A pitypang nemcsak leveleiben, virágjában rejteget kincseket, hanem magjában is. Ki tudja, talán néhány év múlva már a házi fermentált pitypangmag lesz a konyha új...

Sárgul a levele, kókadozik a muskátlid? 6+1 szakértői trükk, ami a te balkonodra is virágözönt varázsol
A muskátli klasszikus ágyás- és balkonnövény, a nyár sztárja! Élénk színével, bőséges virágkoronájával és kiváló ellenálló képességével bárkit levesz a lábáról. Egyik legfőbb előnye, hogy nagyon keveset kell tennünk azért, hogy tavasztól őszig folyamatosan virágozzon. A Pelargonium for Europe (PfE) szakértői megmutatják, hogyan kell ezt a könnyen gondozható nyári növényt a lehető legjobban ápolni annak érdekében, hogy hosszú hónapokon át legjobb formájában tündökölhessen. Íme, a legjobb szakértői tippek a muskátli tökéletes ápolásához...
1. A tökéletes kezdés: hogyan és mikor ültessünk
A muskátli szereti a meleget, ezért várjunk, amíg a fagyok elmúlnak, és az éjszakai hőmérséklet tartósan kétszámjegyű lesz. A muskátli bármilyen ültetőedényben jól fejlődik, legyen az akár cserép vagy dézsa, a lényeg, hogy a felesleges víz el tudjon folyni, és elegendő helye legyen. Az edénynek legalább 18 cm magasnak kell lennie, a növényeknek pedig egymástól körülbelül 20 cm távolságra kell lenniük, hogy szabadon fejlődhessenek.
Tipp: A komposzt kevésbé melegszik fel világos színű edényekben. Ez azt jelenti, hogy kevesebb víz párolog el, és a talaj tovább marad nedves.
2. A napfény szerelmesei: az ideális helyszín
A muskátli nagyon szereti a napot! Minél több fényt kap, annál jobban virágzik. Jól bírja még a direkt napsütést is az erkélyen, a teraszon vagy a kertben. Ha csak félárnyékos helyet tudunk biztosítani, akkor sem kell lemondani a muskátliról! Ez a könnyen kezelhető növény kevesebb fényt is elbír, csak nem fog annyi virágot hozni, mint napon lévő rokonai. Fontos, hogy a muskátli, különösen az álló- és a dupla virágú fajta, egyáltalán nem kedveli a túl sok csapadékot! Ha állandóan esik az eső, érdemes fedett helyre tenni, hogy megelőzzük a gombabetegségeket.
Profi tipp: A muskátli korántsem bánja, ha felszökik a hőmérő higanyszála, egyszerűen csak több vízre van szüksége ilyenkor. Ha nem akarjuk jelentősen többet öntözni, délben helyezzük árnyékba vagy tegyünk fölé napernyőt.
3. Öntözzük rendszeresen, de ne essünk túlzásba!
A muskátli takarékos a vízzel. Húsos leveleiben és száraiban tárolja a nedvességet, és képes túlélni a rövid, szárazabb időszakokat. A termékeny virágzás érdekében azonban rendszeres öntözésre van szüksége, különösen a forró napokon. A reggeli és esti locsolás ideális kombináció lehet, ha pedig ez esővízzel történik, azzal tesszük a legjobbat kedvenc növényünknek. Fontos: ügyeljünk arra, hogy ne keletkezzen pangó víz, mivel a nedves gyökerek minden muskátli ádáz ellenségei.
SOS tipp: Ha a komposzt nedves, de a növény hervad, az a túlöntözés miatt lehet. Öntözés előtt hagyjuk, hogy a talaj jól kiszáradjon.
4. Bőséges tápanyag: hogyan trágyázzunk helyesen?
A muskátlinak nagy az étvágya - sok tápanyagra van szüksége ahhoz, hogy egész nyáron virágozzon. A legjobb, ha ültetéskor előre trágyázott virágföldet használunk, vagy lassan oldódó műtrágyát dolgozunk el a talajban. Nyártól kezdve a muskátli étkeztetése még igényel egy kis extra odafigyelést, mivel az előtrágyázott komposztban lévő tápanyagok általában idővel elfogynak. A virágzó növényeknek szánt, kereskedelmi forgalomban kapható folyékony műtrágya biztosítja, hogy a muskátli továbbra is a legjobb formáját hozza.
JÓL JÖNNE 3,3 MILLIÓ FORINT?
Amennyiben 3 307 398 forintot igényelnél 5 éves futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót havi 70 094 forintos törlesztővel az Erste Bank nyújtja (THM 10,83%), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 70 482 forintos törlesztőt (THM 10,61%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)
Profi tipp: A PfE szakértői azt tanácsolják, hogy ne használjunk háztartási készítményeket, például kávézaccot, tojáshéjat vagy tejet. Ezek használata a tápanyagegyensúly felborulásához és talajproblémákhoz vezethet, valamint elősegítheti a kártevők és betegségek megjelenését.
5. Turbófokozatú virágzás: távolítsuk el rendszeresen az elhervadt virágokat
Annak érdekében, hogy a muskátli az energiáit az új virágokba fektesse, rendszeresen távolítsuk el a hervadt virágokat és leveleket. Ez a „metszés” serkenti a virágképzést és egészségesen tartja a növényt. Ez különösen igaz a dupla virágú fajtákra, míg az öntisztító fajták maguktól ledobják a hervadt virágokat. Fontos, hogy az elhalt leveleket mindig kézzel kell eltávolítani!
6. A nyár elpusztíthatatlan hőse: kártevők és betegségek
Kár aggodalmaskodnunk muskátlink egészsége kapcsán, hiszen ez a növény a legkitartóbb nyári virágok közé tartozik, és meglepően ellenálló a kártevőkkel szemben. Még a csigák is messzire elkerülik! Ha mégis gond adódna, bízzuk magunkat a PfE szakértőinek legjobb SOS-tippjeire:
- Barna foltok a leveleken: Ezek a túlöntözés ártalmatlan hegei - csak kevesebbet kell öntözni.
- Sárga levelek: Védjük a növényeket a hidegtől, és szükség esetén kapjon több fényt és tápanyagot.
- Muskátlirozsda: Azonnal távolítsuk el az érintett leveleket, és fokozzuk a levegő keringését!
- Gombaszúnyogok: A gombaszúnyog a nedves komposzt jele. Az öntözések között hagyjuk kiszáradni a talajt. A kárt a talajban lévő lárvák okozzák. A kifejlett szúnyogok a nedves komposztba rakják petéiket. A rossz minőségű virágkeverék is gyakran vonzza a gombaszúnyogokat.
7. A téli hónapok szívós harcosa
A muskátli gond nélkül átteleltethető. Az első fagy előtt vágjuk vissza a növényt körülbelül 15 cm-re, és tegyük világos, fagymentes helyre, például garázsba vagy télikertbe. Télen a muskátlinak kevés vízre és tápanyagra van szüksége. Tavasszal vágjuk vissza újra, ültessük át friss komposztba, és lassan szoktassuk hozzá a melegebb hőmérséklethez. Ezzel az előkészítéssel a muskátli a következő szezonban ismét bőségesen fog virágozni.
A muskátli gyönyörű virágokat hoz minimális erőfeszítéssel. Éldegéljen akár balkonládában, dézsában vagy ágyásban, a megfelelő gondozással tavasztól őszig legjobb formáját hozza majd.
"Gyakori tévhit, hogy fenntarthatóan élni drága. (...) Pedig a fenntarthatóság sokkal gazdaságosabb" - Hegedűs Kristóf.
Egy fiatal közgazdász házaspár miért dönt úgy, hogy a budapesti életet hátrahagyva a Mátrába költözik, és megment egy 3,2 hektáros, kivágásra ítélt gyümölcsöskertet?
A környezettudatos, fenntartható életmód kialakítása mindannyiunk közös érdeke.
Anita a kislányának keresett használt télikabátot az online piacon, de a hatalmas kínálat ellenére sem találta meg, amit keresett. Így született meg a Ruhacsúszda ötlete.
-
A fiatalok vállalkozásindítását ösztönzi az OTP Bank új pályázata
OTP Junior Piacralépők címmel vállalkozói versenyt hirdetnek fiatalok számára.
-
Neked 1%, nekik egy újabb lépés a kórházi magány ellen (x)
Az Amigos a gyerekekért önkéntesei, 10 éve viszik a játékos nyelvtanulást a kórházakba. Segítsd őket, hogy jövőre is ott lehessenek a kórházi ágyak mellett.
-
Kiváló minőségű tejtermékek minden napra (x)
A Sole-Mizo Zrt. hat Mizo márkaterméke szerezte már meg a KMÉ-védjegyet, amely a kiemelkedő minőség garanciája a fogyasztók számára.
Portfolio Gen Z Fest 2025


