaha, illetve pozitív hatással lesz-e erőfeszítésük ingatlanuk értékesíthetőségére.

A következőkben a telepítés, a finanszírozás és végül az ingatlanértékesítés területén jártas szakértők segítségével arra keressük a választ, hogy mennyibe kerül egy átlagos családi ház esetében egy komplex rendszer telepítése, milyen hasznot hozhat ez nekünk, honnan szerezhetünk államilag támogatott forrást a fejlesztéshez és milyen előnyöket jelent a rendszer megléte, amikor értékesíteni szeretnénk az adott ingatlant.

Napenergia 1.0: kezdjük elölről!

A napenergiát alapvetően kétféleképpen tudjuk hasznosítani: vagy napkollektorok segítségével hőt termelünk belőle, mellyel előállíthatjuk a használati melegvizet, illetve fűtésrásegítő rendszer segítségével csökkenthetjük fűtésköltségeinket. Vagy napelemekkel elektromos árammá alakítjuk a napenergiát, melyet a háztartási berendezések működtetésére használhatunk fel.

A napelemek esetében már hazánkban is lehetőség van arra, hogy az általunk termelt energia közvetlenül a központi hálózatba kerüljön, így a napelemekkel rendelkező ház tulajdonosának csak a berendezés által termelt és a házban felhasznált energia különbözetét kell megfizetnie, ez jó esetben nulla. Ekkor a ház két mérővel rendelkezik, az egyik a fogyasztást, a másik pedig a termelt energiamennyiséget méri.

Ha a fent leírtakat egy átlagos családi házra vonatkoztatjuk, melynek alapterülete 120 négyzetméter, és néhány éve épült, akkor egy a házat ellátó komplex rendszer telepítése, mely 6 kW hő és 5 kW villamos energiát képes termelni körülbelül 8 millió forintba került - tudhattuk meg György Vincétől, a Napelemek Bt. tulajdonosától.

Ez a 8 millió forint a következőképpen oszlik meg: 3 millió forintot emészt fel a használati melegvíz előállításához és a fűtésrásegítéshez szükséges napkollektorok telepítése és újabb 5 millió forintba kerülnek a villamosenergia-termeléshez szükséges napelemek.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Ezek élettartama általában harminc év, a gyártók azonban eltérnek abban a tekintetben, hogy az eszközök teljesítményére vonatkozóan hány év garanciát biztosítanak a vevők számára. György Vince azt is elmondta, hogy a hazai viszonyok között jobb megoldást jelenthetnek az olcsóbb, de nagyobb felületet igénylő napkollektorok, mert ezek a szórt fényben is stabilabban működnek.

A napkollektorok tömege sokszorosa a napelemekének, ettől függetlenül egyik sem jelent olyan megterhelést a tetőszerkezet számára, mely átépítését igényelne. Újonnan épített családi házak esetében érdemes mérlegelni azt a lehetőséget, hogy a cserepek is helyettesíthetők napelemekkel, tehát itt legalább a cserepek ára megspórolhatóvá válik.

A fent leírt rendszer arra alkalmas, hogy a villamos energiaszükségletet, a téli időjárás függvényében, de akár teljes egészében fedezze, míg a fűtésköltségek általában közel 50 százalékkal csökkenthetőek. Persze teljesen más a képlet, ha nem egy hagyományos építési technológiával megépült családi házról, hanem egy passzív házról van szó, ekkor ugyanis a napelemek és a napkollektorok alkalmazása akár a családi ház teljes energiaszükségletét fedezheti.

Honnan lesz minderre pénzünk?

Az Európai Unió a kiotói protokoll aláírásakor vállalta, hogy 2020-ig 20 százalékkal csökkenti a tagállamaiban az üvegház hatásért felelős gázok kibocsátását. A szén-dioxid emisszió visszaszorításának egyik leghatékonyabb eszköze a lakossági ingatlanok energiaigényének csökkentése, amely egyrészt a már meglévő ingatlanok energetikai korszerűsítésén, másrészt a megújuló energiaforrások használatának fokozásán keresztül valósulhat meg.

Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból (x)

Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő.

Itt a díjnyertes fiatal vállalkozó újabb nagy dobása (X)

Az egyik legígéretesebb hazai technológiai startup által most piacra dobott okos gyűrű lehetővé teszi, hogy egyetlen érintéssel bármilyen infót megosszunk magunkról új ismerősünkkel.

Ilyen modellben még soha nem szerveztek ekkora rendezvényt (x)

Rekord gyorsasággal fogytak el a jegyek arra 400 fősre tervezett, fiataloknak szóló kapcsolatépítő és önfejlesztő rendezvényre, amelynél a szervezők a közösségi finanszírozás modelljével toboroztak.

Zsongtak és tolongtak a vevők a magyar Kickstarteren: rengetegen csaptak le erre az egyedülálló termékre

Az első hazai közösségi piactéren sikeresen célba ért egy mézes kampány, amelyben a vásárlás mellett egy hartai termelő kaptárait is örökbe lehetett fogadni.

NAPTÁR
Tovább
2024. április 19. péntek
Emma
16. hét
Ajánlatunk
KONFERENCIA
Tovább
GEN Z Fest 2024
Gyere el akár INGYEN a Z generáció tavaszi eseményére!
Retail Day 2024
Merre tovább, magyar kiskereskedelem?
EZT OLVASTAD MÁR?
GEN Z Fest 2024
Pénzről, bátran. Techről, tudatosan. Jövőről, őszintén.
Most nem