Nincs mese, berobbant a legszebb tavasz: a Pécs fölé magasodó Havi-hegyen is virágba borult Európa egyik legszebb mandulafája.
Kevesen gondolnák, hogy az őrségi tájnak a városi emberek számára oly vonzó jellegzetes karaktere az állattartásnak köszönhető - írja a vaol.hu.
Mint írják, még az 1940-es években is mintegy 25 ezer nagytestű állatot tartottak a térség falvaiban. Tízszer annyit, mint ma. Több mint húsz éve – 1999ben – pedig Szalafő határában megjelentek az első szürke marhák. Többen morogtak az idősebb őrségiek közül, hogy mit keresnek ezek az állatok itt, ahol mindig is „piros tarka” marhák voltak.
Mára turistalátványosság lett a szürke gulya. Sőt van olyan szállásadó, aki a vendégházában extra szolgáltatásként olyan panorámaszaunát épített, ahonnan a szürke marhás legelőre nyílik kilátás. Az idelátogatók általában a nemzeti parkokkal azonosítják a magyar szürke marha állományait, pedig a szalafői magyarszürke-törzsállomány magán tulajdon
- emelte ki a szalafői gulya intézője, Kovács Tibor.
A gazdasági cél a húsmarha tenyésztése. Meglepő, hogy mindazok a tulajdonságok, amelyek egy turista számára annyira vonzók – a szilaj megjelenés, a hatalmas szarv – gazdasági szempontból kifejezetten hátrányosak. A szürke marha húskihozatala mintegy fele az újabb fajtákénak. A nagy szarva miatt sem szívesen fogadják a vágóhidak. Ezért szinte eladhatatlan lett a piacon. Éppen 2013-ban vásároltak egy Charolais tenyészbikát. Ezenkívül inszeminálással kék belga fajtával is keresztezték a szürkéket. A keresztezett utódok jól eladhatók
- írja a lap.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Mára egy meglehetősen kevert állomány jött létre. Jelenleg 92 anyatehén, 18 vemhes üsző és két bika alkotja a gulyát. A Szala-menti legelő 70 hektáros. A takarmánynak valót 46 hektár saját rét, szántó és mintegy 80 hektár bérelt rét termeli meg. Kovács Tibor szeretné az állatállományt magyar tarkára lecseréltetni. A mezőgazdasági összeírások adatai szerint a mai Őrségi Nemzeti Park településein 1895-ben a 18 ezer piros tarka marha mellett még csaknem 1000 szürke marha, 716 borzderes marha, 300 bivaly és több mint 2000 ló szolgálta a megélhetést
- tették hozzá.
Figyelem! Ismét lezárták a Balaton egyik ikonikus látványosságát: határozatlan ideig nem látogatható
Újra lezárták a Balaton-felvidék egyik legismertebb kirándulóhelyét: a Hegyestű Geológiai Bemutatóhely területére természetvédelmi okok miatt jelenleg nem lehet bemenni.
-
A fizikai üzletek nem tűnnek el, csak átalakulnak: ők nyerték a Visa Boltok Boltja versenyét
Az online kereskedelem térnyerése nem szorította ki a fizikai boltokat, hanem új pályára állította őket.
-
75 kupon, akár 50% kedvezmény - így spórolhatsz a tavaszi bevásárláson a SPAR-ral (x)
Új akcióval köszönti a tavaszt a SPAR országszerte.
Agrárium 2026
Retail Day 2026
Planet Expo és Konferencia – A tiszta energia jövője
Planet Expo és Konferencia – Agrárium a klímaváltozás szorításában







